Рецензии

Манипулирање со агенциска вест

на 20. 12. 2016 | |
[Рецензија: Вашингтон Пост”: ВМРО-ДПМНЕ победи и ќе формира влада] Многу грешки, непрофесионалност и етички недоследности, а може да се каже и незнаење, се собрале во една куса информација. Тоа е предизвикано од начинот на кој е преземена една вест од угледниот „Вашингтон пост“, која во оригиналот е насловена како „Macedonian politician: Foreigners interfering after vote“ или, во превод: „Македонски политичар: Странците се мешаат во постизборието“. Треба веднаш да се напомене дека оваа вест во „Вашингтон пост“ е објавена како преземена информација од најстарата новинска агенција во светот – „Асошиејтед прес“. Нагласуваме најстара, бидејки „Асошиејтед прес“ е агенција која не си игра со професионалните стандарди и правила. Како прво, насловот на веста категорично ја штити агенцијата дека таа вели дека странците

Со недоличен речник кон дното

на 19. 12. 2016 | |

[Рецензија: Јовановски до Ванхауте: Би ти препорачал да си најдеш џамче од пелистерка]

  Самата одлука за пренесување на фејсбук-статус полн со вулгарности кои се граничат со говор на омраза го прави медиумот соучесник во ширење нетрпеливост и во вулгарно дискредитирање на неистомислениците, во конкретниот случај еден странски дипломат. Објавата го допира дното, а мотивот за нејзиното објавување создава сомнежи за политичка пристрансост. Линк до оригиналниот напис: Јовановски до Ванхауте: Би ти препорачал да си најдеш џамче од пелистерка Датум и време на објавување: 14.12.2016, 17:55 Датум на рецензирање: 16.12.2016 Рецензент: Александар Пешев  

ГОВОР ПОЛН СО ОМРАЗА

Стандардите јасно диктираат дека новинарот е должен да ја негува културата на говорот и етиката. Членот 15 од Кодексот на новинари дополнително

Вулгарно спинување во текст за излезноста за гласањето

на 17. 12. 2016 | |
  Текстот е коментаторски, говорот е навредлив, а изнесените податоци нецелосно се истражени за да се прикаже поинаква слика, што е спротивно на новинарските стандарди. Линк до оригиналниот напис: Ќе го јаде некој немиен со се јајца, ги нема партиските војници и лебарките сабајлево… Датум и време на објавување: 11.07. 2016 Датум на рецензирање: 17. 12. 2016 Рецензент: Димитар Тануров Уште со насловот е најавено дека читателот може да очекува целосна непрофесионалност бидејќи е исполнет со навреди, вулгарности и со неиздржани тврдења. Ваквиот наслов е целосно неетички и е спротивен на сите нoвинaрски кодекси, каде било во светот, вклучувајќи го и етичкиот кодекс на новинарите во Македонија. Професионалните стандарди се нарушени и во самиот текст. Без никаква поткрепа, уште во

Злоупотребата на децата треба да се критикува, а не да се возвишува

на 16. 12. 2016 | | sq

 

Напис: ВИДЕО: Ахмети го придружуваа децата на паднатите борци на ОНА

Куманово, 4 декември – Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во саботата имаше огромен дочек од кумановските Aлбанци и од околината. Со ова паднаа во вода сите континуирани манипулации и шпекулации од неколку несериозни портали и медиуми, кои готват по антиалбанските кујни и повраќаат отров против симболот на албанската стабилност во Македонија, известува „Журнал“. Среде Куманово, лидерот Ахмети цело време беше придружуван од децата на паднатите борци на ОНА, кои сега се школуваат на мајчин јазик, се вработуваат и како и целата албанска младина во Македонија, ги користат плодовите на ослободителната војна во 2001 година. Не случајно, и листата на кандидатите за пратеници во втората единица, каде што се

Сериозна тема, несериозен пристап

на 16. 12. 2016 | | sq

 

Напис: Движењето Беса ги злоупотребува децата по митинзи, погледнете како ги полни салите со деца (ФОТО)

Движењето Беса во неможност да собере гласачи и без поддршка, малите училници во кои ги одржува средбите ги полни со деца и со неколку старци. Ова се докажува и преку фотографиите обезбедени од „Актуале“ од еден собир што се одржа во родното место на претседателот на ова движење, во село Ларце од Општина Желино. Како  што се гледа и на обезбедените фотографии, училницата е полна со деца, што подразбира и прекршување на Изборниот законик и злоупотреба на децата во изборна кампања. Народниот правобранител пред неколку денови во едно излагање за медиуми апелираше до учесниците во изборната кампања да не ги злоупотребуваат децата во

Претепани новинарски правила

на 16. 12. 2016 | |

[Рецензија: Јове претепан зашто рекол „не сум вмровец и не сум предавник“]

  Колку и да се менува медиумскиот амбиент, колку и да се усовршува технологијата, колку и да се отвораат нови медиумски платоформи со автентични или пресликани принципи, некои правила, едноставно, остануваат засекогаш. Едно од тие златни правила на професионалното, добро, новинарство е – изворот. Релевантниот извор. Кога се има ова предвид како стандард, како мерило за етички исправно известување, сите медумски содржини што се повикуваат на нерелевантни извори се – нерелевантни содржини или шпекулации, што е многу блиску до манипулација. Уште една куса лекција: Кога станува збор за известување за дејства или настани во кои има загрозување на човечкиот живот или неговата физичка и друга безбедност, најрелевантни, освен

Со леснотија истурени обвинувања за изборна кражба

на 16. 12. 2016 | |

 [Рецензија: СДСМ и Беса главни играчи за кражба на изборната волја на Македонците]

  Во написот врамен со тенденциозен наслов се редат серија обвинувања на сметка на опозициските партии, СДСМ и Беса, дека наводно сакаат да ја украдат „волјата на мнозинството граѓани преку изборен инженеринг“. Приказната се дава само од еден агол, без да се направи обид да се добие реакција од прозваните субјекти кои со леснотија се дискредитираат. Но, затоа е пренесен став на еден аналитичар, чие мислење секогаш се совпаѓа со тоа на владејачката партија. Накратко, имаме едностран, нагласено пристрасен и манупулативен материјал. Линк до оригиналниот напис: СДСМ и Беса главни играчи за кражба на изборната волја на Македонците Датум и време на објавување: 14.12.2016, 12:34 Датум

Спинувана изјава на Јанева

на 16. 12. 2016 | |

[Рецензија: КАТИЦА СО НОВО КРИВИЧНО ДЕЛО: Го прекрши предизборниот молк, агитирајќи за нејзината партија!]

  Написот изнесува неточни информации и целосно ја вади од контекст изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а сè со цел да ја прикаже пристрасна и политички обоена. Уште самиот наслов е наведувачки, тој ја претставува Јанева како партиска личност која е директно засеганата од изборите. Линк до оригиналниот напис: КАТИЦА СО НОВО КРИВИЧНО ДЕЛО: Го прекрши предизборниот молк, агитирајќи за нејзината партија! Датум и време на објавување: 11.12. 2016 Датум на рецензирање: 13.12.2016 Рецензент: Димитар Тануров  

ИЗВАДЕНО ОД КОНТЕКСТ

Во главата на веста се тврди: „Првиот човек на СЈО Катица Јанева денес по исполнувањето на нејзиното гласачко право реши да го прекрши изборниот

Интригантен наслов – разочарувачка содржина

на 15. 12. 2016 | | sq

 

Напис: Објавени нови „бомби“ за ДУИ, еве што содржат (Видео)

По социјалните мрежи се појавиле нови „бомби“ кои предизвикале вистински „земјотрес“ кај разграноците на ДУИ во Куманово и во Липково, пренесуваат партиски извори кои тврдат дека ги слушнале „снимките“. Нашите извори велат дека револтот бил предизвикан откако претставници на ДУИ од Липково и од Куманово имале можност да ја слушнат содржината на неколку од снимките. Тие велат дека кај најновите „бомби“, двајца високи раководители на ДУИ се слушаат како се потсмеваат со предложените кадри од разграноците и дека кажуваат неубави зборови и за семејствата на воените херои и инвалиди. Овие извори одбија да ни кажат дали „бомбите“ се објавени на „Фејсбук“ или на „Јутјуб“, но велат дека на големо

Уште едно новинарско фијаско

на 15. 12. 2016 | | sq

 

Напис: ДУИ претрпе фијаско во Кондово

Демократската унија за интеграција денеска имаше средба со жителите на Кондово. Иако претходно кадрите на ДУИ во општина Сарај се погрижија да ги ослободат порано децата од училишта за да се наполни салата каде што се одржуваше средбата на ДУИ и иако луѓето беа поканети од куќа до куќа, функционерите на партијата на Ахмети претрпеа вистинско фијаско. Беа пречекани од едвај осум лица. ДУИ го доби најдобриот одговор дека не е посакувана во Кондово, дека жителите на Кондово ја осудуваат криминалноста и аморалноста на ДУИ. Кондово ѝ го даде денеска одговорот на ДУИ за тоа што следува на 11 декември. Кондово не ги трпи предавниците на Албанците.  

[Рецензија: ДУИ претрпе фијаско во

СТРАНА 18 of 324« ПРВА...10...1617181920...304050...ПОСЛЕДНА »