Новинарски лекции

Астероид што не ги подигна ни веѓите на научниците во НАСА, повод за ширење паника кај „Спутник“

на 19. 02. 2020 | |
Научниците на НАСА веднаш виделе дека астероидот 2020-bx12 не е опасен по Земјата. Потоа виделе дека тоа не е еден, туку два астероиди кои меѓусебно си фрлале сенка и  привидно ја зголемувале сопствената маса. Дури и како таква, појавата не е со димензии какви што ни се претставуваат. Донекаде како оној виц – не е Москва туку Ереван, не е „мерцедес“, туку „жигули“… Пишува: Љубомир Костовски Авторката Меган Бартелс околу 16

Сензационализам и вулгарности во написи на „Доказ.мк“

на 17. 02. 2020 | |
Добар дел од текстовите на „Доказ.мк“ не само што дезинформираат, туку имаат и непристојна терминологија, омаловажуваат јавни личности, се служат со сексизам… Ваквите објави се вистинска слика за тоа што сè може да се претстави и протурка како новинарство. Пишува: Мирослава Бурнс Опасен и очигледен сензационализам, зачинет со сексизам и пцовки. Ова е сижето на повеќето предизборни текстови на веб-порталот „Доказ“. Уште кога на тоа ќе се додаде и непостоењето на

Кинезите не изградија болница за неколку дена туку адаптираа постоечки објект

на 14. 02. 2020 | |

Болницата која беше готова за неколку дена всушност беше брзо адаптирање на објект кој е во изградба од претходно и кој во мај требало да биде новоотворен клинички центар. 

Пишува: Симона Атанасова Покрај постојаниот наплив на информации за состојбата со заболени и починати од коронавирусот, деновиве медиумска сензација беше и адаптирањето на постоечки објекти во Кина во медицински објекти за рекордно време со цел сместување на заболените од вирусот. И

Руски верски текстови за наводни пророштва сеат паника за новиот коронавирус

на 4. 02. 2020 | |
Религиозноста на дел од македонските граѓани се користи за ширење паника и дезинформации поврзани со новиот коронавирус, кој Светската здравствена организација (СЗО) го означува како 2019-nCoV, при што манипулативно се цитираат руски текстови за неговата појава да се претстави како почеток на светска катастрофа. Така, на пример, Фејсбук страницата „Православна Македонија“ има објавено пост со фотографија од фреска на Богородица по која тече вода што евентуално би требало

Дезинформаците за новиот корона вирус влегоа во македонскиот етер

на 31. 01. 2020 | |
Светската тема број 1 – епидемијата со новиот корона вирус, која полека се шири низ Кина и низ светот, а заедно со неа и многу дезинформации, беше една од двете теми на контактната емисија „Црвена линија“ на телевизијата Телма во вторникот, од 16.15 до 17.30 часот. Дузината гледачи што се јавија ги изразуваа своите мислења и за почетокот на расправата за новиот закон за јавното обвинителство во Собранието и за тоа

Видеото што кружи во медиумите за смртта на Коби Брајант е старо и е од Арабија

на 30. 01. 2020 | |

Дури и несреќата во која почина кошаркарската легенда, Коби Брајант не е поштедена од фотографии и видеа кои се стари и презентирани како актуелни, а со кои се известуваше за случајот

Пишува Фатбарда Цури
Ние ќе се осврнеме на случајот со видеото за кое се вели дека е од хеликоптерската несреќа. при што животот го загуби Брајант. Првите сомневања за видеото беа дека не одговараше на времето во кое се

Медиумите да се свртат кон едукација наместо сензационализам во известувањето за групата „Јавна соба“

на 29. 01. 2020 | |
Откривањето на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“, на која се објавуваат експлицитни фотографии и видеа, крена голема прашина и покрена многу контроверзни прашања и проблеми од јавен интерес. Нејасно е како оваа група, за која техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека е новоформирана, успеала да достигне над 7.000 членови за кратко време. Дел од медиумите побрзаа сензационалистички да објават дека поранешни високи функционери, менаџери на кафулиња, новинари и

Институциите и јавните претпријатија треба да бидат фактор во борбата против дезинформациите

на 27. 01. 2020 | |

Во борбата против дезинформациите одговорност немаат само медиумите и новинарите, туку и државните институции се одговорни. Истото важи и за јавните компании, кои доколку одлучат да комуницираат со јавноста, подобро е да го сторат тоа преку канали за јавна комуникација, како што се веб-страници, социјални мрежи и јавни активности

Пишува: Фатбарда Цури Неснабдувањето со електрична енергија на жителите на селo Грчец во општина Сарај – Скопје предизвика реакции од некои

Изборните кампањи на партиите во медиумите и јавните пари

на 20. 01. 2020 | |

Финансирањето на политичките партии е јавна и транспарентна активност. Барем така предвидува законот. Граѓаните и надлежните органи треба да имаат целосен пристап до финансиските извештаи на партиите. Во овој едукативен напис за тоа како работи триаголникот буџет-партија-медиуми, ние ќе се занимаваме само со правниот аспект на финансирање на партиите и изборната кампања, без да навлегуваме во други нелегални форми преку кои евентуално се полнел буџетот на која било партија 

Пишува:

Медиум „масакрира” јавни личности криејќи се зад социјални мрежи

на 15. 01. 2020 | |

Коментарот на Зоран Заев за изјавата на Мухамед Зекири за односите меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) и Демократската унија за интеграција (ДУИ), создаде идеално опкружување за некои медиуми да манипулираат со јавноста и да ги дезинформираат со злоупотреба на коментарите на социјалната мрежа Фејсбук. Патем, на медиумите им е забрането да шират говор на омраза што претставува кривично дело. Таква е веста што ја разгледуваме

Линк до оригиналниот напис: