verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

All posts by Љубомир Костовски

Професија: ловец на лажни вести

на 16. 02. 2017 | |
Оклопно возило на Армијат а на САД на должност во Полска како дел од непостоечките „3.600 американски тенкови“. Фото: Википедија, 2015
Оклопно возило на армијата на САД на должност во Полска како дел од непостоечките „3.600 американски тенкови“. Фото: Википедија, 2015    

Присуството на толку многу лажни вести во информатичкиот простор доведува до тоа државите да отвораат нови работни места – ловци на лажни вести, кои треба да ги отстранат информациите што не се вистинити, а можат да направат штета!

  Пишува: Љубомир Костовски   Бен Нимо е еден од

Професионално и фактографски сработена жешка тема

на 9. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Кој е конгресменот што и стави „крст“ на Македонија]

Фактографски и сеопфатно, тоа е задачата која e исполнета со овој текст за американскиот конгресмен Дана Рорабакер. Ваквите написи секако треба да се поздравуваат, бидејќи укажуваат на тоа дека и многу жешки теми треба да се примаат мирно, што би се рекло во фудбалскиот жаргон, најнапред да се „стопираат“ и потоа да се обработат професионално, без да им се подлегне на емоциите. Линк до оригиналниот напис: Кој е конгресменот што и стави „крст“ на Македонија Датум и време на објавување:  07.02.2017, 16:03 Датум на рецензирање: 08.02.017 Рецензент: Љубомир Костовски    

ИЗНЕНАДУВАЊЕ ОД ПРЕКУ АТЛАНТИКОТ

„Како вознемирувачки ги оцени денеска македонското Министерство за надворешни работи изјавите на американскиот конгресмен Дана Рорабакер

Прилог на ТВ „Сител“ содржи омраза и меѓунационална нерпеливост, вели регулаторот

на 6. 02. 2017 | |
7427165626_69ff4eba93_k-final
ТВ „Сител“ на удар на членот 48 од Законот за аудио и аудио-визуелни и медиумски услуги. Фото: flickr/колаж    

ТВ „Сител“ бил предмет на надзор на Агенцијата непосредно пред Нова година (30 декември), а предмет на опсервација биле телевизиските дневници на оваа куќа во 10 и во 23 часот, во периодот од 2 до 6 декември, значи во периодот непосредно пред парламентарните избори (11 декември). Мотивираноста на оние кои

Клеветнички текст против Мето Колоски

на 1. 02. 2017 | |
 

[Рецензија: Коловски од ОМД цврсто по тактот на СДСМ, сее магла и манипулира]

  Ова е еден од низата текстови (објавени деновиве во повеќе медиуми) во кој  се напаѓа  претседателот на Обединетата македонска дијаспора во САД – Мето Колоски,  дека е „приврзок на СДСМ“, без да се посочи за какви конекции се работи. И без да се почитува основниот демократски постулат дека совпаѓањето на одредени размислувања на некој човек со друг или со група луѓе, па и партија, е дел од суштествувањето на политиката. Линк до оригиналниот напис: Коловски од ОМД цврсто по тактот на СДСМ, сее магла и манипулира http://kurir.mk/makedonija/vesti/kolovski-od-omd-tsvrsto-po-taktot-na-sdsm-see-magla-i-manipulira/ Датум и време на објавување:  22.01. 2017  – 10:25 Датум на рецензирање: 29.01.2017 Рецензент: Љубомир Костовски  

Поменот на самопрогласениот српски генерал не е вест

на 18. 01. 2017 | | sq
 

[Рецензија: СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИНИ ОД УБИСТВОТО НА АРКАН: Цеца и децата му направија помен на генералот (ФОТО/ВИДЕО)]

  Веста со која треба да се потсетиме дека во Белград му бил даден помен на познатиот криминалец и воен злосторник Аркан, укажува дека дел од медиумите кај нас кон овој темен лик од поблиската историја на Балканот сè уште негуваат емотивни врски. Преносот на таквата вест, најверојатно од српските медиуми, нема никакво оправдување за третман во тукашната средина.   Линк до оригиналниот напис: СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИНИ ОД УБИСТВОТО НА АРКАН: Цеца и децата му направија помен на генералот (ФОТО/ВИДЕО) Датум и време на објавување:  15.1.2017 – 16:14 Датум на рецензирање: 16.01.2017 Рецензент: Љубомир Костовски   ПРИВАТЕН ПОМЕН, ЈАВЕН ИНТЕРЕС? „Познатата српска пејачка Цеца

Текст што сокрива детали и ја тера водата на една воденица

на 16. 01. 2017 | |
  [Рецензија: Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада,­ ќе има нови избори]   Компликувањето на ситуацијата со составување коалиција која би обезбедила потребно мнозинство за да добие „изим“ од претседателот на државата Иванов, односно за да излезе „на мегдан“ во Собранието, создава некаква политичка нервоза на која не одолеваат ниту медиумите. Кај некои од нив таа се открива полесно, особено ако при тоа се креирани „факти“ кои се обидуваат да направат конфузија во теоријата и во практиката на парламентаризмот. Текстот што го анализираме е еден од тие. Зошто?   Линк до оригиналниот напис: Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада – ќе има нови избори Датум и време на објавување: 11.01.2017 ­ 17:45 Датум на рецензирање: 13.01.2017

Слободните медиуми се непријатели само на невистината и ничии други

на 9. 01. 2017 | |
„Медиумите на Сорос“ - постојаната Баба Рога на Груевски. Фото: скриншот
„Медиумите на Сорос“ како најголеми виновници за сите проблеми. Фото: скриншот  

Во големото интервју на Груевски, покрај невладиниот сектор, и медиумите се цел на напади на актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. И тоа особено оние неколку портали и оние неколку емисии на телевизиите помогнати од странски донации, кои слободно и критички ги опсервираат настаните во земјава и го збогатуваат македонскиот медиумски простор. Интервјуто создава слика како небаре овие медиуми (покрај

Мочуриштето на невистината претставено како „поствистина“

на 5. 01. 2017 | | en
Неважна вистина, изместена вистина, пост-вистина. Фото:
На поствистината не ѝ треба викање, туку само ехо-одаја. Фото: Garry Knight, 2012  

Изборот на зборот „поствистина“ како збор на годината за 2016 година од страна на лингвистите на Оксфордскиот речник е поттикнат главно од кампањите на Брексит и од претседателските избори во САД. Но, и политичките прилики во земјава со години покажуваат јавна негрижа за фактите, а политиката се води само врз основа на повладување на веќе создадените

„Накалемен“ спинерски наслов на туѓа сторија

на 3. 01. 2017 | |
 

[Рецензија: Додека Градоначалникот на Куманово носи цвикери од стотици евра ова 8 члено семејство нема шпорет за греење и живее во голема сиромаштија]

  Станува збор за преземена информација за едно осумчлено семејство од старонагоричанскиот регион, на која е „накалемен“ спинерски наслов кој има цел да извади кабаетлија политичар кој нема ама никаква врска со веста. За што, вушност, се работи? Линк до оригиналниот напис: Додека Градоначалникот на Куманово носи цвикери од стотици евра ова 8 члено семејство нема шпорет за греење и живее во голема сиромаштија Датум и време на објавување: 27.12.2016 Датум на рецензирање: 03.01.2017 Рецензент: Љубомир Костовски  

ИЗОСТАВЕНА ПОФАЛБА

„Хуманитарната организација „Крепост“ од Куманово подари шпорет на дрва и поголема количина на друга хуманитарана помош

Работата на ад хок телото: Предизборeн надзор на медиумите во време на поствистината

на 26. 12. 2016 | |
Вредеше ли да се биде казнет од ад-хок телото? Фото: Ванчо Џанбаски, ФОСИМ
Вредеше ли да се биде предмет на предлози за казнување од ад хок телото за медиумски надзор? Фото: Ванчо Џанбаски, ФОСИМ  

Претворањето на одредени телевизии само во линк на една партиска предизборна програма даде контрарезултати. Не е добро да се претерува ниту во слаткарница, а ни на малиот екран. Евентуалните казни за таквите телевизии од страна на судот, а по предлог на ад хок телото за надзор, беа пресметан

СТРАНА 1 of 3512345...102030...ПОСЛЕДНА »

Претплатете се за најнови вести