Рецензии

Рециклирање на информација стара четири години

на 15. 12. 2016 | |

[Рецензии: Унгарија ја призна Македонија под уставно име!]

  Текстот што е предмет на рецензија дава неточна информација во однос на признавањето на уставното име на Македонија од страна на Унгарија. Имено, Унгарија ја призна Македонија под уставно име во 2012 година, но осум медиуми објавија дека оваа држава нè признала под уставно име на 14 декември 2016 година. И одеднаш информација стара четири години, се објавува со ист наслов и со содржина кои се дизинформирачки. Линк до оригиналниот напис: Унгарија ја призна Македонија под уставно име! Датум и време на објавување: 14.12.2016 Датум на рецензирање: 14.12.2016 Рецензент: Силвана Жежова    

НЕТОЧНА ИНФОРМАЦИЈА

Во написот што го рецензираме, се вели дека информацијата е преземена од „Вечер“, текст кој најпрво

Чиста шпекулација спакувана како ексклузивна вест

на 15. 12. 2016 | |

[Рецензија: Изборен ПАЗАР се случува во ИЕ6 – СДСМ со помош на дипломатскиот кор купува ЕДЕН пратеник од ДУИ – ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ]

Написот е најавен како ексклузивна вест, но фактички претставува ексклузивна композиција од коментари. Нема изјави, нема извори, ниту официјални, ниту неофицијални, така што изнесените тврдења се неосновани. Линк до оригиналниот напис: Изборен ПАЗАР се случува во ИЕ6 – СДСМ со помош на дипломатскиот кор купува ЕДЕН пратеник од ДУИ – ЕКСКЛУЗИВНА ВЕСТ Датум и време на објавување: 12.12.2016, 17:34 Датум на рецензирање: 14.12.2016 Рецензент: Александар Пешев

  ОТСУСТВО НА ИЗВОРИ

Во првата реченица се најавува екслузивна вест. Тоа подразбира дека медиумот е прв и единствен што добил информација од даден извор или обезбедил докази за информацијата што се презентира.

Злоупотребено фејсбук-самопослужување

на 14. 12. 2016 | |
[Рецензија: Членството и симпатизерите на СДСМ бараат одговорност од Заев и Шекеринска]   Премногу е непрофесионално да земете содржина од некоја социјална мрежа и потоа само врз основа на тоа да креирате медиумска содржина што генерализира и генерира став кој, наводно, го застапуваат многумина. Таков проблем во себе има текстот што го рецензираме. Селектиран е еден личен став, на личен профил на социјална мрежа и од него се изведени наслов и содржина кои афирмираат илузија, односно – невистина. Зашто, како може да се повикувате на членството и на симпатизерите, а зад барањето за одговорност стои само една личност?! Освен тоа, ние не гледаме, не читаме никаде во содржината дека е добиена дозвола за користење на тој став, а тоа е неопходно.

Фотографија која прави „од мравка – слон“

на 14. 12. 2016 | | sq

 

[Рецензија: Пожар во училиштето „Ј.Х.Песталоци“]

  Фотографијата која е во прилог на текстот насловен „Пожар во училиштето „Ј.Х. Песталоци“, не соодветствува со реалноста за настанот. Иако информацијата е дека е опожарена само покривната конструкција, фотографијата прикажува нешто сосема  друго, како да гори целото училиште. Бидејќи се работи за чувствителна информација, секое искривување на вистината може да предизвика паника и вознемиреност кај граѓаните, односно родителите на децата кои учат во училиштето. Линк до оригиналниот напис: Пожар во училиштето „Ј.Х.Песталоци“ Датум и време на објавување: 01.12.2016 Датум на рецензирање: 14.12.2016 Рецензент: Силвана Жежова  

ПОГРЕШНА ФОТОГРАФИЈА

Според билтенот на МВР, настанот навистина се случил, ама во веста нема извор на информацијата, кој, сепак, треба да биде наведен. Инаку, оваа куса вест

Фото: Ниту тепачка, ниту „драма“

на 14. 12. 2016 | |

[Рецензија: (ФОТО) СЕ ИСТЕПАА ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА ГРУЕВСКИ И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФФМ]

  Нецелосно обработена приказна поради што повеќе наликува на чаршиско озборување, отколку на сериозен новинарски производ. Насловот е сензационалистички и привлекува внимание, особено со првиот дел дека станува збор за фотографии од „настанот“. Но, фотографиите со кои е илустриран текстот, воопшто не ја прикажуваат „драмата“ која наводно се случила пред салата „Јане Сандански“ во Аеродром. Линк до оригиналниот напис: (ФОТО) СЕ ИСТЕПАА ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА ГРУЕВСКИ И ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ФФМ  Датум и време на објавување: 10.12.2016 Датум на рецензирање: 13. 12. 2016 Рецензент: Димитар Тануров    

ИЗНАСИЛЕНА ПРИКАЗНА

„Илчо Ѓорѓиоски, Лука Кржаловски, Никола Поповски, Никола Грувски, Диме Спасов биле само дел од екипата која играла фудбал во салата “Јане

Тенденциозен и пакосен напис

на 14. 12. 2016 | |

[Рецензија: Со албанска музика и двоглави орли СДСМ прославува пред Владата (ВИДЕО)]

Пред нас имаме куса, но нагласено тендециозна и пакосна објава. Низа обвиненија истурени на адреса на опозицијата како да станува збор за нечиј „страшен суд“, а не за текст што пред сè треба да информира, без, како што е во случајов, дезинформации со конструкции од партиски кујни. Линк до оригиналниот напис: Со албанска музика и двоглави орли СДСМ прославува пред Владата (ВИДЕО) Датум и време на објавување: 12.12.2016, 18:20 Датум на рецензирање: 13.12.2016 Рецензент: Владимир Мирчески    

СЕЛЕКТИВНОСТ СО НАЦИОНАЛИСТИЧКИ „ШМЕК“

Чуму вакво четиво? Искрено, нема каква било поента гледано низ професионална призма. Можело сосема комотно да се нотира настанот, да се опише атмосферата, едноставно кажано да се

Манипулација недолична на професионалното новинарство

на 13. 12. 2016 | | sq
[Рецензија: ВМРО-ДПМНЕ победи, го добива мандатот за составување Влада- поразениот Заев вети оставка ако изгуби (ВИДЕО)]   Сериозни етички проблеми има медиумската содржина што ја рецензираме. Текстот „информира“ за резултатите од предвремените парламентарни избори како да се работи за конечни, и, згора на тоа, ги коментира со поенти кои ја стигматизираат опозицијата на сметка на омаловажувањето на волјата на граѓаните припадници на недоминантната етничка заедница во Македонија. Рамката во која се содржани тие проблеми е политичката пристрасност и од неа произлегуваат слабостите кои се препознаваат во, како што веќе констатиравме, категорични тврдрења за кои, во моментот кога се објавени – нема официјална потврда. Ова е многу значајно, бидејќи новинарските текстови во случаи кога станува збор за особено чувствителни теми и

Манипулациите со анкетите се докажуваат со факти, не со озборувања

на 12. 12. 2016 | | sq

 

 

Напис: Кој ги измени резултатите во последен момент во полза на ДУИ?

Иако пред да се објават резултатите од анкетата на агенцијата „Рејтинг“, сигурни извори покажаа резултати кои покажуваа изедначување на рејтингот на ДУИ и на движењето Беса, на телевизијата „24 Вести“ објавија сосема поинакви резултати, во полза на ДУИ. Со ова се остварија предупредувањата на медиумите дека до последен момент биле под притисок за да ги изменат резултатите од анкетата во полза на ДУИ. Дилемите околу оваа анкета го зајакнале уште повеќе  убедувањето дека македонското општество, колку и да е поделено, за едно нешто секогаш имаат консензус, а тоа е, дека во интерес на македонскиот народ е гласовите на Aлбанците да ги освои ДУИ. За да ја наградат

Нејасно и еднострано „прераскажување“

на 9. 12. 2016 | | sq

Напис: „Дневник“: ДУИ со закана, или официјализирање на албанскиот јазик, или нова криза

ДУИ се заканила дека ако победничката партија на овие избори не го официјализира албанскиот јазик, тогаш ќе се соочат со една нова криза, пишува „Дневник“. Ако партиите на Албанците кои учествуваат во парламентарните избори кои ќе се одржат на 11 декември не се откажат од позицијата земи или остави, можно е новата влада да биде без партијата на Албанците и Македонија да влезе во една уште подлабока политичка криза. „ДУИ, ДПА, Алијансата за Албанците и Движењето Беса веќе се изјасниле дека без целосно прифаќање на нивните платформи нема да има преговори за новата влада“. Во меѓувреме, од ВМРО-ДПМНЕ изјавија дека тие се фокусирани за освојување на 63

Конструкции за криминални шеми за предизборно оцрнување

на 9. 12. 2016 | |
[Рецензија: Заев го спрема и подготвува криминалното подземје за 11 декември: За само 24 часа Заев на средби со плејада криминалци]   Текстот е типичен пример како со чиста шпекулација се подгреваат предизборни тензии. Освен што е шпекулативен, написот е целосно едностран и коментаторски, без конкретни извори, а уште помалку – докази. Линк до оригиналниот напис: Заев го спрема и подготвува криминалното подземје за 11 декември: За само 24 часа Заев на средби со плејада криминалци Датум и време на објавување: 07.12.2015, 18:37 Датум на рецензирање: 08.12.2015 Рецензент: Симона Атанасова  

КОНСТРУКЦИЈА ПРАВЕНА ОД „ЈАСНОВИДЕЦ“

Написот тврди дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за 24 часа, ни помалку ни повеќе, се сретнал со „плејада“ криминалци за да предизвика изборни нерегуларности.
СТРАНА 19 of 324« ПРВА...10...1718192021...304050...ПОСЛЕДНА »