Новинарски лекции

Дезинформации за Шведска се користат како мамка за корисници на Фејсбук од Северна Македонија

на 18. 11. 2019 | |
Корисниците на Фејсбук од Република Северна Македонија се целна група на огласи со кои се наведуваат да посетуваат страници на интернет преку кои може да бидат ограбени. Овој вид огласи навидум нудат информации за некакви проблеми и немири во Шведска, а при кликањето на линкот се врши пренасочување до сајтови за крипто-валути на кои е инсталиран злонамерен софтвер. Пишува: Тимот на КриТинк Огласите до македонските корисници се пренесуваат преку „геотаргетирање“

Како физичкиот напад врз три лица се претвори во напад врз новинари критичари на власта?

на 18. 11. 2019 | |
Минатата недела, на 14.11.2019 година, на порталот Инфомакс, како бомба одекна веста „Нарачани напади, вечерва нападнати тројца новинари, критичари на власта“. Пишува: Ана Анастасовска Во веста, која сега е тргната, беше наведено дека тројца новинари, Љупчо Цветановски од Алфа ТВ, Дејан Андоновиќ, поранешен новинар во ТВ Сител, Радио Слободна Македонија и 1 ТВ и Петар Серафимовски од Македонско Радио, биле нападнати во кафеана, бидејќи биле критичари на власта. По ова

За опасниот отпад, контејнерите и политиката

на 8. 11. 2019 | |
Фото: Критинк Едно писмо од загрижени граѓани, упатено до претседателот на државата и до премиерот, деновиве ги собра на итен состанок кај првиот човек на македонската Влада сите оние кои имаат некакви ингеренции во борбата против аерозагадувањето. Беше соопштено дека отсега, палачите на шумите, на стрништата и на отпадот ќе ги гонат заеднички патроли на инспекцијата и на униформираната полиција, а резултатите секојдневно ќе му ги реферираат лично на премиерот

Наоѓаат ли антиваксерите поткрепа во некои прокламации на Руската прaвославна црква?

на 22. 10. 2019 | |
Фото: Sergeev Pasad, Flickr
Поткрепата на антиваксерите од страна на оваа црква е барем видлива, за разлика од стратегијата на цел еден пропаганден систем кој, исто така, доаѓа од Москва и кој се обидува да влијае на општествените конфликти и нарушувањето на здравствените состојби на нациите Пишува: Љубомир Костовски Кога деновиве пребарував некои извори во јавната комуникација на кои можеби се наслонуваат антиваксерите, кои како да подигнаа глава откако увидоа

Увидот и надзорот се различни работи, исто како и Советот на Европа од Советот на ЕУ

на 14. 10. 2019 | |
Пред да се објават информациите за јавноста, истите мора да поминат низ новинарскиот филтер: да се проверат. Постојат моменти кога новинарот треба да ги провери законските одредби и статутите на локалните и меѓународните институции за да ги види нивните овластувања, работа и обврски. На пример, вицепремиерот не може да изврши целосен увид, туку само надзор, додека датумот за почеток на преговорите со Европската унија (ЕУ), Северна Македонија и Албанија не

Антиваксерите одново во офанзива – медиумите со селектирани информации

на 26. 09. 2019 | |
Ако текстот не одговара на основните прашања кои се очекуваат од него (кога, каде, кој…) тој веднаш е сомнителен и личи на насочен материјал добиен од извор кој повеќе сака да сокрива отколку да открива. Таков е случајот со неколку написи поврзани со последната активност на антиваксерите во земјава   Пишува: Љубомир Костовски Оној кој пишува новинарски текст секогаш треба да поаѓа од два моменти – текстот може да го

Пет практични совети како да идентификувате дезинформации и лажни вести!

на 23. 09. 2019 | |

Кој е медиумот, кој е домејнот, колку други медиуми ја пренеле веста итн., се само дел од методите за да проверите дали една вест е лажна или е нешто сомнително со фактите во текстот

  Пишува: Фатлуме Дервиши Лажните вести постоеле отсекогаш, но последниве години со развојот на интернетот и на онлајн-медиумите тие се проширија, па дури и станаа начин на заработка. Онлајн медиумите го олеснија „правењето“ вести, но го

Зборник за деконструкција на наводните медиуми 

на 26. 07. 2017 | |
   

Зборникот, освен феноменот на политичка инструментализација, на многу стручен и компетентен начин, а, пред сѐ, и практичен, со конкретни примери, ги третира и линиите помеѓу професионализмот и слободата на говорот. Но, не само тоа. Третирани се и разни девијации во новинарството во Македонија какви што се: злоупотребата на изворите на информациите, а особено многу распространетиот феномен „копи-пејст новинарство“ и злоупотребата на авторското право од страна на интернет-медиумите –

Четиво кое обработува суштински проблематики на новинарството

на 26. 07. 2017 | |
    (Рецензија на зборникот „Професионално и одговорно новинарство“ од проектот „Сервис на проверка на фактите во медиумите„)   Проф. д-р Јасна Бачовска-Недиќ[1], Правен факултет „Јустинијан Први“ УКИМ, Институт за новинарство, медиуми и комуникации   
  1. За важноста на проблемот што го презентира и го обработува Зборникот
Во однос на поимот професионалност, од доктринарен аспект, битни се следниве аспекти за новинарот: стручноста, одговорноста кон публиката и автономијата. Прашањата за општествениот престиж и за

Албанските медиуми во Македонија со објективен пристап кон СЈО

на 25. 02. 2017 | | sq
Сосема друга приказна – телевизиски станици на албански јазик. Фото: скриншот  

Фактот што дури 82,7 отсто од анкетираните македонски Албанци имале позитивен став кон специјалната обвинителка Јанева и кон нејзиниот тим се должи и на отсуството на негативна кампања во медиумите што се консумираат од овој сегмент на населението

  Пишува: Љубомир Костовски   Анкетата што ја направи телевизија „Телма“ неодамна, во соработка со Македонскиот центар за меѓународна соработка,