Новинарски лекции

Како правилно да се читаат вестите

на 26. 11. 2016 | |
Галина Тимченко, на конференција на германската Хајнрих Бел фондација. Фото: Stephan Röhl, 2015
Галина Тимченко, на конференција на германската Хајнрих Бел фондација. Фото: Stephan Röhl, 2015  

Позната руска новинарка, која во текот на својата кариера се има соочено со најтешката и најсуровата пропаганда во светот, онаа на Кремљ, советува како да се читаат и брзо и едноставно да се проверуваат вестите за да не бидете изманипулирани

„За жал, голем дел од руските медиуми наместо реална, подметнуваат измислена слика за светот и тоа стана

ТВ-дневник: Непрофесионален и опасен политички памфлет

на 25. 11. 2016 | |
Фалби за едните, напади врз другите - исто како и пред изборите, само сега со кревање етнички тензии. Фото: скриншот
Фалби за едните, напади врз другите – исто како и пред изборите, само сега со кревање етнички тензии. Фото: скриншот

[Критички осврт на ТВ-дневникот на „Сител“ во 19 часот на 23 ноември 2016 година]

 

Имаме дневник кој си игра со оган. Реториката е јасно насочена кон политичка дискредитација и тоа со употреба на меѓуетничките прашања како оружје за напад против опозицијата. Сето тоа е потенцијално опасно, бидејќи начинот на

ТВ-дневник: Не е важно што СЈО соопшти дека има докази оти УБК прислушувала, важно е да се напаѓа Заев

на 19. 11. 2016 | |
Првин политички пресметки, па настанот на денот. Фото: скриншот.
Првин политички пресметки, па настанот на денот. Фото: скриншот  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Алфа“ во 15.30 часот на 18 ноември 2016 година]

 

Овој централен ТВ-дневник беше полн со информации од настаните во земјава, но приоритетот на случувањата и нивниот импакт врз јавноста беа целосно промашени. Имено, прес-конференцијата на СЈО за новата истрага насловена „Таргет“, беше настанот што го одбележа денот и кој отвори многу прашања во јавноста.

Прекршени закони со објавувањето „уплатница“ и „партиска книшка“ на Катица Јанева

на 18. 11. 2016 | |
Непроверени и демантирани информации за лични податоци. Фото: МЕТА
  Непроверени и демантирани информации за лични податоци. Фото: МЕТА  

Уплатници, партиски книшки, потписи – вистински или лажни? Јавноста може да ја интересира, но јавноста не е таа која може да пресуди

  Пишува: Елена Стојановска   Фотографијата од наводната партиска книшка од СДСМ на Катица Јанева, како и уплатницата за членство во истата партија објавени во медиумите, отворија многу прашања. Дел од прашањата се однесуваат на моралот на

ТВ-дневник: Сеопфатна слика на дневните настани со еднакво одвоена минутажа за сите релевантни и засегнати страни

на 16. 11. 2016 | |
Престрелката на Партизанска - сите страни на приказната, заклучоците оставени на истрагата. Фото: скриншот
Престрелката на Партизанска – сите страни на приказната, заклучоците оставени на истрагата. Фото: скриншот  

[Критички осврт на дневникот на МТВ 1 во 19.30 на 15 ноември 2016 година]

 

Критиките од Брисел за неизбалансираност на адреса на националниот сервис го покреваат прашањето дали има подобрување на вестите на првиот програмски сервис на МТВ? Дневникот во 19 часот и 30 минути дава сеопфатна слика на дневните настани со еднакво одвоена

Медиумите во европскиот извештај: Нема напредок

на 15. 11. 2016 | | en
Нема напредок/ медиумите уште  во канџите на политиката. Фото: Гугл/пиксабеј
Напредок не се гледа  – медиумите уште во канџите на политиката. Фото: Гугл/пиксабеј  

„Нема напредок во оваа област во поголемиот дел на изминатата година“, се нотира во Извештајот на Европската комисија, во делот посветен на слободата на изразување, во кој се разгледува и состојбата со медиумите во Македонија. Евроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека слободата на медиумите останува сериозен предизвик. Проблемите со медиумите, освен во соодветното погавје, се „провлекуваат“ и

Истражувачките стории се најпотиснати во општества со тоталитарни манири и со заспана, летаргична јавност

на 10. 11. 2016 | |
„Panama Papers“ едно од најголемите достигнувања на истражувачкото новинарство во последниов период. Фото: Гугл
„Панама пејперс“, едно од најголемите достигнувања на истражувачкото новинарство во последниов период. Фото: Гугл   Неколкуте мали новинарски истражувачки енклави го белат образот на актуелното македонско новинарство. Тие се заслужните што медиумската публика, во денешнава македонска иформативна валканост, сè повеќе разбира зошто истражувачкото новинарство е толку вредно     Пишува: Зоран Иванов   Нема дефиниција. Ниту практиката, ниту теоријата уште не се договориле за единствена дефиниција за тоа што е „истражувачко новинарство“.

Истражувачките новинари не веруваат никому освен себеси

на 8. 11. 2016 | |
За истражувачка сторија некогаш новинарот треба да разговара и со 80 луѓе.
  За истражувачка сторија некогаш новинарот треба да разговара и со 80 луѓе.   Што му значи на некој човек ако кажете 500 милиони евра? Кој има толку пари? Никогаш читателот толку пари не фатил в рака, затоа и му се далечни. Но, кога тоа ќе го сведете на работи кои му се блиски, полесно ќе го прифати податокот и ќе разбере за колкава сума се работи.   Основното правило

Медиумски испрана посета: Урнат споменик и комплименти за домаќинката

на 1. 11. 2016 | |
Додека на Кајмакчалан се поставуваат и кршат споменици, во Софија во 2011 година е организиран постмодерен перформанс во кој војници на Советската војска се претставени како јунаци од американски стрипови. Фото: Википедија
Додека на Кајмакчалан се поставуваат и се кршат споменици, во Софија во 2011 година е организиран постмодерен перформанс во кој војници на Советската војска се претставени како јунаци од американски стрипови. Фото: Википедија  

Официјалните разговори меѓу македонската министерка за култура и нејзиниот бугарски колега го имаа како мотив влошувањето на односите меѓу двете земји заради т.н. споменични обележја. Или поточно – инцидентот со уривањето на бесправниот споменик на Кајмакчалан.

Стеван Дојчиновиќ: Страшно е кога државата ја користи тајната полиција да ги следи новинарите

на 1. 11. 2016 | | en
Стеван Дојчиновиќ, лидер на КРИК: Теми за корупција има колку сакаш
Стеван Дојчиновиќ, лидер на КРИК: Теми за корупција има колку сакаш  

Клучно е кога некој поединец ја сака државата и си ја работи работата. Тоа е посилно отколку кога државата ќе ги уапси поранешните министри. Битни се поединците кои се јаки, кои ќе истапат баш кога е време. После, доцна е за сè. Да се апси мртов коњ, нема ефект

  Пишува: Владо Ѓорчев   Можеби помалку или повеќе
СТРАНА 4 of 46« ПРВА...23456...102030...ПОСЛЕДНА »