Новинарски лекции

Вулгарностите и ниските страсти преку телевизорот ни влегоа на голема врата

на 24. 10. 2015 | |
Големиот брат - голема мизерија. Фото: veliki-brat.org
„Големиот брат“ – голема мизерија. Фото: veliki-brat.org  

Вулгарностите го спуштат реалното шоу „Големиот брат“ на најниски гранки и примитивизам. Пцости, секс пред камера, вулгарно омаловажување на другиот.

  Пишува: Владо Ѓорчев   Телевизиите во Македонија, во грчевитата борба за што поголема гледаност, не водат сметка за квалитетот и за јавниот интерес, туку посегаат до лесни, претежно вулгарни емисии кои немаат никаква морална димензија. Последен таков пример е реалното шоу

ТВ-дневник: Во Македонија сè сопрело, освен ВМРО-ДПМНЕ

на 23. 10. 2015 | |
Објавена демантирана вест, демантот необјавен. Фото: скриншот
Објавена демантирана вест, демантот необјавен. Фото: скриншот   [Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Канал 5“  во 18 часот на 22.10.2015 година]  

Овој ТВ-дневник слободно може да се нарече „Новости од штабот на ВМРО-ДПМНЕ“. Од 12 прилози, дури осум беа посветени на владејачката партија. Дел од нив за промоција на активности на премиерот, дел за напад врз опозицискиот СДСМ. Пропагандни прилози, несеопфатни и еднострани со отсуство на анализа

ТВ-дневник: Удри по опозицијата, фали ја власта, закопај ги непријатните вести на крај

на 22. 10. 2015 | |
Партиски состанок во странство во центар, протести дома во ќош. Фото: скриншот/колаж
Партиски состанок во странство – во центар, протести дома – во ќош. Фото: скриншот/колаж  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на МТВ во 20.30 часот на 22.10.2015 година]

 

Македонија се соочува со една од најголемите политички кризи во модерната историја и би било безбедно да се постулира дека јавниот интерес е насочен кон реакциите од пропаднатите преговори за нови министри и кон можните последици. Наместо тоа, јавниот сервис, кој се

Се претера и со пропагандата – трагикомична хронологија на односот кон Катица Јанева

на 18. 10. 2015 | |
pic-001-final
 

Она што веќе станува карактеристично за овој тип пропагандни текстови е што освен што се користат исти наслови и текстови, нема потпис на истите текстови. Авторот на текстовите речиси никогаш не е напишан, а нема никаква редакциска интервенција ниту во самите текстови. Тоа јасно укажува дека се работи за писание дадено од еден центар и дека медиумите што го преобјавуваат не ни смеат да интервенираат во текстот

  Пишува:

Телефонот ѕвони: новинарите во канџите на уредниците и на власта

на 14. 10. 2015 | |
Средство за анонимни притисоци. Фото:  Matt Reinbold, 2007
Заробен телефон – заробени новинари. Фото: Matt Reinbold, 2007  

„Новинарот или уредникот на денот никогаш не знаат од кого е СМС-пораката, бидејќи се препраќа од директорот или главниот уредник со посебно внимание да не се види испраќачот. Некогаш диктатот е и со телефонски повик“. Како функционира добро подмачканата машинерија на власта за ширење на пропагандните написи и кординираните напади врз неистомислениците.

  Пишува: Владо Ѓорчев   Провладините медиуми (портали,

Успесите на владата од почеток до крај, како на неколку дена пред избори

на 13. 10. 2015 | |
Untitled-site-poplavi ministri-lines
„Министерски поплави“. Фото: скриншот  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Сител“ од 19 часот на 12 октомври 2015 година]

Тоа што може да се заклучи за овој ТВ-дневник е дека целиот, од првиот до последен прилог, беше пропаганден. Немаше ниту еден критички осврт. Вестите беа несодржајни, необјективни.

  Пишува: Владо Ѓорчев  

Временска непогода или природна катастрофа стана „идеален“ момент за пропаганда. Ова се случи во текот на централниот дневник

Нарачани прашања за одговори по мерка

на 7. 10. 2015 | |
Нарачани прашања еднакво на партиски микрофони. Фото: Rusty Sheriff, 2007, колаж: СПФМ
  Нарачани прашања еднакво на партиски микрофони. Фото: Rusty Sheriff, 2007, колаж: СПФМ  

Работа на новинарот е да прашува и да добива одговор на прашањата кои се од интерес на јавноста. Едно од основните новинарски правила гласи: Не постојат глупави прашања, постојат само глупави одговори!

  Пишува: Ана Анастасовска   Во услови кога во Македонија медиумските слободи се на многу ниско ниво и кога медиумите се под голема контрола

Пребарување по урнатините на правниот систем

на 20. 09. 2015 | |
Киднапираното обвинителство и затштитата на пустошот од правниот систем. Фото: zojrm/скриншот. Колаж: СПФМ
Киднапираното обвинителство и заштитата на пустошот што остана од правниот систем. Фото: zojrm/скриншот. Колаж: СПФМ  

На некои наши колеги им текна да го штитат правниот систем кога тој е урнат, заедно со институциите што го чинат и го претставуваат со години наназад. Тоа е можно само преку опсервацијата од типот „гледај во дрвото за да не се види шумата“

  Пишува: Љубомир Костовски   „Важно е да се пишува,

Битка во дневната соба: интернет против телевизија

на 18. 09. 2015 | |
9283849102_aa6b6d4122
TV Shows We Used To Watch – Sunday 4th January 1970, BBC1  

Младите веќе не „живеат“ во дневните соби каде што е големата ТВ-кутија. Во Македонија, дури 70 отсто од младите претпочитаат интернет-платформи наместо телевизија. Генерациите кои сега имаат 45 и повеќе години, своите ТВ-навики ги формираа пред 15-20 години. Која ќе биде ТВ-публиката по 20 години?

  Пишува: Зоран Бојаровски   Постојат сериозни индиции дека телевизијата, како медиум,

Новинарите како бегалци во својата држава

на 15. 09. 2015 | |
11787364_1479468552368251_635089416_n
Клубот на пратеници – недостапен за влез на новинарите во целиот тек на преговорите. Фото: „Мета“   Последен во низата киксови е тоа што новинарите, кои ги следат работните групи на политичките партии, потписници на Договорот од Пржино, повеќе од еден месец своите работни обврски ги исполнуваат од паркиралиштето пред Клубот на пратеници.   Пишува: Владо Ѓорчев   Кабинетот на премиерот Никола Груевски последните неколку месеци засилено ги игнорира новинарите
СТРАНА 20 of 46« ПРВА...10...1819202122...3040...ПОСЛЕДНА »