Рецензии

Статус на „Фејсбук“ не е доказ дека има нова влада

на 23. 02. 2017 | | sq

 [Рецензија: ГОТОВО Е! ЧЕСТИТО НОВА ВЛАДА НАРОДЕ! ДУИ ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА КОАЛИЦИРАЊЕ СО СДСМ! Директорот на Цивил, Џабир Дерала објави на ФБ!]

  Текстот што го рецензираме ја дезинформира јавноста за формирањето нова влада, повикувајќи се на статус објавен на „Фејсбук“, од страна на првиот човек на „Цивил“, Џабир Дерала. Написот не је зема предвид изјавата од портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, кој на 22 февруари вечерта изјави дека „централното претседателство на ДУИ нема да донесе никаква одлука во однос на тоа дали ќе му се дадат потписите на СДСМ за состав на нова влада или не“. Тој најави дека дебатата во партијата ќе биде маратонска и не ја исклучи можноста работната група на ДУИ да почне да преговара со

Место факти, промоција на верски убедувања

на 23. 02. 2017 | |

[Рецензија: Научниците потврдија: Лажичката за причествување од црква нема ни една бактерија]

  Приказната дека наводно на лажицата што се користи за причестување во православните цркви немало ниту една бактерија, иако ја ставиле в уста сите верници кои присуствувале на верскиот обред и дека тоа, наводно, го потврдиле и научници, веќе неколку месеци се врти низ српските портали, а сега стаса и во македонските. Почнувајќи од насловот, кој е неверодостоен, преку содржината, па сè до илустрацијата, оваа информација е проблематична, бидејќи нема извори, верски убедувања пласира како факти и читателите ги наведува на погрешни заклучоци. Линк до оригиналниот напис: Научниците потврдија: Лажичката за причествување од црква нема ни една бактерија Датум и време на објавување: 11.02.2017, 16:32 Датум на рецензирање: 

Фејсбук-статус искористен за спин

на 23. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Ден на жалост во кафичите Гнездо, Љубов и Излет – Нема редовен дотур на бела прашкаста материја]

  Овој напис не е вест, туку е преземен фејсбук-статус кој е пренесен како новинарски производ. Материјалот е спинерски и преку фотографии ги манипулира читателите, за да дискредитира високи функционери на СДСМ, но и претставници на „Шарената револуција“ и нивни поддржувачи. Насловот „Ден на жалост во кафичите Гнездо, Љубов и Излет – Нема редовен дотур на бела прашкаста материја“, е тенденциозен има цел да ги поврзе спомнатите кафулињата со нелегални дејства и да ги оцрни, но и да привлече и поголем број кликнувања. Линк до оригиналниот написДен на жалост во кафичите Гнездо, Љубов и Излет – Нема редовен дотур на

Неимар нема да оди во затвор

на 23. 02. 2017 | | sq
 

[Рецензија: Жалбата е одбиена: Неимар две години зад решетки!] 

  Каков заклучок да извлече од оваа медиумска содржина читателот. Популарниот фудбалер ќе оди во затвор или не?!? Насловот гласно вика: „Неимар две години зад решетки!“, а внатре во текстот пишува: „Тоа значи дека и да е прогласен за виновен, Нејмар нема да оди во затвор, со оглед на тоа дека претходно не бил осудуван. Исто така, тоа значи дека Неимар нема да мора евентуално да ја напушти Барселона“. Како може да се помисли дека вакви две, толку спротивставени становишта е можно да има во еден новинарски текст, е навистина несфатливо. Тоа е суштинската грешка во овој тескт, но не помалку грешка е и во една иста реченица еднаш

„Заработи тужба“ и „закана со тужба“ е различно

на 23. 02. 2017 | |

[Рецензија: Мухамед Зекири ист како Заев: Уште не седна во пратеничката фотелја заработи тужба за изречени лаги и клевети]

  Ова е напис со силна доза пристрасност, со сериозна непрециозност која на крајот резултира и со невистинитост. Незнаење или непрофесионалност, конечно не е ни важно зашто фелерот е фелер – „заработи тужба“ и „закана со тужба“ се две различни работи.  Линк до оригиналниот напис: Мухамед Зекири ист како Заев: Уште не седна во пратеничката фотелја заработи тужба за изречени лаги и клевети  Датум и време на објавување: 19.02.2017,  02:15  Датум на рецензирање: 21.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ЧЕТИВО – ЗАСТАПНИК ЗА ЕДНАТА СТРАНА

Внимателноста и прецизноста се исклучително важни елементи во новинарската работа, кои дополнително добиваат значење кога се известува

Текст кој алармира без голема врева

на 23. 02. 2017 | |
   

[Рецензија: Неуспешниот преврат во Црна Гора аларм и за Македонија]

  Драматични настани што ги загрижуваат сите граѓани не се случуваат само во Македонија. Такви настани има и регионално, само што загледани во една точка или кон еден проблем, кон „дрвото“, стануваме дефокусирани за „шумата“, односно за оној сплет на односи, а понекогаш комплекси од релации кои дури како имаат врска со она што ни се случува или ќе ни се случи. Ова е текст кој покажува дека без пренасилена драматика и со релевантни извори може да се говори за некакви светски „планови“ на Балканот. Линк до оригиналниот напис: Неуспешниот преврат во Црна Гора аларм и за Македонија Датум и време на објавување:  20.02.2017, 17:50 Датум на рецензирање: 

Пример кога политичкото новинарство се претвора во жолт печат

на 22. 02. 2017 | | sq

 

Напис: Зошто Весел Мемеди не беше со Села на средбата со Хан?

Лидерот на НДП, Весел Мемеди, кој е дел од Алијансата за Aлбанците, не беше дел од делегацијата предводена од Зиадин Села на синоќешната средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Тој минатата недела го придружуваше Села на средбата со pретседателот Иванов. Според некои анонимни портали и според социјалните мрежи, фамозното интервју на Весел Мемеди за ТВ 21  и неговите ставови за Али Ахмети по сè изгледа го налутиле лидерот на НП-ДПА, Зиадин Села. По порталите се шпекулира дека ова е причината за неприсуството на Мемеди, но ова е демантирано од Алијансата, од која истакнуваат дека сето ова е дел од лансирањето на разните шпекулации по порталите. (ИНА)

Шега извадена од контекст

на 22. 02. 2017 | | sq

[Рецензија:  Бихаќка е новиот центар на Албанците, а не Мала Речица]

  Текстот што е предмет на оваа анализа целосно манипулира и ги извртува фактите, пренесувајќи само еден дел од изјавата на аналитичарот Сефер Тахири. Тој, при гостувањето во дебатната емисија „Топ-тема“ на телевизија „Телма“, прераскажа шега што ја слушнал од негов пријател. Овој напис, пак, користејќи фрагмент од неговиот исказ, креирал тенденциозна приказна, без притоа да наведе дека се работи за шега. Линк до оригиналниот напис: Бихаќка е новиот центар на Албанците, а не Мала Речица Датум и време на објавување: 09.02. 2017 Датум на рецензирање: 17.02.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

МАНИПУЛИРАЊЕ

„Албанскиот аналитичар Сефер Тахири, во синоќешното издание на „Топ Тема” изјави дека според кажувањата на негов

Не смее ли Јанева да оди во „велнес-центар“?!

на 21. 02. 2017 | |

[ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Катица со пари на народот, покрај базен ги релаксира облините!]

    Текстот што е предмет на оваа рецензија е далеку од новинарски напис. Тој е коментаторски и тенденциозен и има цел да ја дискредитира специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Тврдењата во овој текст се неосновани и тој е едностран, бидејќи нема изјава од засегнатата страна. Самиот наслов на текстот е недоличен, бидејќи во него се коментира физичкиот изглед на специјалната обвинителка, што е невкусно и воопшто не е предмет на јавен интерес. Линк до оригиналниот написЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Катица со пари на народот, покрај базен ги релаксира облините! Датум и време на објавување: 18.02.2017 Датум на рецензирање: 20.02.2017 Рецензент: Ана Анастасовска    

А ИЗЈАВА ОД

Повредено правото на презумција на невиност

на 21. 02. 2017 | |

[Рецензија: Кои биле муштериите на скопскиот дилер на кокаин?]

  Текстот што го рецензираме изнесува непотврдени информации во врска со еден од осомничените во акцијата на МВР, „Мрежа“, С.Р., кому Кривичниот суд  на 20 февруари (2017) му одреди мерка притвор. Без да се почитува правото на презумција на невиност, во текстот се пишува за наводните клиенти на осомничениот и за тоа како тој, наводно, ја набавувал и ја препродавал дрогата. Целиот процес е опишан без да се понудат никакви докази кои, доколку постојат, се предмет на институционално разгледување, односно треба да бидат изнесени пред суд. Наводно, истите потекнуваат од полициски извори, но, сепак, остануваат во сферата на шпекулации и на чаршиски муабети, бидејќи сè уште нема судски докази дека осомничениот