verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Владимир Мирчески

Опасно, манипулативно и хушкачко четиво

на 6. 03. 2017 | | sq

[Рецензија: ФОТО: Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши]

  Кога наместо факти се користат шпекулации, кога наместо извори на информации се користат произволни рекла-кажала фрази, кога наместо фотографии се користат фотомонтажи, кога наместо вест имаме спин и хушкање, е тогаш значи дека читаме текст како овој.  Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши  Датум и време на објавување: 27.02.2017  14:29  Датум на рецензирање: 28.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески     НАПИС БЕЗ УМ! Материјал – измислица, со извори и со факти „мерени на грамови“, со опасни спин-елементи кои одат во насока на дополнително електризирање на и онака напнатата ситуација во земјата. Ова е пример за неодговорен  новинарски напис. Овој матетријал, фактички, е чиста

Наслов без „покритие“

на 28. 02. 2017 | | sq
 

[Рецензија: КОЛКУ ОД ДРЖАВАТА ПРОДАДЕ ЗАЕВ: ДУИ утре носи конечна одлука за коалицирање со СДСМ – барањата за редефинирање прифатени]

    Наменски конструиран наслов да заплаши, да ја потресе јавноста. Но, кога подобро ќе се „загребе“ по неговата површина, ќе се види дека е само насловна конструкција без покритие. Линк до оригиналниот напис: КОЛКУ ОД ДРЖАВАТА ПРОДАДЕ ЗАЕВ: ДУИ утре носи конечна одлука за коалицирање со СДСМ – барањата за редефинирање прифатени Датум и време на објавување: 23.02.2017  Датум на рецензирање: 27.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ДИСХАРМОНИЈА

 Пример, во најлошо светло, за дисхармонија меѓу насловната конструкција и самиот напис. Поточно, насловот во овој случај отскокнува од релативно коректната содржина. Главната одлика на употребената формулација е спинот – се сугерира

„Заработи тужба“ и „закана со тужба“ е различно

на 23. 02. 2017 | |

[Рецензија: Мухамед Зекири ист како Заев: Уште не седна во пратеничката фотелја заработи тужба за изречени лаги и клевети]

  Ова е напис со силна доза пристрасност, со сериозна непрециозност која на крајот резултира и со невистинитост. Незнаење или непрофесионалност, конечно не е ни важно зашто фелерот е фелер – „заработи тужба“ и „закана со тужба“ се две различни работи.  Линк до оригиналниот напис: Мухамед Зекири ист како Заев: Уште не седна во пратеничката фотелја заработи тужба за изречени лаги и клевети  Датум и време на објавување: 19.02.2017,  02:15  Датум на рецензирање: 21.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ЧЕТИВО – ЗАСТАПНИК ЗА ЕДНАТА СТРАНА

Внимателноста и прецизноста се исклучително важни елементи во новинарската работа, кои дополнително добиваат значење кога се известува

Без докази искажани тешки обвинувања

на 20. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: ЗАЕВ ЈА ПРОДАДЕ МАКЕДОНИЈА: Ова го прифати СДСМ за да дојде до власт!]

    Текст без каква било аргументација, напис без информативна тежина, материјал на кој му недостигаат безмалку сите елементи на еден веродостоен медиумски производ, почнувајќи од факти, па до извори…  Линк до оригиналниот напис: ЗАЕВ ЈА ПРОДАДЕ МАКЕДОНИЈА: Ова го прифати СДСМ за да дојде до власт!  Датум и време на објавување: 15.02.2017   09:30  Датум на рецензирање: 18.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески     

А КАДЕ СЕ ФАКТИТЕ?!

Објавата што е предмет на оваа рецензија нема некоја допирна точка со професионалното новинарство. Таа повеќе наликува на содржина креирана во одреден политичко-партиски центар. Во прилог на ваквата констатација има повеќе елементи. Така, на пример, формулацијата дека СДСМ ја прифатил

Судски инцидент (зло)употребен за политичко-партиска пресметка

на 15. 02. 2017 | |

[Рецензија: Насилникот на СДСМ од Основен суд заработи обвинение]

  Веќе видено: судски случај искористен за политички цели. Нетрпеливост, дали лична дали професионална, меѓу двајца вработени во Основниот суд Скопје 1, која, според обвинението, кулминарала со физички закани, е злоупотребена за на целиот настан да му се даде партиски предзнак. Нормално, „минусот“ е за опозицијата, зашто, како што се тврди, насилникот бил на СДСМ!   Линк до оригиналниот напис: Насилникот на СДСМ од Основен суд заработи обвинение Датум и време на објавување: 14.02.2017,  09:58  Датум на рецензирање: 14.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ДАЛИ НЕКОМУ НА ЧЕЛО МУ ПИШУВА ЗА КОЈА ПАРТИЈА Е?!

Зошто еден навистина непријатен инцидент на работно место веднаш се спинува во политичка приказна? Новинарска причина нема, ама партиска

Манипулација преку фотомонтажа

на 14. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Груевски: Сценаристот на СДСМ сакаше да ги придобие Албанците на емоции]

  Манипулација, но преку фотографија, поточно преку фотомонтажа. Интервјуто на експремиерот, актуелен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, во кое тој „истури“ еден „тон“ обвинувања за мешање однадвор во домашната политика, како и за начинот на кој опозицијата добила гласови од албанската заедница, е илустрирано со крајно несоодветна фотoграфија. Или како што некој би кажал, лепена, сечена, монтирана.   Линк до оригиналниот напис: Груевски: Сценаристот на СДСМ сакаше да ги придобие Албанците на емоции  Датум и време на објавување: 11.02.2017  20:54  Датум на рецензирање: 12.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески     НЕПРОВЕРЕНО, ПРИСТРАСНО, ТЕНДЕНЦИОЗНО Еден политичар јавно може да каже што сака зашто на крајот тој самиот одговара за тежината на изнесеното како и

Селективно и наменски скроена изјавата на Жбогар

на 13. 02. 2017 | |

[Рецензија: Жбогар: Што побрзо да се формира влада – не е важно кој ќе биде во неа]

  „Секогаш ќе има парцијални гледишта и секогаш има приказна зад приказната која сè уште не излегла на виделина. Која било форма на новинарство со која се занимавате треба да биде против пристрасни аспекти и делумно знаење“. (Маргарет Атвуд, канадска писателка) Во овој напис ни се нуди токму спротивното – селективност во пренесување на изјава на врвен европски дипломат акредитиран во земјава. Како да се оди преку трупа, да се претрча преку настапот на Самуел Жбогар и неговата значајна порака за тоа каква влада и треба на Македонија. Плус, дозволено е преслободно толкување на неговите зборови пишувајќи дека не е важно кој ќе

Наменско толкување на Уставот

на 8. 02. 2017 | |

[Рецензија: Претседателот Иванов ја фрли бомбата]

  Непоткрепеност и произволност се основни карактеристики на овој материјал. Во него се забележуваат обиди за некаква одбрана на претседателот Ѓорѓе Иванов и на неговата одлука за условување на тоа кому ќе го додели мандатот. Кога ќе се додаде и наменското толкување на Уставот, тогаш ситуацијата станува дури урнебесна, особено по објаснувањето што значи „мнозинство“.  Линк до оригиналниот напис: Претседателот Иванов ја фрли бомбата  Датум и време на објавување: 02.02.2017, 12:00  Датум на рецензирање: 06.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ДА СЕ ОДБРАНИ НЕОДБРАНЛИВОТО

 В раце држиме одбрана на неодбранливото, попусто потрошени зборови за некакво оправдување на двојните стандарди на Ѓорѓе Иванов при решавањето кому и дали ќе го додели мандатот за составување влада. Интересно, целото

Текст со двојни аршини

на 3. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Иванов повторно ќе му го додели мандатот на ВМРО-ДПМНЕ?]

  Продолжение на сагата „Кому Иванов да му го даде мандатот“. Во морето написи на оваа тема, конкретниот текст ни пласира една невидена хипокризија, целосно занемарувајќи ги случувањата во изминатите три седмици – бара од СДСМ да покаже дека има мнозинство во парламентот за да го добие мандатот за формирање влада. Притоа, целосно се пренебрегнува фактот дека на 9 јануари шефот на државата, на невидено, без доказ дека има поддршка од 61 пратеник, мандатот му го даде на Никола Груевски?!  Линк до оригиналниот напис: Иванов повторно ќе му го додели мандатот на ВМРО-ДПМНЕ? Датум и време на објавување: 30.01.2017, 11:06 Датум на рецензирање: 31.01.2017 Рецензент: Владимир Мирчески    

 НАМЕНСКО ТОЛКУВАЊЕ НА

На удар и „Транспаренси интернешнел“

на 30. 01. 2017 | |

[Рецензија: Соросовите организации со штелувани извештаи против сите држави кои ќе им се спротивстават]

  „Сè што не ѝ одговара на власта, мора да се оцрни“. Ова е мотото под кое конкретниот текст, како и илјадници други, се раководи кога пренесува каква било информација поврзана со која било сфера од општеството, а која не е по ќеиф на властодршците. Поточно, на мета е земена домашната филијала на „Транаспаренси интернешнел“, по објавувањето на последниот извештај за индексот на перцепција на корупција во Македонија, кој покажа огромен пад на земјата на ранг-листата. Значи, лоши вести и затоа следува атак, неаргументиран, се разбира.  Линк до оригиналниот напис: Соросовите организации со штелувани извештаи против сите држави кои ќе им се спротивстават Датум и време

Претплатете се за најнови вести