Новинарски лекции

Срамно, поданичко „новинарство“

на 12. 02. 2015 | |
Ѕвона за повикување на слугите од викторијанско доба на поседот Тинтесфилд, во близина на градот Бристол, Англија. Фото: Tony Hammond, 2012
Ѕвона за повикување на слугите на поседот Тинтесфилд, во близина на градот Бристол, Англија. Фото: Tony Hammond, 2012  

Медиумите, барем поголемиот дел од нив и особено оние позначајните, (телевизиите со национален предзнак) покажаа дека и дното имало дно!

  Пишува: Веле Митаноски   Во нашата, што би рекол професорот Љубомир Фрчковски, „жална“ Македонија, работите почнаа да се „поправаат“. Ама, само во шегата, во иронијата. Некој беше рекол дека иронијата

ТВ-дневник: Кога Владо Георгиев е побитен од скандалот со масовно прислушување

на 10. 02. 2015 | |
Да ги направиме естрадните уметници хумани. Нехуманоста на масовното криминално прислушкување ќе ја сотавиме за други времиња. Фото: видео клип скриншот
 
Да ги направиме естрадните уметници хумани. Нехуманоста на масовното криминално прислушување ќе ја оставиме за други времиња. Фото: видеоклип скриншот
 

Прес-конференцијата на СДСМ за масовното криминално прислушување, која е од најголем јавен интерес, недозволиво е да ја нема или да се минимизира и да се релативизира. Тоа само зборува дека медиумот не ја врши основната функција заради која постои и дека се раководи од сосема други интереси, а

Ан Ројал – Првата жена новинарка во дневен весник во САД

на 5. 02. 2015 | |
anne_royall_on_sunday_schools_and_indoctrination___by_rationalhub-d5e8lhx
  Надгробниот камен на гробот на Ан Ројал на Конгресните гробишта во Вашингтон. Фото: Википедија  

Ан Њупорт Ројал (Anne Newport Royall, 11 jуни 1769 – 1 oктомври 1854), се смета за првата американска жена новинар во дневен весник. Tаа својата кариера како новинар во весник ја почнала дури на 62- годишна возраст. Пред да почне да работи како уредник и издавач на весникот „Пол прај“ (Paul Pry)

Јавност во тајната истрага

на 4. 02. 2015 | | sq
Судски чекан . Фото: ssalonso, 2009
Судски чекан . Фото: ssalonso, 2009   За новинарите, ограничувањата се содржани во самиот Кодекс, да не известуваат сензационалистички за судските постапки и да ја почитуваат презумцијата на невиност. Секој обид за ограничување на известувањето од државни органи, институции или поединци за судските постапки, е обид за цензура, заплашување и страв од гонење, спротивно на јавниот интерес и на слободата на информирање.   Пишува: Саше Димовски   Истрагата, по „дифолт“ е

ТВ-дневник: Меѓу тиквата и морковот!

на 29. 01. 2015 | |
Прекрасни тикви - заслужено на ТВ Дневник (сосе пилата за нивно сечење). Фото: видео клип скришот
Прекрасни тикви – заслужено на ТВ-дневник (сосе пилата за нивно сечење). Фото: видеоклип скришот
 

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на ТВ „Канал 5“, 28.01.2015, 18.00]

 

Како цените на тиквите, компирот и на морковот, активностите на Владата за можниот циклон и пофалното интервју на министерот за здравство, Никола Тодоров, најдоа место во ТВ-дневникот, додека скандалот со пратеничките патни трошоци и неизвесноста околу исплатата на хонорарите ги немаше никаде.

   

Никогаш не велете му збогум на радиото

на 28. 01. 2015 | | sq
"Iphone"-i me konzolë më bashkëkohore të interfejsit dhe altoparlantë në retro-stil në një radio të vjetër dhe një radio e vërtetë e vjetër bakelite në muze. Fotо: "Ebay" (ofertë komerciale, majtas) dhe Robneild, "Wikipedia", 2007, (Bakelite Museum, Somerset, UK, djathtas)
„Ајфон“ со најмодерна интерфејс-конзола и звучници во ретро-стил на старо радио и вистинско бакелитно старо музејско радио. Фото: „Ибеј“ (комерцијална понуда, лево) и Robneild, „Википедија“, 2007, (Bakelite Museum, Somerset, UK, десно)
 

Овој медиум се покажа најприлагодлив на технолошките промени во светот, иако неколкупати беше прежален. Најверен слушател е – човековата осаменост и примордијалната потреба некој глас да биде тука, до вас – од колевка до гроб

  Пишува: Љубомир

Поданичко новинарство

на 28. 01. 2015 | | sq
Бајаги интервју, бајаги новинарство. Емисија Јади бурек, 23.01.2015
Баеги интервју, баеги новинарство. Емисија „Јади бурек“, 23.01.2015. Фото: видеоклип скриншот
 

Зарем може еден новинар кој држи до своето реноме и углед, на секоја реченица од премиерот да вели: „да, така е“,  „во право сте (си)“,  „убаво го кажа ова“…

  Пишува: Оливера Војновска   „Ласкањето е легален вид корупција. Законот за тоа не предвидува казна“  Шарл Бодлер Оваа мисла на Бодлер,  еден

Јавнат радиодифузен сервис

на 27. 01. 2015 | |
Покрај ваква зграда и вакви шарени логоа за ТВ каналите , кому му треба квалитетна телевизиска програма? Фото: Yemc, Википедија. Kолаж: СПФМ
Покрај ваква голема зграда и вакви шарени логоа за ТВ-каналите, кому му треба квалитетна телевизиска програма? Фото: Yemc, Википедија. Kолаж: СПФМ  

„Нашиот јавен сервис повеќе е јаден отколку јавен! Граѓаните, во однос на МРТВ, се еднакви само во плаќање претплата, не и во однос на услугите што ги примаат од јавниот сервис“, вели доајенот на македонското новинарство, колегата Иван Бојаџиски од Штип, поранешен член на Советот и претседател на

Верификување содржини од социјални медиуми

на 26. 01. 2015 | | sq
RevealProject.eu - projekt për verifikimin e përmbajtjeve në internet
RevealProject.eu – проект за верификација на интернет-содржини   Подготвено од тимот на „Глобал војсис“, објавено на Викито на „Глобал војсис“ под лиценцата ГНУ ФДЛ.   Лажирање содржини на интернет е можно, а во некои случаи и лесно. Исто така, може да биде тешко да се пронајдат оригиналните извори на содржини објавени на интернет. Ако вашите извори се од интернет, важно е да се обидеме да потврдиме дека содржините генерирани од

Крај на новинарството какво што го знаеме или иднината на новинарството

на 26. 01. 2015 | |
Фото на насловна страница: Alain Dubois, 2013
Претскажување – каква е иднината на новианрството? Lady and the fortune teller, New Orleans, LA. Фото; rickz, 2005   Во противречноста на овој наслов се крие суштината на темата: Дали на средината од втората декада на 21 век сме на прагот на новиот оптимизам за иднината на новинарството, за кое многумина немаа визија кога традиционалоното новинарство се судри со новите технологии, интернетот и со социјалните мрежи и кога сите мислеа
СТРАНА 30 of 46« ПРВА...1020...2829303132...40...ПОСЛЕДНА »