verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Владимир Мирчески

Манипулативен наслов

на 26. 12. 2016 | |
 

[Рецензија: ДИК ја продолжи фарсата на Управниот суд, во Теарце ќе се прегласува]

  Наслов извлечен од најтемните сокачиња на партискиот спин-ум задолжен да манипулира, а не да информира. Притоа, не само што ги занемарува основните еснафски принципи на однесување, туку и ги заташкува правните односи во државата и значењето на одлуките на Управниот суд и нивното евентуално неспроведување. Линк до оригиналниот напис: ДИК ја продолжи фарсата на Управниот суд, во Теарце ќе се прегласува Датум и време на објавување: 21.12.2016 15:00 Датум на рецензирање: 24.12.2016 Рецензент: Владимир Мирчески    

КОРЕНТЕН ТЕКСТ – НЕКОРЕКТЕН НАСЛОВ

Накусо, имаме коректен текст со ептен некоректна насловна конструкција. Една маана, ама вредна, зашто знаеме дека насловот е тоа што го „продава“ написот кај публиката.

Глорификација на Груевски!

на 21. 12. 2016 | |

[Рецензија: Аналитичари – Синоќешниот говор на Груевски беше храбар, моќен и одлучен]

  Материјал со серија фабрички грешки: што суштински, што граматички. Текст кој едноставно е навреда за интелегенцијата на публиката. Ај што еден човек ни се претставува во множина, демек станува збор за аналитичари, a всушност тој самиот  го брани воинствениот проглас на ВМРО-ДПМНЕ, туку е експерт вдомен во државна институција, благодарение токму на пратеничките гласови на таа иста ВМРО-ДПМНЕ. Како велат? „Едната рака ја чеша другата“?  Линк до оригиналниот напис: Аналитичари – Синоќешниот говор на Груевски беше храбар, моќен и одлучен  Датум и време на објавување: 18.12.2016,  17:39  Датум на рецензирање: 20.12.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    

АНАЛИТИЧАР: „БРАВО ШЕФЕ“!

Навистина иритира кога некој се обидува преку вакви медиумски производи

Манипулација со соопштението на Могерини и на Хан

на 20. 12. 2016 | |

[Рецензија: Могерини и Хан честитаа на победниците ВМРО-ДПМНЕ]

  Спинерско-навивачки текст што треба да предизвика ефект на триумфализам кај публиката зашто владејачката партија победила, иако во моментот кога е пишуван и објавен написот, тоа не беше фактичката ситуација. Злоупотребена е писмената изјава на европскиот двоец Могерини-Хан и извртена нејзината суштина преку пласирањето бомбастичен наслов „Могерини и Хан честитаа на победниците ВМРО-ДПМНЕ“.  Линк до оригиналниот напис: Могерини и Хан честитаа на победниците ВМРО-ДПМНЕ  Датум и време на објавување: 12.12. 2016  23:32  Датум на рецензирање: 17.12.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    

„ЛАЖГИ СО ОПАШКИ“

 Тешка невистина или, народски кажано, „лажги со опашки“ за партиски потреби. Спинот е сериозен, направена е манипулација со заедничкото соопштение на високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на

Тенденциозен и пакосен напис

на 14. 12. 2016 | |

[Рецензија: Со албанска музика и двоглави орли СДСМ прославува пред Владата (ВИДЕО)]

Пред нас имаме куса, но нагласено тендециозна и пакосна објава. Низа обвиненија истурени на адреса на опозицијата како да станува збор за нечиј „страшен суд“, а не за текст што пред сè треба да информира, без, како што е во случајов, дезинформации со конструкции од партиски кујни. Линк до оригиналниот напис: Со албанска музика и двоглави орли СДСМ прославува пред Владата (ВИДЕО) Датум и време на објавување: 12.12.2016, 18:20 Датум на рецензирање: 13.12.2016 Рецензент: Владимир Мирчески    

СЕЛЕКТИВНОСТ СО НАЦИОНАЛИСТИЧКИ „ШМЕК“

Чуму вакво четиво? Искрено, нема каква било поента гледано низ професионална призма. Можело сосема комотно да се нотира настанот, да се опише атмосферата, едноставно кажано да се

Ретроградно, оцрнувачко и опасно четиво

на 7. 12. 2016 | |

[Рецензија: ФОТО: Прво отворија штаб во џамија, а сега развејаа албанско знаме на митингот на СДСМ во Крива Паланка]

Хистерија! Како поинаку да се нарече текст кој, како и стотина слични на него, стокмени во еден центар, а „фотокопирани“ низ десетици медиуми, „урлаат“ со сета сила на какво било споменување на терминот Албанци, или, пак, присуство на албански знамиња на митинзите на опозицијата. Неважна е вистинитоста, коректноста и конечно импактот што ваквите производи го имаат врз публиката, битно е само да се продаде „ветер и магла“, по секоја цена, макар таа и била исклучително висока.  Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Прво отворија штаб во џамија, а сега развејаа албанско знаме на митингот на СДСМ во Крива Паланка  Датум и време

Двоен удар за двојна манипулација

на 6. 12. 2016 | |

[Рецензија: Гласот за десно-центристичките коалиции е глас во прилог на намерите на Заев за двојазичност и редефинирање на државата]

  Овој текст, всушност, е пропаганден материјал за позициите на власта која, пак, во последните денови од кампањата, најсилно што може игра на националистичката карта. Стратегијата е едноставна – „ние сме патриотската, а опозицијата е предавничката опција“. Очекувано е политичките партии да ги пласираат своите програми и тактики што е можно поагресивно, но она што никако не е прифатливо е валканата работа за нив медиумски да се одработува преку конструкција на изнасилени спин-написи. Таков е конкретниот случај.  Линк до оригиналниот напис: Гласот за десно-центристичките коалиции е глас во прилог на намерите на Заев за двојазичност и редефинирање на државата Датум и

Со леснотија истурени навреди, клевети и омраза

на 1. 12. 2016 | |
 

[Рецензија: Охриѓани до Шеќеринска: Мрш шиптарко една, замини си – кои сте Вие да наметнувате двојазичност]

  Овој материјал со невидена леснотија се „расфрла“ со навреди, клевети и со обвинувања. Во него има сè што никако не смее да содржи еден професионално сработен текст: недоличен говор со елементи на дискриминација и на омраза, непроверени информации, пристрасност, коментар… На читателите не им се нуди ниту еден саглам аргумент или доказ дека „настанот“ за кој се пишува навистина се случил. Линк до оригиналниот напис: Охриѓани до Шеќеринска: Мрш шиптарко една, замини си – кои сте Вие да наметнувате двојазичност Датум и време на објавување: 26.11.2016, 15:50 Датум на рецензирање: 30.11.2016 Рецензент: Владимир Мирчески    

НЕДОЛИЧЕН ГОВОР

Сериозен проблем во текстот се

Само едната страна на паричката

на 1. 12. 2016 | |

[Рецензија: ПОПОВСКИ СИ ГО „ГАЗИ“ ПЕНДАРОВСКИ: Ако Заев беше толку голем демократ, ќе излезеше и ќе ги презентираше своите политички разговори!]

  Имаме транскрипт од ТВ-дебата, ама едностран. Пренесен е настапот само на еден од учесниците, без притоа да се води сметка за објективноста. Тогаш, за каков пристап зборуваме? Пристрасен, би бил одговорот. Друг, но не помал проблем е и фотографијата искористена за илустрација. Класична фотомонтажа која нема информативна, туку партиско-политичка намена. Линк до оригиналниот напис: ПОПОВСКИ СИ ГО „ГАЗИ“ ПЕНДАРОВСКИ: Ако Заев беше толку голем демократ, ќе излезеше и ќе ги презентираше своите политички разговори! Датум и време на објавување: 29.11.2016 Датум на рецензирање: 30.11.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    

НИТУ „О“ ОД ОБЈЕКТИВНОСТ

 Еднострано, еднострано, еднострано…. Што да заклучиме за

Наменски сечена и кроена анкета

на 30. 11. 2016 | |

[Рецензија: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ дури и според анкетата на Телма]

  Злоупотреба на бројки од анкета за партиски цели, притоа силно потпирајќи се на етнички компоненти. Тоа ни се „продава“ во ова четиво кое преку игра на проценти сака да пласира тези кои, за жал, кумуваат со реториката на владејачката партија во оваа предизборна кампања – за некакво си велепредавство на опозицијата. Селективно и строго наменски се пренесуваат само одредени делови од опсежното истражување, заради, прептоставувам, нечии преференци.  Линк до оригиналниот напис: Убедливо водство на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ дури и според анкетата на Телма Датум и време на објавување: 25.11.2016,  21:37 Датум на рецензирање: 28.11.2016  Рецензент: Владимир Мирчески   

 ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКА

Непристоен плагијат со обид за создавање мешаница 

Ширење омраза по етничка линија

на 24. 11. 2016 | |

 [Рецензии: АЛБАНСКОТО ГО ЗАВЗЕМА МЕСТОТО НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ: Штабовите на СДСМ се китат со албански знамиња – Македонското се поретко!]

  Главната одлика на ова четиво е ширење хистерија по етничка линија. Опозицијата е „фатена на заб“ затоа што во некои нејзини изборни штабови покрај македонското е ставено и албанското знаме. Имаме „вест во низа“ – продолжување на медиумско-партиските обвинувања дека СДСМ одработува за албанските за сметка на македонските национални интереси.  Линк до оригиналниот напис: АЛБАНСКОТО ГО ЗАВЗЕМА МЕСТОТО НА МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ: Штабовите на СДСМ се китат со албански знамиња – Македонското се поретко!  Датум и време на објавување: 22.11.2016  Датум на рецензирање: 23.11.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    

ТЕКСТ ПО ПАРТИСКИ НОТИ

 Кампањата почна и, според очекувањата, почна црно и со

Претплатете се за најнови вести