verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Vladimir Petreski

Медиумите треба да ги држат партиите одговорни за она што го соопштуваат

на 20. 02. 2017 | |
Кредитниот рејтинг на Македонија ќе се покачел! Фич: нема шанси. Фото: flickr/СПФМ  

Една од главните улоги на медиумите е да ги држат политичарите отчетни и одговорни. Особено партиите. И тоа особено кога партиите во нивните јавни комуникации објавуваат нешто што е сосема неточно, но е политички опортуно за нив

  Пишува: Владимир Петрески   Во петокот, доцна попладнето, ВМРО-ДПМНЕ издаде соопштение на тема финансии, поточно коментар за соопштението на

Како се справува светот со сексизмот и со навредите

на 25. 10. 2016 | |
Доналд Трамп и Били Буш. Едниот е уште претседателски кандидат, но Буш ја изгуби работата. Фото: Википедија/imdb    

Случајот со фалбите од вклучените микрофони во разговорот меѓу Доналд Трамп и Били Буш и последиците што произлегоа од тој муабет покажуваат колку непочитувањето, сексизмот, а за криминалот и да не говориме, се третираат поинаку во САД и кај нас

  Пишува: Владимир Петрески   Во 2005 година, актуелниот републикански претседателски

Владо Ѓорчев, новинар на „Мета“ и редовен соработник на СПФМ, доби награда за истражувачка сторија за корупција

на 23. 09. 2016 | | sq
  Скопје, 23 септември, 2016 – 13:34 (META)    Новинарот на новинската агенција „Мета“ и редовен сораборник на „Сервис за проверка на факти во медиумите“, Владо Ѓорчев, за текстот „Превозниците од „Транспортер“ не сопреа, туку тераат по старо, па и уште побрзо“, ја доби втората награда од конкурсот за најдобра новинарска истражувачка приказна на тема корупција, кој се спроведе како дел од Програмата на УСАИД за антикорупција. – Истражувањето беше

За диктаторската држава и дебатите, за диктаторската држава и критиките

на 19. 09. 2016 | |
Современите диктатури и критиката. Фото: Flickr/Google
  Може ли во диктатура да има јавни дебати? Не, не може! Затоа и ги немаше! Може ли во диктатура да има јавни критики? Да, може! Затоа и ги има!   Пишува: Владимир Петрески   „Во диктаторска држава не постои дебата“, рече министерот за финансии Кирил Миновски, во текот на дебатата на ТВ „Нова“ со повторнo новоименуваниот дополнителен заменик-министер за финансии, Кире Наумов. Така

Девет индиции зошто законот за државни реклами е само алатка за финансирање на провладините медиуми

на 11. 07. 2016 | | en
Кампања на владата на Хонг Конг за промоција на радијацијата/нуклеарната енергија: „Таа е насекаде околу нас и претставува дел од нашиот живот“. YouTube видео  

Редица сериозни индиции во законот, од неговата структура, па до критериумите за распределба на средствата, покажуваат дека предложениот закон за информативни и за рекламни кампањи на јавните институции има цел да им дотура пари на медиумите блиски до власта за тие да можат поефикасно да

Бонитетните оценки на „Фич“ преминаа во илегала

на 27. 06. 2016 | | en
„Фич рејтингс“ – и оваа рејтинг-агенција стана неподобна за пропагандата

Падот на македонскиот бонитет кај „Фич“ беше неизбежен и тоа уште од 2013 година, кога „Стандард и Пурс“ го намали кредитинот рејтинг на земјава од оценката ББ на ББ-. Ова значи дека со оценката ББ+ „Фич“ и „Стандард и Пурс“ се разликуваат за цели две нивоа, а тоа никогаш не трае. Самиот факт што оваа разлика во оценките за две

Владо Луциќ – „Њузбар“: Кога луѓето многу сакаат да веруваат, не е тешко да ги излажеш

на 27. 06. 2016 | | en
Владо Луциќ: „Тука сè е измислица“

„Не пишуваме многу за Македонија,  но кога ќе напишеме нешто имаме добар одек. Се чувствува како да немате баш толерантна ситуација таму кај вас, слободата на медиумите е прилично ограничена и секогаш кога пишуваме за вашата власт, добиваме коментари кои со голема жар ја бранат“

  Пишува: Владимир Петрески   Владо Луциќ е извршен директор на хрватската сатирична веб-страница „Њузбар“. Веб-страницата е најпозната по

Добро дојдовте во пропагандниот Апсурдистан!

на 16. 05. 2016 | |
Пропагандни баба-роги: News-bar, грчкиот „шпион“ и Канвас. Фото: pixabay  

Познатата изрека на Абрахам Линколн во која тој вели дека можеш подолго време да лажеш малку луѓе, пократко време да лажеш повеќе луѓе, но не можеш цело време да ги лажеш сите луѓе, носи силна поука и за денешните актуелни македонски пропагандисти. Едноставно, актуелната владина пропаганда со аболицијата на претседателот Ѓорѓи Иванов се преигра. Блефот беше премногу видлив и проѕирен

Телевизиските заробеници на медиумско-индустрискиот комплекс на власта

на 24. 03. 2016 | |
Фото: pixabay. Обработка: СПФМ
 

Колку се оние домаќинства кои не се претплатени на ниеден ТВ-оператор и се осудени да ги гледаат националните терестријални комерцијални телевизии блиски до власта („Сител“, „Канал 5“ и „Алфа“), како и провладиниот јавен радиодифузен сервис МРТ и по една или две регионални телевизии, чиј опстанок во бесплатниот етер е, исто така, врзан за општинските власти кои во огромен број се од владејачката партија? Никој нема

Дигитализација – подобра слика, но сѐ уште без висока HD-резолуција за сите

на 18. 03. 2016 | |
(Отворете го овој и другите графикони во посебен прозорец со десен клик за да ги разгледате во полна големина)                            

Што добивме со дигитализацијата на телевизискиот сигнал? Дали сега имаме подобар квалитет на телевизиската слика, дали се воведоа нови интересни и вредни технологии или, пак, има ли можности наскоро да бидат воведени такви технологии како резултат на

Претплатете се за најнови вести