verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Админ

Не постои закана кон Албанците во рекламниот спот на СДСМ, медиумот манипулирал

на 16. 09. 2020 | |
Фото: Илустрација

Верификацијата на информацијата е основна професионална одговорност на кој било медиум, бидејќи во таа форма ќе се докаже дека ја информирал јавноста точно и објективно. Доколку медиумот не го провери изворот и објави неточни информации, тогаш тој не обезбедил информации, туку манипулирал и клеветел. Таков е случајот со медиумот чиј напис ќе го разгледаме

Скриншот од веста што ја рецензираме
Оригинален наслов на написот: „Рекламниот спот на СДСМ е

Новинарот не смее да им суди на уметници за учество во изборна кампања

на 31. 08. 2020 | |
Фото: Илустрација

Иако изборната кампања дозволува некои претерувања од различни политички противници, тоа не значи дека медиумите спаѓаат во оваа категорија. Медиумите имаат обврска да ги прикажуваат политичките програми на партиите, но тоа не значи дека тие треба да стануваат објавувачи на пропаганда и манипулација со политичките партии

Написот што го прегледуваме
Линк до оригиналниот напис: Уметниците кои го направија спотот на ДУИ се срамат што учествувале во него/ Artistët që e

Медиумите ако употребуваат нелегални снимки треба да ја имаат и „втората страна“

на 31. 08. 2020 | |
Фото: Pexels, автор Адриана Калво

Објавувањето на некои снимки, каде се вели дека наводно лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги навредил Албанците, создадоа различни теории во медиумите, а потоа и во јавноста. Таков е и текстот што ќе го разгледаме, каде што се тврди дека по изјавите на Заев, „не останал капка крв албанска“ кај лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами, кој е во коалиција со СДСМ

Пишува Фатбарда Цури „ПО НАВРЕДИИТЕ ШТО ГИ НАПРАВИ ЗАЕВ ЗА АЛБАНЦИТЕ ДАЛИ ОСТАНА КАПКА АЛБАНСКА КРВ КАЈ БИЛАЛ КАСАМИ?“ – се вели во насловот на написот што го прегледуваме. Тенденциозен и пропагандистички наслов. Ова е првиот впечаток што го добивате веднаш штом ќе го прочитате овој наслов. Но, ако го прочитаме и текстот

Читателите не ги засега за кого ќе гласаат или нема да гласаат членови на семејствата на министрите

на 31. 08. 2020 | |
Фото: Илустрација

Еден од најважните инструменти за демократијата се изборите, а едни од оние чинители кои го помагаат овој процес се несомнено вистинските новинари. Едно е јасно – во сите национални закони и меѓународни договори каде РСМ е потписник, стои дека гласањето е слободно, тајно и, пред сѐ, рефлексија на личните убедувања. Новинарите не смеат да се мешаат во ова право на граѓаните

Скриншот од веста што ја прегледуваме
Линк

Внимавајте – непрофесионални портали манипулираат со написи од други медиуми!

на 27. 08. 2020 | |
Фото: Pexels

Сосема е дозволено новинарот да зема вести или информации од други медиуми со цитирање, т.е. повикување на изворот на веста. Но, во никој случај не е коректно веста добиена од еден медиум да биде искривена, злоупотребена и изменета со повикување на авторитетот на медиумот што ја објавил оригиналната вест

Пишува Ардит Рамадани Во вакви случаи на преземени вести, исклучително е важно прво да го цитирате вистинскиот извор на веста, во првиот пасус од веста, а во онлајн медиумите дополнително треба да се стави „хиперлинк“, за читателот да може да го види оригиналот. Второ, се додека е земен од медиум и се користи името на овој вториот, веста мора да се пренесе како што е, без да се менува

Не треба да се верува на медиумите чии автори не се јавни

на 20. 08. 2020 | |
Фото: Илустрација

Светот на медиумите се промени многу со појавувањето на онлајн медиумите и продолжува да се менува секој ден сè повеќе и повеќе. Интернетот зазема се повеќе и повеќе важен дел од нашите активности, на нашите лични и професионални животи, кои сè повеќе минуваат низ екранот отколку преку хартија

Пишува: Наиле Даути  Медиумите се во ерата на самоизменување. Весниците користат видеа, телевизиите пишуваат статии на интернет, радијата користат слики

Не верувајте во ова фотографија направена со Фотошоп за вирусот Корона!

на 13. 07. 2020 | |
Фото: Илустрација Ширењето паника од страна на медиумите, а особено незрелото пишување вести е индикација дека медиумот е несериозен. Пишувањата без никакви факти и без никакво значење покажуваат дека тие се тенденциозни и невистинити. Да заземат толкав простор ваквите вести во медиумите е неприфатливо. Веста што ја прегледуваме има сериозни нарушувања на професионализмот и етиката, токму основните елементи за кои што треба да се грижи еден вистински медиум.
Фотографија од

Полицијата нема да влезе по приватни куќи поради Ковид 19

на 13. 07. 2020 | |
Фото: Илустрација Некои медиуми објавија дека полицијата најверојатно ќе влезе во приватни домови, поради зголемениот број на лица дијагностицирани со „Ковид-19“, како што е наведено во овие написи. Ваква вест секако предизвикува загриженост кај граѓаните, уште повеќе кога написот не е доволно јасен. Полицијата не може да влезе во куќи без наредба и дозвола од надлежните органи, освен во исклучителни случаи, но не можат да го сторат тоа без посебна

Лажна вест е дека ковид-19 не е вирус туку бактерија

на 10. 07. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: ИТАЛИЈАНЦИТЕ ПРВИ ГО ПРОНАЈДОА ЛЕКОТ ЗА КОРОНАВИРУС?] Текст што изнесува сериозни тврдења и обвинувања, а за возврат не нуди ниту еден релевантен извор кој може да го потврди напишаното. Ја манипулира јавноста со лажни вести дека ковид-19 е бактерија, а не вирус и дека Италијанците пронашле лек. Неточно, непрофесионално и неетички!
Линк до оригиналниот напис: КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: ИТАЛИЈАНЦИТЕ ПРВИ ГО

Не е точно дека „Брима Галуп“ не спровела анкета за рејтингот на партиите

на 8. 07. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети] Написот што го рецензираме шири лажни информации, повикувајќи се на тврдења и изјави само од едната страна.
Линк до оригиналниот напис:Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети Датум и време на објавување: 06.07.2020 Датум на рецензирање: 07.07.2020 Рецензент: Ана Анастасовска Текстот пренесува наводи кои новинарот Горан Момировски ги изнел во емисијата „Заспиј ако можеш“ на

Претплатете се за најнови вести