verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Сашо Орданоски

Телевизиско освојување на слободата?

на 17. 02. 2016 | | sq
Да се настапува или не, прашање е сега. Фото: скриншот  

Бидејќи пропагандните перјаници на ДПМНЕ (Латас, Богатинова итн.) се користат како „жив штит“ пред Груевски, дали „дебатата“ со нив може да ја замени неопходноста од дебата со уплашениот Груевски?

  Пишува: Сашо Орданоски   Во македонската опозициска и демократска јавност во тек е доктринарен спор: дали треба(ло) или не треба(ло) претставниците на македонската опозиција да гостуваат на програмите на

Телевизиска хаварија: ЛАТАС – ЗАЕВ 0 : 3 (во гости)

на 10. 02. 2016 | | sq
„Ниту во најдобрите пропагандистички времиња – кога од петни жили работеше за Бранко Црвенковски – Латас не бил којзнае каков телевизиски водител“. Фото: скриншот
  До пред некоја година, Латас знаеше каде е границата на дрскоста која не смее да се помине дури и во неговите емисии, каде дефиницијата за пристојност и елементарна коректност често лазела по земја. Во интервјуто со Заев, Латас „поштено“ се обрука.   Пишува: Сашо Орданоски

Новинарството е мртво, да живее гласот на народот?!

на 4. 02. 2016 | | sq
Фото: Nicolas Alejandro, 2013

Новиот дигитален формат е фиксиран за телефонски екрани, се мери во зборови, слогови, малечки икони и заразни видеоисечоци, а не во пасуси. Во тој „новинарски“ свет проверката на фактите и на изворите на вестите се прави ретко, ако веќе не е и практично невозможно. Контекстот, таа круна на доброто новинарство, повеќе не е толку важен – се бара брзина и атрактивност.

  Пишува: Сашо Орданоски  

Белешки за популизмот: ДА (НЕ) СЕ БИДЕ МУРТИНО

на 19. 01. 2016 | | sq
Непријатно! Фото: strumicacity.com (преземено со дозвола) и ТВ-скриншот. Колаж: СПФМ  

Кому ова – владеење без дебата за владеењето – не му се допаѓа, нема опција за бунење или за спротивставување, бидејќи и самата таа дебата е акт на предавство, за што следуваат последици, меѓу кои постојаните вознемирувања и шиканирања се најблаги во арсеналот на деспотијата.

  Пишува: Сашо Орданоски   Пред некој ден повторно, по стоти пат во последните

Пропагандата наспроти новинарството – „Канал 5“: Самоубиство во деветтата минута!

на 13. 01. 2016 | | sq
И ова го видовме: опозициски лидер на „Канал 5“ – по којзнае колку години. Фото: скриншот  

Којзнае зошто, индиспонираната главна уредничка на „Канал 5“, Лидија Богатинова, среде интервјуто со расположениот Зоран Заев реши да се откаже од разговорот и да се посвети на она што се обидува најдобро да го прави: пропаганда во корист на фамилијата. Потфатот заврши со карневалско финале.

  Пишува: Сашо Орданоски   Во вторникот вечерта во Македонија

По Договорот од Пржино: Нема „свети крави“ во македонските медиуми

на 29. 09. 2015 | | sq
  Фото: Pixabay  

Кои елементи треба да се земат предвид во актуелнава фаза на решавање на политичката криза во Македонија, кога станува збор за медиумите

  Пишува: Сашо Орданоски   Од она што го читам деновиве по интернет (овде и овде), вклучувајќи ја и колумната на колегата Бранко Героски, сфаќам дека некој, некаде, во рамките на процесот од Пржино повел, ќе почне или веќе завршил со преговарање за состојбата

Белешки за популизмот: Десет причини да се продолжи со протестите

на 16. 09. 2015 | | sq
Од протестот за поддршка на Специјалниот јавен обвинител во организација на „Ајде“. Фото, ФОСИМ, 2015   Пишува: Сашо Орданоски   Кога еден ден ќе се пишува историјата на демократска Македонија, 2015 година ќе остане забележана како година во која илјадници македонски граѓани излегоа на улиците на најголемите градови во земјата за, со денови и со месеци протестирајќи низ главните улици и пред државните институции, да изразат незадоволство поради начинот на

Зошто е „Сител“ толку вознемирен од Саше Политико?

на 15. 07. 2015 | |
Спрееви и шлаканици: Саше Ивановски Политико – и со штитот и врз него. Фото: лична колекција  

На својот несовршен и импровизантски начин, Саше е македонската јавност, таа измрцварена и девастирана општествена творба, резултат на долгогодишните „обработки“ на пропагандата на Грујо

  Пишува: Сашо Орданоски   Во последните две недели, Саше Политико толку им го крена нивото на адреналинот на ударните тупаници на владините медиумски пропагандисти, што нивните реакции ги надминуваат

Белешки за популизмот: Tопографија на глупоста и на примитивизмот

на 14. 06. 2015 | |
Почесниот влез на Канцеларијата на Рајхот дизајниран од Хитлеровиот архитект Алберт Шпер со скулптурите Партија и Армија. Фото: Бундесархив, 1940, Берлин. Извор: Википедија   Кога ќе дојде време од скопските улици и објекти да се тргаат „артефактите“ од владеењето на груевизмот, предлагам тие да не се уништуваат или да се напикаат и да се заборават во подрумите на нашите музеи, туку, напротив, да се изложат во постојана поставка во Историскиот музеј

ЕКСКЛУЗИВНО: На Груевски му е подметнато последното интервју!

на 28. 05. 2015 | | sq
Погледот далеку, проблемите блиску. Фото: скриншот  

Џабе измислени интервјуа, напразни се најавите за задоцнети балкански дипломатски офанзиви кога метастазите на криминалот и на глупоста ги имаат зафатено сите витални органи на власта. Режимот полека згаснува, секојдневно губејќи по некоја функција Еве, тукушто „на оној свет“ неделава се пресели надворешната политика на Груевски. Амин.

  Пишува: Сашо Орданоски, експерт за комуникациски науки   Така ви е тоа во светот на

Претплатете се за најнови вести