verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Владимир Мирчески

Медиумска каша со партиска запршка

на 14. 06. 2016 | | sq

[Рецензија: ФОТО: Дојде викенд, „шарените“ тргнаа за Халкидики]

  Тенденциозен текст „зачинет“ со наменски фотки, без информативна компонента во себе. Станува збор за провокаторски материјал.  Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Дојде викенд, „шарените“ тргнаа за Халкидики  Датум и време на објавување: 10.06.2016  16:15  Датум на рецензирање: 11.06.2016  Рецензент: Владимир Мирчески   „ШАРАМ-БАРАМ“ ТЕКСТ КОНТРА „ШАРЕНИТЕ“  Ова, недвосмислено, е производ наменет за манипулација. „Мириса“ на некаква „каша“ со партиска запршка за што зборуваат неколку елементи. Прво, текстот во себе нема информативна компонента, поточно не содржи каква било вест, туку шпекулација. Второ, манифестира силна пристрасност кон една политичка опција што се гледа од навредите истурени кон другата страна. Трето, наведените формуалции се екстремно хиперболизирани и во целост не кореспондираат со реалната ситуација. Станува

„Кутрите“ државници многу работат!

на 13. 06. 2016 | | sq
 

[Рецензија: ПУТИН МУ РЕЧЕ НА ЛУКАШЕНКО: Малку спијам]

  „Замајување“ со неважна и воопшто незанимлива, поточно тривијална „информација“ за домашната публика. Каков квалитет носи текст во кој се зборува за средба меѓу претседателите на Русија и на Белорусија во која едниот на другиот му се пожалил дека малку спиел? Никаков!  Линк до оригиналниот напис: ПУТИН МУ РЕЧЕ НА ЛУКАШЕНКО: Малку спијам  Датум и време на објавување: 09.06.2016  Датум на рецензирање: 10.06.2016 Рецензент: Владимир Мирчески   И ТОГАШ ПУТИН МУ КАЖА НА ЛУКАШЕНКО….. Што е ова, информација или реално шоу од типот „Кардашијан и друштвото“?! Путин му кажал на Лукашенко „малку спијам“, а овој му кажал „тоа е лошо“?! Веќе, голема работа. Што е тука важно за нашата,

Напис што ниту Коце не може да го „измие“

на 8. 06. 2016 | |
[Рецензија: Браво Коце – не можете вие да уништувате колку што ние создаваме]
Додворувачко четиво. Наменски текст што треба да ги воспева „квалитетите“ на првиот човек на Град Скопје, кој, надвор од надлежностите, а и од протоколот, изигрува „комуналец“ пред објективите на медиумите. Овој напис е една најобична реклама за градоначалникот и сериозна антиреклама за демонстрантите.
Линк до оригиналниот напис: Браво Коце – не можете вие да уништувате колку што ние создаваме Датум и време на објавување: 06.06.2016  23:55 Датум на рецензирање: 07.06.2016 Рецензент: Владимир Мирчески     ПЛОШТАДОТ ЌЕ СЕ ИСЧИСТЕШЕ И БЕЗ КОЦЕ „КОМУНАЛЕЦ“ Ова е материјал „творен“ во доцните вечерни часови, веднаш по промо-позирањето на Коце Трајановски, кој, ете, на надлежните комунални служби им покажува како се мие

„Отворена сезона“ за лов на правници

на 7. 06. 2016 | | sq

[Рецензија: Опозициските „експерти“ Тортевски и Шкариќ на платниот список на СЈО]

Тенеднциозно валкање на стручноста и на експертизата на двајца правници. Зошто? Затоа што некому не му се допаѓале нивните ставови за работата на Специјалното јавно обвинителство, како и нивните позиции за актуелната криза со прислушувањето и со аболицијата во нејзниот центар. Материјалот многу наликува на „нарачка за медиумски отстрел“.  Линк до оригиналниот напис: Опозициските „експерти“ Тортевски и Шкариќ на платниот список на СЈО Датум и време на објавување: 03.06.2016 12:21  Датум на рецензирање: 06.06.2016  Рецензент: Владимир Мирчески  

ХРАБРОСТ ИЛИ ЛУДОСТ

Треба многу храброст, лудост или елементарно непознавање на правото и на состојбата поврзана со него во земјава, за под знак прашалник да ја доведувате стручноста на еден Светомир

Шминка за имиџот на Иванов

на 6. 06. 2016 | | sq

[Рецензија: Еве зошто Иванов им пречи на СДСМ и СОРОС: Нема пазарење со националниот идентитет!]

  Медиумски спин-проект за „оправање“ на имиџот на шефот на државата за внатрешна употреба, со истовремено стигматизизрање на опозицијата и „фамозната СОРОС“ како лошите во „играта за името“ меѓу Македонија и Грција. Обидот е кредибилитетот на Ѓорѓе Иванов, силно еродиран, по одлуката за групна аболиција, да се зајакне преку патриотски сентимент, а притоа да им се наштети на политичките противници. Евтин трик за дефокусирање од актуелните маки, проблеми и грижи кои Македонија ги има во моментот -пред сè дома. Линк до оригиналниот напис: Еве зошто Иванов им пречи на СДСМ и СОРОС: Нема пазарење со националниот идентитет!  
Датум и време на објавување: 30.05.2016  18:24  

„Бајат кромид“ пласиран како актуелна вест

на 1. 06. 2016 | | sq
 

[Рецензија: Неверојатно: Рудар пронајден жив откако 17 години бил закопан под земја]

  Ем „кродмид-вест“, ем бајата „кромид-информација“. И на таква каква што е, се налепуваат домашна информативна веб-страница и уште цела низа други, па се пренесува како веродостојна новина. Човек не знае дали да плаче или да се смее на ваквите производи што им се пласираат на нашите читатели.  Линк до оригиналниот напис: Неверојатно: Рудар пронајден жив откако 17 години бил закопан под земја Датум и време на објавување: 30.05.2016 13:14 Датум на рецензирање: 31.05.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    

ДВАПАТИ МЕРИ, ЕДНАШ СЕЧИ

 Уште во 2014 година, веб-страницата World news daily report објави неверојатна приказна за тоа како еден кинески рудар случајно е пронајден во рудник каде

Политичко „фарбарње“ на „Шарената револуција“

на 30. 05. 2016 | | sq

[Рецензија: Платеничката револуција го покажа вистинското лице: Застана зад лидерот аболиран за криминал од 8 милиони евра украдени од државата]

  „Боење“ ама со партиско-политички тон. Овој медиумски производ е продолжение на серијалот, што се обидува „Шарената револуција“ по секоја цена да ја врами во домашниот дневен политики дискурс – власт наспроти опозиција. Притоа се користат, од новинарска гледна точка, недозволени средства.  Линк до оригиналниот напис: Платеничката револуција го покажа вистинското лице: Застана зад лидерот аболиран за криминал од 8 милиони евра украдени од државата Датум и време на објавување: 25.05. 2016, 22:43 Датум на рецензирање: 27.05.2016  Рецензент: Владимир Мирчески  

„КЕЦ НА ДЕСЕТКА“

Појавувањето на лидерот на опозицијата и дел од неговите соработници на еден од протестите на „Шарената револуција“,

Партиско соопштение пласирано како новинарски текст

на 26. 05. 2016 | |

[Рецензија: ГРУЕВСКИ ГО ЗАКОПА ШИЛЕГОВ И СДСМ: Единствениот приход кој го имам е од платата, нема никакви сомнителни трансакции!]

   Кодексот на новинарите е дециден и налага:  Новинарот мора да обезбеди професионална дистанца од политичките субјекти (член 14) Во текстот што го рецензираме не е направена  токму таква дистанца. Написот интегрално пренесува соопштение од владејачката партија, без никаква новинарска диоптрија.  Линк до оригиналниот напис: ГРУЕВСКИ ГО ЗАКОПА ШИЛЕГОВ И СДСМ: Единствениот приход кој го имам е од платата, нема никакви сомнителни трансакции!  Датум и време на објавување: 22.05.2016  Датум на рецензирање: 24.05.2016  Рецензент: Владимир Мирчески   ЧЕТИВО ЗА ШИРОКА ПАРТИСКА УПОТРЕБА Написот, всушност, е целосно ископирано партиско соопштение. Во него нема ниту ангажираност, ниту истражување, ниту новинарско изразување. Ако на

„Финтаџиска“ (дез)информација

на 25. 05. 2016 | | sq

[Рецензија: Ослободени двајцата заложници од СДСМ (ВИДЕО)]

  Требало да биде „финтаџиско“ текстче, ама излегло како дезинформатвен напис – привлекува погледи и кликнувања, ама не нуди веродостојна информација. Линк до оригиналниот напис: Ослободени двајцата заложници од СДСМ (ВИДЕО)
Датум и време на објавување: 19.05.2016, 11:57  Датум на рецензирање: 22.05.2016  Рецензент: Владимир Мирчески  

ЗАЈАДЛИВОСТ И ВАДЕЊЕ ОД КОНТЕКСТ

Станува збор за обид да се направи некаква си козерија од актуелната ситуација во која тазе свиканото Собрание ги констатираше оставките на министрите од редовите на СДСМ. За таа цел се користат измонтирани видеоснимки од настапи на лидерот на опозицијата и на координаторот на пратеничката група на социјалдемократите, демек за да се долови ефектот на контрадикторност кај опозицијата. Но, она што е важно

Професорот Калајџиев на „тапет“

на 20. 05. 2016 | |

[Рецензија: Личност на неделата: Несудена Катица]

  Ако коменатрот го ставите во категоријата вести, тоа не значи дека по автоматизам текстот ќе стане вест. Не, коментарот ќе си остане коментар. Тоа е исто како да се надевате дека ако пуштите волк во трло со овци, тој наместо да завива ќе почне да блее. Линк до оригиналниот напис: Личност на неделата: Несудена Катица Датум и време на објавување: 16.05.2016  Датум на рецензирање: 17.05.2016  Рецензент: Владимир Мирчески    КОМЕНТАРОТ „ЗАВИВА“ И КОГА Е МЕЃУ ВЕСТИТЕ  Една мана, ама, сериозна… Пуштен е коментар онаму каде што не му е местото. Новинарот треба да прави разлика меѓу фактите и мислењата, меѓу веста и коментарот – член 13 од Кодексот на новинари Оваа разлика во дадениот

Претплатете се за најнови вести