verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Љубомир Костовски

Тенденциозен настап кон Таки Фити

на 18. 03. 2016 | | sq

[Рецензија: МАНУ призна дека бројчаникот е политичка грешка на Таки Фити]

Во време на брз развој на настани во земјава, една навидум техничка дребулија побуди навистина голем интерес. Се работи за бројчаникот на веб-страницата на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), кој неодамна беше поставен, а постојано го одбројува задолжувањето на земјава кон странство. Овој бројчаник што во секоја секунда ја прикажува промената на задолженоста по жител, бил поттикот со насловот на овој текст и со самата содржина на текстот да се обвини МАНУ дека се политизира како институција против актуелната власт. Политизацијата се врзува и за нејзиниот претседател, д-р Таки Фити. Во релативно долгиот текст се наметнуваат неколку дилеми. Најпрвин, колку извори користи статијата за да дојде до

Двојни аршини – нечија приватност повеќе боли!

на 7. 03. 2016 | | sq

[Рецензија: Нема прогон за објавените снимки на Латас и Иванов]

  Дали тие што бараат прогон за објавени аудиоснимки за разговор кој, наводно, е приватен, направен меѓу нивни колеги, знаат дека првиот адвокат на Комората веќе успеа да издејствува судовите однапред да се произнесат дека нема да ги толкуваат како докази? И дека еден цел систем (обвинителство, судови, медиуми) цела година беше завртен кон обезвреднување на „сечените, лепените и монтираните“ телефонски разговори. Тие аудиоснимки, сега, можеби за обвинителите, кои и да се, можат да имаат третман на т.н. чуен глас, ама можат да бидат само индиција за потоа тие едноставно да „се окозат“ за да докажат дека снименото воопшто се случило и да имаат некакви докази од друг тип за

Заштитува ли крстот повеќе од полумесечината?!

на 4. 03. 2016 | | sq

 

[„Рецензија: „Го стигна божја казна“: Човекот кој кршеше крст почина од …]

  Иако се работи за куса вест, целите што се сака да се постигнат со овој прилог се далекусежни. Особено, во екот на домашните расправи за орелот и за крстот (се разбира оние од Чаир и од Бутел), потоа во сенката на инцидентот со тепаниот Тодор Петров од СМК, ваквите вести добиваат третман на кибрит и на кантичка со бензин и лесно можат да ја запалат атмосферата во земјата. Линк до оригиналниот напис: „Го стигна божја казна“: Човекот кој кршеше крст почина од … Датум и време на објавување: 01.03.2016, 12: 32 Датум на рецензирање: 02.03.2016 Рецензент: Љубомир Костовски  

„ОТКОПАНА ВЕСТ“

„Со опис „Го стигна Божјата

Јави се Спасовски или јави се Зврлевски?

на 29. 02. 2016 | |
 

 

[Рецензија: МВР се уште не ги уапсило напаѓачите на Тодор Петров, допрва ќе се утврдуваат квалификациите]

Прашањето на легалноста и на целисходноста на подигнувањето на два објекти во северниот дел на Скопје – двоглавиот орел и големиот крст – на вестите што се емитуваа во саботата, 27 февруари, бргу се претворија во наводна дилема: кој го претепал претседателот на Светскиот македонски конгрес и кога сторителите на делото ќе бидат уапсени. Експресната замена на основната дилема за ова општество – зошто владејачките партии пред секои избори предизвикуваат заострување на меѓуетничките односи – се замагли со поплавата од вести од една кафеанска пресметка во која настрадал еден од актерите на настанот. Во една од вестите за овој настан, која потоа

Повикување на бунт и на насилство

на 25. 02. 2016 | |

[Рецензија: Врие меѓу народот: протерување на амбасадорите и масовни протести пред амбaсадата на САД и ЕУ!]

  На денот, а особено во ноќта на носењето на одлуката за иднината на земјава (23 февруари 2016 г.), кога пратеницитe имаа голема одговорност за тоа дали ќе му вдахнат „живот“ на Договорот од Пржино, некои написи се ставија во улога на подбуцнувачи – кадарни сите заедно да нè турнат во провалијата на историскиот неуспех! И во текстот што го анализираме имаме јасен поттикнувачки дух за насилство, за напади на странски амбасади и слично, и тоа во мигот кога единствениот глас на разумот и на спасот доаѓа од страна на меѓународните посредници и гаранти!
Линк до оригиналниот напис: Врие меѓу народот: протерување на амбасадорите

Насловна страница со еднострана вистина

на 22. 02. 2016 | | sq

[Рецензија: Јанева не е надлежна за случаите „Маѓар телеком“ и „Верушевски“]

  Веста што е предмет на оцена осамнала на насловната страница. Тоа, секако, претпоставува поголема одговорност во однос на содржината што треба да го поткрепи изборот, за она што треба да ги привлече консументите уште со приодот кон киоскот за весници. Убава слика, привлечен наслов, ама и комплетна вест! Го имаме ли тоа?
Линк до оригиналниот напис:  Јанева не е надлежна за случаите „Маѓар телеком“ и „Верушевски“ Датум и време на објавување: 17.02.2016, 16:43 Датум на рецензирање: 18.02.206 Рецензент: Љубомир Костовски  

А СТАВОТ НА ВТОРАТА СТРАНА?

„…случајот “Маѓар телеком”, потоа за случајот во кој поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Зоран Верушевски беше осуден на три

Адвокатот на Темелко претставен како експерт

на 17. 02. 2016 | |
 

[Рецензија: Ставре Џиков: Барањето на Јанева нема основ по ниедна точка]

  Во потрага по објаснувања и по оправдувања за одбивањето на барањата на СЈО за примена на мерката притвор против осуммина осомничени, дел од медиумите се обидоа да најдат експерти што би го оправдале ваквиот потег на судиите од Кривичниот суд. Инаку, се работи за прво одбивање на мерката притвор, кое воопшто е побарано од кој било обвинител во последните години (за ова поопширно види тука). Во оценуваниот прилог такво оправдување на одбиената мерка е најдено кај поранешниот републички јавен обвинител, Ставре Џиков. Но, токму тој соговорник со таков квалификатив, во овој случај, е погрешен. Зошто? Линк до оригиналниот напис: Ставре Џиков: Барањето на Јанева нема основ по

Позајмени семејни стебла за креирање подмолни заклучоци

на 15. 02. 2016 | |
 

[Рецензија: КОЈ Е ГАВРИЛ БУБЕВСКИ? Дете на транзициски олигарх, мајка судијка и кум на адвокатот на Зоран Заев!]

  Кога ќе ја прочитате оваа статија, сигурно ќе се почувствувате како да сте во кино-сала во која се прикажуваат измешани ленти на филмови – час имате обид за некаков документарец кој би се држел до вистината, потоа имате комедија на забуната, па влетувате во шпионски трилер и следите некого каде пие кафе или јаде кифла, и притоа, гледате кој му прави друштво. На крајот ќе се прашате што воопшто сте гледале и кој ве измамил да влезете „во филмот“. И можеби и тоа некако би минало ако не се работи за нешто крајно сериозно – „рецензија“ на кариерата на еден

Кажете го она што сакаме да го чуеме!

на 12. 02. 2016 | | sq
 

[Рецензија: Ванхојте за средбата со Милчин: „Дури и во оваа држава“ имам право на приватност]

  На еден портал за два часа излегоа двa написа за ист настан. Ова е вториот и тој се обидува да добие посаглам потврда од еден од актерите на настанот. Истовремено, се забележува упорност во барањето потврда на изнесеното во првата вест и тука има своевидна испрашувачка настојчивост. Но, откако изворот бил упорен во држењето до своите мотиви, се отишло на претворање на веста во наменско портретирање на изворот. Се работи, инаку, за олеснувачот Питер Ванхауте и за неговото приватно пиење кафе во еден ресторан во Дебар-маало.
Линк до оригиналниот напис: Ванхојте за средбата со Милчин: „Дури и во оваа држава“ имам право на

Закана за тужба без правна основа е закана за медиумските слободи!

на 11. 02. 2016 | |
  Заканите за тужба утредента се маскираат како закани кон заканувачот. Фото: pixabay/колаж: СПФМ  

Секое правно лице има право да подигне тужба ако смета дека некои податоци, кои се од релевантно значаење за фирмата и за нејзиното работење, се откријат неовластено од некој медиум. Но, ако за тој чекор нема правна основа и ако тоа е толку очевидно, тогаш тоа е класична закана кон медиумите и ја загрозува слободата

Претплатете се за најнови вести