Новинарски лекции

Видеото што кружи во медиумите за смртта на Коби Брајант е старо и е од Арабија

на 30. 01. 2020 | |

Дури и несреќата во која почина кошаркарската легенда, Коби Брајант не е поштедена од фотографии и видеа кои се стари и презентирани како актуелни, а со кои се известуваше за случајот

Пишува Фатбарда Цури
Ние ќе се осврнеме на случајот со видеото за кое се вели дека е од хеликоптерската несреќа. при што животот го загуби Брајант. Првите сомневања за видеото беа дека не одговараше на времето во кое се

Медиумите да се свртат кон едукација наместо сензационализам во известувањето за групата „Јавна соба“

на 29. 01. 2020 | |
Откривањето на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“, на која се објавуваат експлицитни фотографии и видеа, крена голема прашина и покрена многу контроверзни прашања и проблеми од јавен интерес. Нејасно е како оваа група, за која техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека е новоформирана, успеала да достигне над 7.000 членови за кратко време. Дел од медиумите побрзаа сензационалистички да објават дека поранешни високи функционери, менаџери на кафулиња, новинари и

Институциите и јавните претпријатија треба да бидат фактор во борбата против дезинформациите

на 27. 01. 2020 | |

Во борбата против дезинформациите одговорност немаат само медиумите и новинарите, туку и државните институции се одговорни. Истото важи и за јавните компании, кои доколку одлучат да комуницираат со јавноста, подобро е да го сторат тоа преку канали за јавна комуникација, како што се веб-страници, социјални мрежи и јавни активности

Пишува: Фатбарда Цури Неснабдувањето со електрична енергија на жителите на селo Грчец во општина Сарај – Скопје предизвика реакции од некои

Изборните кампањи на партиите во медиумите и јавните пари

на 20. 01. 2020 | |

Финансирањето на политичките партии е јавна и транспарентна активност. Барем така предвидува законот. Граѓаните и надлежните органи треба да имаат целосен пристап до финансиските извештаи на партиите. Во овој едукативен напис за тоа како работи триаголникот буџет-партија-медиуми, ние ќе се занимаваме само со правниот аспект на финансирање на партиите и изборната кампања, без да навлегуваме во други нелегални форми преку кои евентуално се полнел буџетот на која било партија 

Пишува:

Медиум „масакрира” јавни личности криејќи се зад социјални мрежи

на 15. 01. 2020 | |

Коментарот на Зоран Заев за изјавата на Мухамед Зекири за односите меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) и Демократската унија за интеграција (ДУИ), создаде идеално опкружување за некои медиуми да манипулираат со јавноста и да ги дезинформираат со злоупотреба на коментарите на социјалната мрежа Фејсбук. Патем, на медиумите им е забрането да шират говор на омраза што претставува кривично дело. Таква е веста што ја разгледуваме

Линк до оригиналниот напис: 

Со сериозен наслов не се пренесува шега

на 13. 01. 2020 | |
Ако сте од оние кои читаат само наслови, можеби веќе се сретнавте со „веста“ дека досегашниот премиер Зоран Заев ја дал ќерката за да се потпише Преспанскиот договор или, пак, во замена за грчки остров. Колку и спектакуларно да звучи и често да се појавува, сепак, овој наслов не е вистина. Всушност, се работи за исечок од опуштено новогодишно интервју во домот на Заеви подготвено како разговор на новинарот Мишко

Топ-5 дезинформации за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева

на 25. 12. 2019 | |
Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева  беше една од најзастaпените во медиумите и кои ја одбележа 2019 година во однос на медиумското известување, но за жал по лошо. Наместо да ја извади на виделина правдата за корупцијата, самата стана дел од таа приказна и фрли голема дамка врз работењето на Специјалното јавно обвинителство. Во моментов таа е во домашен притвор и во тек е судскиот процес за случајот „Рекет“. Пишува:

Најголеми медиумски дезинформации и шпекулации за „Рекет“

на 25. 12. 2019 | |
Случајот „Рекет“ на Основното јавно обвинителство е вистинска драма во неколку чина и со повеќе заплети. Почнувајќи од самите осомничени – поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, шоуменот Борјан Јовановски (Боки 13) и бизнисменот Зоран Милевски Кичеец, па сè до наводно рекетираниот – жртвата Орце Камчев, еден од најбогатите луѓе во Македонија, близок на поранешната власт и самиот обвинет во случајот „Империја“ на СJO Пишува: Симона Атанасова Актерите во оваа

Когнитивни предрасуди: Моето гледиште и ничие друго

на 19. 12. 2019 | |
Прва и можеби најраспространета когнитивна предрасуда е Склоноста кон потврда на сопственото гледиште. Ова е, всушност, најблиску до она што го нарекуваме пристрасност и таа е многу повеќе засилена во денешниот дигитален свет. Оваа предрасуда ни помага да си го потврдиме нашето гледиште и мислење без разлика на неговата реална заснованост и оправданост, зашто несвесно секогаш ги гледаме оние аргументи кои го потврдуваат Пишува: Билјана Танеска Нашиот ум функционира

Осознај го дигиталниот свет за да можеш да се заштитиш од манипулации

на 11. 12. 2019 | |

Како се снаоѓаме во морето на информации и колку сме подготвени да ги восприемиме и обработиме без да бидеме измамени? Како да се справиме со сопствените предрасуди и со стравот дека ќе испуштиме нешто важно доколку не сме постојано на социјалните мрежи? Како да се заштитиме од оние чија главна задача е да ја изманипулираат нашата перцепција и нашите ставови?

Пишува: Билјана Танеска Она за што сите би можеле да