Новинарски лекции

Кои се московските синкретисти и со што ќе нè подлажат

на 15. 06. 2016 | |
ЈАСНА ПАРОЛА: Шешељ не сака во ЕУ и е еден од огнените подржувачи на Центарот за синкретички студии. Фото: СРС
Драгослав Анѓелковиќ и Хоакин Флорес – Русија им е во срцето! Фото: Медиа Центар, Белград и Јутјуб скриншот  

Во земјава стандардните напади на провладините медиуми кон САД и ЕУ и кон нивната улога во нашата криза проодолжуваат со несмалено темпо, со тоа што сега се користат сè почесто како потпора руски извори и личности и тоа „виа Белград“, каде има вистински калабалак на „москвичи“. Дел од нив добро камуфлирани.

ТВ-дневник: Катица Јанева е Баба Рога, Груевски е невин

на 12. 06. 2016 | |
Три напади врз Катица Јанева на самиот почеток од Дневникот. Малку се ,треба повеќе! Фото: скриншот
Три напади врз Катица Јанева на самиот почеток од дневникот. Малку се, треба повеќе! Фото: скриншот

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на ТВ „Алфа“ во 17.30 часот на 11.06.2016 година]

 

Реклама за владини проекти и добро осмислен напад врз Специјалното јавно обвинителство. Вака накратко може да се опише овој ТВ-дневник. Политичкиот блок вести, освен прилози во кои доминираше хајката против СЈО, друго немаше. Во дневникот беа опфатени и теми од

Употребата на фотографии од јавни протести – контекстот е најважен

на 8. 06. 2016 | | sq
Фотографии од јавните протести - контекстот е најважен. Фото: Ванчо Џамбаски/flickr
Фотографии од јавните протести – контекстот е најважен. Фото: Ванчо Џамбаски/flickr  

Како треба да се постапува при фотографирање на јавни собири и како треба да се употребуваат фотографии од јавни собири од различни извори од гледна точка на заштита на приватноста

  Пишува: Елена Стојановска   Известувањата за протестите низ фотографии, кои секојдневно ги следиме, отвораат и едно прашање кое ги засегнува сите што учествуваат на овие јавни собири

Медиумите во Египет „ги мери“ Акбарметар

на 4. 06. 2016 | | en
Дел од нсловната страница на едноставно уредениот сајт на Акбарметар. Фото: скриншот

Дел од насловната страница на едноставно уредената веб-страница на Акбарметар. Фото: скриншот
 

Сервисот за проверка на факти во медиумите функционира и во Египет. Двајца ентузијасти и револтирани од огромната медиумска пропаганда во таа земја, уште пред повеќе од една година се решиле да постават интернет-платформа за проверка на фактите во медиумите, а во тоа им помогна и „Метаморфозис“, со прилагодена верзија на методологијата што ја користи организацијата за својот

ТВ-дневник: Вести без спорт, свет и без концепција

на 1. 06. 2016 | |
Нападни-нападни, брани-брани, фали-фали. Фото: скриншот колаж
Нападни-нападни, брани-брани, фали-фали. Фото: скриншот колаж  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Канал 5“ во 18 часот на 31 мај 2016 година]

 

Во ова информативно издание немаше место за вести од спортот и од светот. Тоа е недозволиво за еден професионален ТВ-дневник во релативно обичен ден, во кој немаше некаков катастрофичен или изненаден настан, кој би влијаел сè друго да биде ставено настрана. Концепцијата на главното информативно издание на

Медиумите во Потемкин-демократијата

на 31. 05. 2016 | |
Potemkin-so-pogled-na-Skopj
Принцот Григориј Потемкин и неговиот поглед на „Скопје 2014“. Фото: Википедија/скриншот  

Демократските капацитети на поранешниот премиер не се истите како оние на Република Македонија и на еден сериозен дел од граѓаните на Македонија кои ја бојат „Шарената револуција“. Неосновано е да се тврди дека Македонија не може да биде модерна демократска и граѓанска држава

  Пишува: Зоран Бојаровски   Потемкин, Потемкинови села: Во политиката и во економијата, под Потемкинови

Озборувањето како составен дел на животот и на медиумите

на 28. 05. 2016 | |
pulitzer-herst-final-600dpi
  Пулицер и Херст – првите тајкуни на жолтиот печат. Фото: Википедија  

Озборувањата се составен дел од животот на луѓето, но прашање е дали таблоидите и „жолтиот печат“ се неразделен дел од социјалната средина и дали тие се само одраз на нашата природа. Влијанието на таблоидите, како и на сите други медиуми во Македонија е големо, како и во светот. Поради големите можности за злоупотреба, потребно е да се

За млечните крави и за чесните радиодифузери

на 25. 05. 2016 | |
АВМУ досега најдиректно го адресира горливиот проблем со електронските медиуми и нивната блискост со власта  Фото: Принтскрин

АВМУ досега најдиректно го адресира горливиот проблем со електронските медиуми и нивната блискост со власта Фото: Принтскрин

Што ги вознемири трите најголеми телевизиски куќи? И колку навистина има основа оцената на Агенцијата дека тие се ставиле во функција на промоција на една политичка опција и тоа во еден чувствителен политички момент и амбиент во Република Македонија – среде сериозна политичка криза, во околности на распишани вонредни парламентарни избори и во

Злоупотреба на медиумите за лични преписки и за навреди

на 25. 05. 2016 | | sq
Навредите во медиумскиот дискурс смее да се најдат само за илустрација што е то што не чини. Фото: Викимедија

Навредите во медиумскиот дискурс смее да се најдат само за илустрација што е тоа што не чини. Фото: Викимедија

Во медиумите најмалку има место за употреба на вулгарности, навреди, пцости, односно јазик кој е недоличен за да биде консумиран од јавноста, но, за жал, токму тој многу често се употребува на телевизиите во т.н. шоуа, дебатни емисии, а сè позачестен е и во медиумскиот интернет-простор. Таму речиси и не владеат

Кршење на приватноста заради политички хајки

на 25. 05. 2016 | |
Приватноста и политичките хајки. Фото: Ванчо Џамбаски/flickr
Приватноста и политичките хајки. Фото: Ванчо Џамбаски/flickr  

Кој од кого бил ангажиран? На каков проект? Колкав хонорар зел? Прашања кои се во фокусот на интерес на дел од медиумите кои ги објавуваат сумите на исплатени хонорари на новинари, професори, активисти, а кои се добиени од невладини организации, фондации и од други донатори. Ниту еден од нив, пак, не го наведува изворот на информацијата, а не ги ни поставува прашањата

СТРАНА 10 of 46« ПРВА...89101112...203040...ПОСЛЕДНА »