verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Владимир Мирчески

Мегаспин: Сечење, лепење и монтирање конструкција за Голи Оток

на 25. 01. 2017 | |

[Рецензија: ГОЛИ ОТОК ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ: Љуми Бекири, Ацо Кабранов, Синоличка Трпкова и Јон Фрчкоски бараат затвор за 455.000 Македонци кои се против Сорос!]

  Мегаспин! Нема друг термин за ова чудо од напис коj најдобро покажува како во Македонија може да се манипулира и да се изврти безмалку секој јавен или личен настап. Еден, единствен фејсбук-статус на млад човек, активист, познат по своите изјави против актуелната власт, е злоупотребен не само за да се даде поинаква конотација, туку и да се залепи шмек на генерализација – дека една група луѓе е против гласачите на владејачката партија?!  Линк до оригиналниот напис: ГОЛИ ОТОК ЗА ГЛАСАЧИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ: Љуми Бекири, Ацо Кабранов, Синоличка Трпкова и Јон Фрчкоски бараат затвор за

Танц на спинот и на невистината

на 23. 01. 2017 | |

[Рецензија: Американската полиција реагираше жестоко: Во првиот ден на Трамп уапсени 217 хулигани на Сорос, не се дозволи „Шарена револуција“ (ФОТО ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)]

  „Мешање баби и жаби“, тенденциозност, спинување… Ова се главните карактеристики на конкретниот напис што се обидува да прави некаква паралела меѓу протестите во САД и „Шарената револуција“ во Македонија. Покрај изместувањето на фактичката состојба, која покажува дека во Вашингтон ситуацијата ескалирала далеку повеќе отколку во Скопје, упорно се форсира и демонизацијата на Сорос, со тоа што се тврди дека сите уапсени на собирите во главниот град на САД биле „хулигани на Сорос“!   Линк до оригиналниот напис: Американската полиција реагираше жестоко: Во првиот ден на Трамп уапсени 217 хулигани на Сорос, не се дозволи „Шарена револуција“ (ФОТО

Со виртуелни експерти против Катица Јанева

на 23. 01. 2017 | |

[Рецензија: Правната фела реагира – потегот на СЈО е преседан]

  „Гол и бос“ напис, барем во делот за тезите што ги пласира. Не може остро да се осудува потег на државна институција врз основа на наводни ставови на „правна фела“ „познавачи“ и „адвокати“, кои повеќе се виртуелни, отколку реални. Видлива е површноста со која ѝ  се пристапува на комплексната тема и текстот остава впечаток дека е претрчано преку одлуката на СЈО за предметот „Пуч“. Линк до оригиналниот напис: Правната фела реагира – потегот на СЈО е преседан  Датум и време на објавување: 20.01.2017  16:12 Датум на рецензирање: 21.01.2017  Рецензент: Владимир Мирчески     ПРАВНА „ФЕЛА“, ПОЗНАВАЧИ,  АДВОКАТИ  Ова е пример за „новинарско“ обработување правна тема преку алатки што воопшто не се

Критика адресирана на погрешен човек

на 20. 01. 2017 | |
 

[Рецензија: ФОТО: Заев со импровизирано тракторче се справува со снегот, додека струмичките улици се во катастрофална состојба]

  Грешка во чекори, ама голема. Се куди погрешен човек за снегот во Струмица. Зоран Заев веќе неколку седмици не е градоначалник. Кој знае – знае. Кој не знае – ќе прави вакви текстови.   Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Заев со импровизирано тракторче се справува со снегот, додека струмичките улици се во катастрофална состојба  Датум и време на објавување: 18.01.2017  13:31  Датум на рецензирање: 19.01.2017  Рецензент: Владимир Мирчески   „АКО ПОМИНЕ, ПОМИНЕ“ Секако дека сме за тоа да се критикува власта, независно дали е централна или локална, ако не ги исполнува своите обврски кон граѓаните. Чистењето на булеварите, улиците и на тротоарите, поради

Смешни „напади“ за работи од пред 11 години и повеќе

на 18. 01. 2017 | |
  [Рецензија: Прескапи и лоши услуги, стара опрема, долгови и заостанати плати- како ураганот СДСМ го опустоши здравството?]   Да почнеме со дефиниција: „Вест е информација за актуелни настани, која има тежина на newsworthy, што, пак, претставува нешто што е интересно за широката јавност“. Значи, клучно за нешто да биде вест, покрај релевантноста, секако е и актуелноста. Оттука прашањето е каква е актуелноста во едноставното преобјавување текстови стари повеќе од 10 години? Одговорот е – никаква. „Рециклажата“ на написи од минатото за тоа како „било во времето на СДСМ“ има само ниска политичка логика за некакво кудење на СДСМ во сегашноста.     Линк до оригиналниот напис: Прескапи и лоши услуги, стара опрема, долгови и заостанати плати- како ураганот СДСМ го опустоши

Сокривањето на лошите работи не е информирање, туку дезинформирање

на 17. 01. 2017 | |

[Рецензија: Скопје не потклекна пред поларната зима – екипите постојано на терен]

  Претенциозен наслов што ја отсликува основната намера – да се претстави една состојба низ, еве, најблаго кажано, розови очила. Поточно, се пренесуваат само оние информации за ситуацијата во главниот град кои се позитивни, а притоа се изземаат другите, лоши вести. Селективно, нема што!   Линк до оригиналниот напис: Скопје не потклекна пред поларната зима – екипите постојано на терен  Датум и време на објавување: 12.01.2017  12:05  Датум на рецензирање: 16.01.2016  Рецензент: Владимир Мирчески
  СЕЛЕКТИВНОСТ ШТО БОДЕ ОЧИ Нема да кажеме дека текстот е невистинит, зашто во него се наведени ситуации поткрепени со изјави или ставови на одредени јавни претпријатија. Но, она што „боде очи“ е што се

Текст граден како куќа без темели

на 9. 01. 2017 | |

[Рецензија: Струмица нема мерна станица за загаден воздух, Заев на чист воздух на Халкидики]

  Овој текст е поставен како куќа без темели. Чиниш, имаме градба почната од покривот надолу, оставена без фундаменти. Спротивно на стандардите на професијата, четивото е пишувано наопаку – удрена е теза како покрив на куќа, а откако ќе се прочита написот, се гледа дека аргументите – темелите за тврдењата, кои се обвинувања – едноставно ги нема.  Линк до оригиналниот напис: Струмица нема мерна станица за загаден воздух, Заев на чист воздух на Халкидики  Датум и време на објавување: 04.01.2017,   10:22  Датум на рецензирање: 07.01.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ПАРТИСКА РАВЕНКА СО ПРОМАШЕНИ (НЕ)ПОЗНАТИ

 Равенката што ни се нуди е следнава: (Струмица+загаденост) х (немање мерна станица)

Едностран текст пишуван со партиски очила

на 3. 01. 2017 | |

[Рецензија: СДСМ ПОЧНА ДА ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СОБРАНИЕ: Спасовски барал констиутивната седница да се води на Албански!]

  Шпекулативен и тенденциозен материјал. Напис преполн со непотврдени информации за  фамозната албанизација што, наводно, ќе ја спроведува опозицијата. Селективно се цитираат одредби од собранискиот деловник, а воопшто не се споменува претходната собраниска практика според која досега се раководел и споменатиот спикер во заминување. Сето тоа е зачинето со тенденциозен наслов и со злоупотребена фотографија од „црниот понеделник“. Спинерство, тешко спинерство…  Линк до оригиналниот напис: СДСМ ПОЧНА ДА ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СОБРАНИЕ: Спасовски барал констиутивната седница да се води на Албански!  Датум и време на објавување: 29.12.2016  Датум на рецензирање: 31.12.2016 Рецензент: Владимир Мирчески    

 „ОБЈЕКТИВНОСТ“ НИЗ ПАРТИСКА ДИОПТРИЈА

Ова е сериозно оштетен текст,

Пропаганда и непотребен триумфализам

на 30. 12. 2016 | |

[Рецензија: МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ГО ПОРАЗИ СДСМ: Не можете да ја украдете волјата на народот – ВМРО-ДПМНЕ е мандатар!]

  Кога се чита текстот, човек не е на чисто за што станува збор, дали е ова медиумско писание или стилизирана веризја на прогласот на ВМРО-ДПМНЕ. Сите политички фрустрации и стравови од исходот на прегласувањето во Теарце се како од синџир пуштени, целосно е изгубена границата меѓу тоа што е напис, а што партиски памфлет со пропагандистичка мисија. Ова е материјал што ги урива безмалку сите критериуми и стандарди на професијата како да се кугларски кегли. Со други зборови, станува збор за партиско-медиумски „булдожер“.  Линк до оригиналниот напис: МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ГО ПОРАЗИ СДСМ: Не можете да ја украдете волјата на народот –

Невистинита и тенденциозна насловна конструкција

на 29. 12. 2016 | |

[Рецензија: Последен работен ден за Спасовски и Ременски – Владата се чисти од пржинските пучистички натрапници]

  Имаме четиво кое сака да долови ефект на некаква си узурпација во Владата, предизвикана од присуството на министрите и на дополнителните заменици-министри – мерка предвидена со низа меѓупартиски договори. Текстот целосно ја занемарува реалната ситуација, како и неспорниот факт дека ВМРО-ДПМНЕ се согласи со таквиот чекор и дека самиот Никола Груевски се потпиша на документот. Оттука, за какви натрапници се зборува, какви тоа шарени приказни ѝ се сервираат на јавноста?!  Линк до оригиналниот напис: Последен работен ден за Спасовски и Ременски – Владата се чисти од пржинските пучистички натрапници Датум и време на објавување: 27.12.2016, 14:10 Датум на рецензирање: 28.12.2016 Рецензент: Владимир Мирчески    

Претплатете се за најнови вести