Новинарски лекции

Изборите се најголем тест за професионалноста на новинарите

на 4. 12. 2016 | |
Преку известувањето за изборите се гледаат „јунаците“ во новинарството. Фото: Ванчо Џамбаски/flickr
 

Основните новинарски постулати на новинарството за независност, објективност и за балансираност најмногу доаѓаат на тест во изборниот период и особено за време на изборната кампања, кога политичките елити имаат засилен нагон да манипулираат со медиумите и да ги контролираат информациите, за политички да профитираат

  Пишува: Влатко СТОЈАНОВСКИ   Фер и слободни избори не значи само чинот

Истражувачко новинарство – по трагата на документите

на 29. 11. 2016 | |
Интернет и документи – најдобрите пријатели на истражувачкиот новинар. Фото: „Гугл“  

За разлика од известувањето, кое главно значи пренесување на информации кои ги дале институции, партии, како и реакциите во однос на нив, истражувачкото новинарство претпочита новинарите да навлезат зад она што го виделе и што го слушнале, да дојдат до повеќе факти и да откријат нешто ново што не било познато дотогаш за јавноста, заради разоткривање на незаконски постапки

Местото на настанот е појдовна точка на веста, а не редакциската канцеларија

на 29. 11. 2016 | | sq

 

Проверка на фактите на местото на настанот или кај директно засегнатите лица во веста, е правило без кое нема професионално новинарство. За жал, бројни се примерите од скојдневиетo, каде гледаме дека новинарите и редакциите не го применуваат овој професионален стандард

  Пишува: Фатлуме Дервиши Развојот на медиумите, масовната употреба на социјалните мрежи, проширувањето на алтернативите за споделување на информацијата го направиja новинарството полесно. Барем, така изгледа на прв поглед.

Фото-вест, жанр кој се злоупотребува и кој венее

на 28. 11. 2016 | |
„Да слушнеш нешто по стотина пати не е подобро одколку да го видиш тоа само еднаш.“ Zhou Chongguo             Фото: Маж префлува дете преку оградата на границата меѓу Унгарија и Србија во Röszke, Унгарија, 28 августt 2015. © Warren Richardson, Австралија  

Има надеж за враќање на квалитетот на фото-веста во интернет-просторот. Потребни се неколку нешта – сериозност и етички правила од страна на медиумите, квалитетни фотографи, посветеност на надлежните

Како правилно да се читаат вестите

на 26. 11. 2016 | |
Галина Тимченко, на конференција на германската Хајнрих Бел фондација. Фото: Stephan Röhl, 2015  

Позната руска новинарка, која во текот на својата кариера се има соочено со најтешката и најсуровата пропаганда во светот, онаа на Кремљ, советува како да се читаат и брзо и едноставно да се проверуваат вестите за да не бидете изманипулирани

„За жал, голем дел од руските медиуми наместо реална, подметнуваат измислена слика за светот и тоа стана

ТВ-дневник: Непрофесионален и опасен политички памфлет

на 25. 11. 2016 | |
Фалби за едните, напади врз другите – исто како и пред изборите, само сега со кревање етнички тензии. Фото: скриншот

[Критички осврт на ТВ-дневникот на „Сител“ во 19 часот на 23 ноември 2016 година]

 

Имаме дневник кој си игра со оган. Реториката е јасно насочена кон политичка дискредитација и тоа со употреба на меѓуетничките прашања како оружје за напад против опозицијата. Сето тоа е потенцијално опасно, бидејќи начинот на

ТВ-дневник: Не е важно што СЈО соопшти дека има докази оти УБК прислушувала, важно е да се напаѓа Заев

на 19. 11. 2016 | |
Првин политички пресметки, па настанот на денот. Фото: скриншот  

[Критички осврт врз ТВ-дневникот на „Алфа“ во 15.30 часот на 18 ноември 2016 година]

 

Овој централен ТВ-дневник беше полн со информации од настаните во земјава, но приоритетот на случувањата и нивниот импакт врз јавноста беа целосно промашени. Имено, прес-конференцијата на СЈО за новата истрага насловена „Таргет“, беше настанот што го одбележа денот и кој отвори многу прашања во јавноста.

Прекршени закони со објавувањето „уплатница“ и „партиска книшка“ на Катица Јанева

на 18. 11. 2016 | |
  Непроверени и демантирани информации за лични податоци. Фото: МЕТА  

Уплатници, партиски книшки, потписи – вистински или лажни? Јавноста може да ја интересира, но јавноста не е таа која може да пресуди

  Пишува: Елена Стојановска   Фотографијата од наводната партиска книшка од СДСМ на Катица Јанева, како и уплатницата за членство во истата партија објавени во медиумите, отворија многу прашања. Дел од прашањата се однесуваат на моралот на

ТВ-дневник: Сеопфатна слика на дневните настани со еднакво одвоена минутажа за сите релевантни и засегнати страни

на 16. 11. 2016 | |
Престрелката на Партизанска – сите страни на приказната, заклучоците оставени на истрагата. Фото: скриншот  

[Критички осврт на дневникот на МТВ 1 во 19.30 на 15 ноември 2016 година]

 

Критиките од Брисел за неизбалансираност на адреса на националниот сервис го покреваат прашањето дали има подобрување на вестите на првиот програмски сервис на МТВ? Дневникот во 19 часот и 30 минути дава сеопфатна слика на дневните настани со еднакво одвоена

Медиумите во европскиот извештај: Нема напредок

на 15. 11. 2016 | | en
Напредок не се гледа  – медиумите уште во канџите на политиката. Фото: Гугл/пиксабеј  

„Нема напредок во оваа област во поголемиот дел на изминатата година“, се нотира во Извештајот на Европската комисија, во делот посветен на слободата на изразување, во кој се разгледува и состојбата со медиумите во Македонија. Евроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека слободата на медиумите останува сериозен предизвик. Проблемите со медиумите, освен во соодветното погавје, се „провлекуваат“ и