verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Борис Камчев

Руска телевизија објави бесмислици за Македонија

на 17. 02. 2017 | |
Фиксацијата со Сорос и со Македонија скарана со здравиот разум. „Цариград ТВ“, Москва. Фото: скриншот  

Според телевизијата „Цариград TВ“, милијардерот Џорџ Сорос стоел зад барањата на Грција за промена на името, знамето и на Уставот на Македонија и… ја вовел земјата во 20 век со новата технологијата на Втората индустриска револуција  –  преку донирање ТВ и радио-приемници

  Автор: Борис Камчев од Санкт Петерсбург   Оваа телевизија се позиционира

Параноидна војна против вонземјани од планетата „СОРОС“

на 27. 01. 2017 | | sq
Џорџ Сорос како повод за бркање измислени сенки. Фото: Википедија/pixabay    

Лесното пенетрирање на термините „странски агент“ (во Русија) или „СОРОС“ (во Македонија) во многу провладини медиуми е осмислена стратегија на центрите на моќта контролирани од власта. По правило, овие термини секогаш се придружени со директни навреди и клевети, како „петта колона“, „соросоиди“, „предавници“, „шпиони“, „уништување на Македонија“ и слично, без објективно информирање и во отсуство на изјава или

Руски „Регнум“ со тенденциозна вест за политичка криза во Македонија

на 20. 01. 2017 | |
Гасовод-политиката на Кремљ е жива и здрава – и активна. Фото: скриншот
 

Во текстот се провлекуваат две недоследности. Oваа „вест“ отворено имплицира дека македонската опозиција со подршка од САД, а финасирана од Сорос, организирала масовни протести и нереди во Скопје, а сето тоа било поттикнато од решението на Македонија да гради руски гасовод

  Автор: Борис Камчев од Санкт Петерсбург   Додека меѓународната политика е потресена од обвинувањата на американските

Како правилно да се читаат вестите

на 26. 11. 2016 | |
Галина Тимченко, на конференција на германската Хајнрих Бел фондација. Фото: Stephan Röhl, 2015  

Позната руска новинарка, која во текот на својата кариера се има соочено со најтешката и најсуровата пропаганда во светот, онаа на Кремљ, советува како да се читаат и брзо и едноставно да се проверуваат вестите за да не бидете изманипулирани

„За жал, голем дел од руските медиуми наместо реална, подметнуваат измислена слика за светот и тоа стана

Убавите приказни во улога на автоцензура

на 7. 10. 2016 | | sq
  Убави приказни во очекување на поголемата благосостојба. Фото: веб-страница на претседателот    

Што претставува барањето до новинарите да пишуваат „убави“ приказни? И како тоа таквите приказни би довеле до тоа „благосостојбата да се подигне на повисоко ниво“? Овде ќе се обидеме да одговориме дали изнасиленото производството на „убави“ приказни во новинарството води кон автоцензура и тоа преку примерот на Русија и состојбите со професијата во оваа земја

 

Никој не погледна што се крие зад „Стројтрансгас“ и Тимченко

на 4. 08. 2016 | | en
Уште еден потпис за зделка со руска компанија на газда под западни санкции. Фото: Министерство за финансии  

Недостигот од основна анализа во македонските медиуми (со мали исклучоци) за изградбата на гасоводната делница Клечовце – Неготино, во која главен актер е руска компанија, чиј мнозински сопственик е под санкции на Западот, доведува до тоа да се објавуваат само суперлативи без воопшто да се загребе под површината и да се направи

Убивање новинари во авторитарни режими

на 22. 07. 2016 | |
Крстосницата на улица Богдан Хмељницки и Иван Франко во Киев каде беше кренат во воздух автомобилот на новинарот Павел Шеремет. Фото: авторот познат на редакцијата  

Новинарите – главна мета на новиот авторитарен поредок. Русија и Украина се земји каде владее цензура и каде независните новинари и дисидентите се прогонувани и убивани

  Пишува: Борис Камчев од Санкт Петерсбург   Да се биде независен журналист со опсег на активности во

РТ – ударната тупаница на Путиновата пропагандна машинерија

на 29. 03. 2016 | |
Владимир Путин е чест гостин на РТ. Фото: скриншот  

Откако со ребрендира, РT стана главното орудие на руската пропаганда во странство, со главна цел – да ја промовира веќе зацртаната руска надворешно-политичка доктрина на геополитички судир со стариот соперник, Соединетите Американски Држави, и неговите сојузници, пред сè, Велика Британија и Германија

  Пишува: Борис Камчев од Санкт Петерсбург   Сврзното ткиво на напорите на Москва да се конфронтира со

Јуриј Гончарук, украински амбасадор во Македонија: Искрено, јас овде со пропаганда не се занимавам!

на 18. 02. 2016 | |
Јуриј Гончарук, амбасадор на Украина во Македонија. Фото: службена фотографија  

„Според некои стручни проценки, во 2015 година Русија потрошила за пропаганда од 1,5 до 2 милијарди американски долари. Лавовскиот дел од овие трошоци паѓа на информативната војна против Украина. Тоа е очигледно, бидејќи решавањето на „украинското прашање“ (односно окупираните Крим и одделни реони на Доњецката и на Луганската област) под руски услови – е клучна задача на Москва“, вели

Македонскиот кризен вител повторно интересен за руската пропаганда

на 2. 02. 2016 | | sq
  Туркање на Македонија под руска капа под диригентска палка на А. Дугин. Фото: скриншот  

Зголемен руски интерес за Македонија имаше минатата пролет, особено во пресрет на крвавата полициска акција во Куманово и на протестите во мај. Потоа, со воената интервенција во Сирија, интересот на Русија во регионот спласна, за сега повторно да се активира како што наближува датумот на изборите.

  Пишува: Борис Камчев   На руската црковна

Претплатете се за најнови вести