verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Админ

Тендерот за струјата не е за Анѓушев, тој веќе две години не е газда на ЕДС

на 16. 01. 2020 | |
[Анѓушев од функционер пак газда, а Шеќеринска за да му тргне бизнисот го мотивира со тендер од 1,6 милиони евра?!] Насловот на текстот што го рецензираме дезинформира бидејќи поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев повеќе не е сопственик на „Енерџи деливери солушн ЕДС“ ДООЕЛ, фирма со која Министерството за одбрана склучило едногодишен договор за јавна набавка на струја. Имено, Анѓушев го продаде ЕДС на грчкото електростопанство, односно грчката национална

Медиум „масакрира” јавни личности криејќи се зад социјални мрежи

на 15. 01. 2020 | |

Коментарот на Зоран Заев за изјавата на Мухамед Зекири за односите меѓу Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) и Демократската унија за интеграција (ДУИ), создаде идеално опкружување за некои медиуми да манипулираат со јавноста и да ги дезинформираат со злоупотреба на коментарите на социјалната мрежа Фејсбук. Патем, на медиумите им е забрането да шират говор на омраза што претставува кривично дело. Таква е веста што ја разгледуваме

Линк до оригиналниот напис: 

Со сериозен наслов не се пренесува шега

на 13. 01. 2020 | |
Ако сте од оние кои читаат само наслови, можеби веќе се сретнавте со „веста“ дека досегашниот премиер Зоран Заев ја дал ќерката за да се потпише Преспанскиот договор или, пак, во замена за грчки остров. Колку и спектакуларно да звучи и често да се појавува, сепак, овој наслов не е вистина. Всушност, се работи за исечок од опуштено новогодишно интервју во домот на Заеви подготвено како разговор на новинарот Мишко

Во иранскиот напад врз американските бази НЕ загинаа 80 лица

на 13. 01. 2020 | |
[Иран им одговори на САД со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица] Информацијата дека Иран нападна две американски бази во Ирак, по убиството кое што САД го изврши врз иранскиот генерал Касим Сулејмани, силно одекна во медиумскиот простор каде што во желбата што повеќе и побрзо да се информира, медиумите направија грешки. Линк до оригиналниот напис: Иран им одговори на САД со напад на бази во Ирак,

Шекуларац почина лани, не на Бадник оваа година

на 10. 01. 2020 | |
[Замина фудбалската легенда: Почина Драгослав Шекуларац-Шеки] Во текстот што го рецензираме е објавена вест стара една година. Драгослав Шекуларац Шеки почина лани на 5 јануари, а не на Бадник оваа година. Оваа стара информација беше објавена и од други медиуми, но потоа беше избришана. Линк до оригиналниот напис: Замина фудбалската легенда: Почина Драгослав Шекуларац-Шеки Датум и време на објавување: 06.01.2020 Датум на рецензија: 10.01.2020 Рецензира: Силвана Жежова Легендарниот фудбалер на

Не е точно дека Финска ќе воведе работна недела од четири дена

на 10. 01. 2020 | |
[Рајот на земјата: Шест часа работа само четири дена во неделата] Финска пред неполн месец ја доби најмладата премиерка во светот, Сана Марин, за која се крена голема врева кога беше избрана околу составот на нејзиниот кабинет и за дел од политиките кои сака да ги примени. Десетици медиуми  деновиве објавија дека новата финска премиерка Марин ќе воведе флексибилно работно време од четири дена во неделата, наместо пет како што

Медиумскиот простор не треба да се злоупотреби со лични коментари

на 10. 01. 2020 | |

Медиумскиот простор не треба да се злоупотребува. Било која форма на изразување или пишување во медиумите може да се објави во соодветната категорија, која е поделена врз основа на неколку критериуми. Новинарот или редакцијата може да ја објават својата позиција, но во посебни категории како едиторијал или мислење, а не во категоријата вести

Линк до оригиналниот напис: „Дали е подобро Али Ахмети да си замине од политиката или да остане

Ангеловска не забранила комуникација со новата заменичка-министерка за финансии

на 9. 01. 2020 | |
[СКАНДАЛ: Министерката на Заев им забрани комуникација на вработените со новата заменичка од ВМРО-ДПМНЕ] Насловот на текстот што го рецензираме е бомбастичен, но не e поткрепен со докази дека министерката за финансии Нина Ангелвoска, наводно забранила комуникација на вработените со новата заменичка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска-Кочоска. Во дописот што е објавен во текстот, е објаснет начинот на комуникација кој треба да оди со дополнителната заменичка-министер, но не е наведена забрана.

Топ-5 дезинформации за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева

на 25. 12. 2019 | |
Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева  беше една од најзастaпените во медиумите и кои ја одбележа 2019 година во однос на медиумското известување, но за жал по лошо. Наместо да ја извади на виделина правдата за корупцијата, самата стана дел од таа приказна и фрли голема дамка врз работењето на Специјалното јавно обвинителство. Во моментов таа е во домашен притвор и во тек е судскиот процес за случајот „Рекет“. Пишува:

Најголеми медиумски дезинформации и шпекулации за „Рекет“

на 25. 12. 2019 | |
Случајот „Рекет“ на Основното јавно обвинителство е вистинска драма во неколку чина и со повеќе заплети. Почнувајќи од самите осомничени – поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, шоуменот Борјан Јовановски (Боки 13) и бизнисменот Зоран Милевски Кичеец, па сè до наводно рекетираниот – жртвата Орце Камчев, еден од најбогатите луѓе во Македонија, близок на поранешната власт и самиот обвинет во случајот „Империја“ на СJO Пишува: Симона Атанасова Актерите во оваа

Претплатете се за најнови вести