verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Administrator

МЕДИУМИТЕ И ПРОПАГАНДАТА: Избор написи на Владимир Петрески во 2015 година

на 30. 12. 2015 | |
Владимир Петрески. Фото: Метаморфозис   1. Лажните лични карти и лажните медиуми на власта (20. 12. 2015) 2. 20 милиони евра годишно медиумите можат да само да сонуваат, но не и да ги добијат од донаторите (24. 11. 2015) 3. И пропагандата не е она што беше: Наместо игнорирање – деманти и засилени контранапади врз критичките медиуми (26. 10. 2015) 4. Буџетски анализи со партиски шмек (19. 10. 2015) 5. Хајка против НВО-секторот: Клевети и бесмислици (11. 08. 2015) 6. Медиумскиот кукавичлук на власта (16. 07. 2015) 7. ЕУ стави крај на владината пропаганда финансирана со народни пари (20. 06. 2015) 8. Марсовскиот поглед на Ѓорге Иванов врз медиумите во Македонија (18. 06. 2015) 9. Агенција за разузнaвање ли е,

Сите интервјуа на „Сервис за проверка на факти во медиумите“ во 2015 година

на 30. 12. 2015 | |
Сите наши интервјуа во 2015 година. Колаж: СПФМ   1. Чаусидис: Новинарите не треба да бидат алатки за останување или симнување од власт на одредена партија (21. 12. 2015) 2. Незири: За истражувачко новинарство потребна е добра финансиска кондиција на медиумот и слобода за истражување (26. 11. 2015) 3. Васко Ефтов: Моите ставови се исти и сега како и пред пет години (10. 11. 2015) 4. Адамчевски: Мнозинството медиуми се однесуваат игнорантски кон жалбената постапка во СЕММ, но сигурно не им е сеедно (5. 11. 2015) 5. Тахири: Деградирање во медиумите, како од политиката така и од самата професија (10. 09. 2015) 6. Исени: На многу портали цел им се плагијати, сензации, манипулации (03. 09. 2015) 7. Кокаланов: Наша цел

МЕДИУМИТЕ И ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА: Избор написи на проф. Мирјана Најчевска во 2015 година

на 30. 12. 2015 | | sq
  Проф. Мирјана Најчевска. Фото: photobucket   1. Стапицата на незнаењето: Медиумите и новиот универзитет (22. 12. 2015) 2. Медиуми = партиски гласила (За новата анкета на ИРИ) (30. 11. 2015) 3. Закон за заштита на приватноста: Кога уставот ќе стане „тоалетна хартија“ (17. 11. 2015) 4. Изборот е основно човеково право  (09. 10. 2015) 5. Неодговорените прашања за пасошот на Мијалков (08. 10. 2015) 6. Бегалци, мигранти и ксенофобија во македонските медиуми (04. 09. 2015) 7. Многу неодговорени прашања за смртта на загинатите полицајци во Куманово (17. 06. 2015) 8. Информациска пренатрупаност во аферата прислушувањето (07. 04. 2015) 9. Што може или не може да направи народниот правобранител (17. 02. 2015)  

АВЕ, АВЕ АМА И АМИН БРЕ ЦЕЗАРЕ!: Сите анализи на д-р Дејан Донев во 2015 година

на 30. 12. 2015 | |
Проф. Дејан Донев. Фото: лична колекција  
 1. Прво погледни се себеси а потоа зборувај за друг (15. 12. 2015)
 1. Изборите секогаш се најголем тест за етиката на новинарите (06. 12. 2015)
 1. Збогум рекламо, добредојде манипулацијо (27. 11. 2015)
 1. Медиумска (не)писменост – што беше тоа!? (15. 11. 2015)
 1. Аве, аве, ама и аман бре Цезаре! (26. 10. 2015)
 1. Колку министри може да собере еден ТВ-дневник? (13. 10. 2015)
 1. „Силни“ медиуми а уште помлитава јавност (23. 09. 2015)
 1. Непотпишано новинарство – премолчена вистина (13. 09. 2015)
 1. Кому кожувчето, кому јорганчето, а јавноста може и со кратки ракави!? (28. 08. 2015)
 1. Here comes the king again (14. 08. 2015)
 1. Изместувањето на контекстот само ќе ја „нашминка“ реалноста. Зарем живееме во толку лоша реалност!? 

НОВИНАРСТВО СО КАПИЏИК ВО ВЛАСТА: 10 написи на Љубомир Костовски во 2015 година

на 30. 12. 2015 | |
Љубомир Костовски. Фото: лична колекција  
 1. Весниците како фабриканти на политичката манипулација (14. 12. 2015)
 1. Атмосферата на „Фарма“ пренесена во студиото на МТВ (05. 12. 2015)
 1. Дојавувачот од 1971 година: Приказната за Серпико(03. 12. 2015)
 1. Претсмртни ламенти: ако умрам ил’ загинам (30. 10. 2015)
 1. „Истражувачко“ новинарство со капиџик во власта (15. 10. 2015)
 1. Новинарите како носачи на техника во его-трипот на премиерот (08. 10. 2015)
 1. Јавните функционери имаaт и јавни годишни одмори, другите политичари се „отвораат“ по избор (19. 08. 2015)
 1. Доба во која блогерите станаа колумнисти (04. 08. 2015)
 1. Македонија и руската пропаганда: „Турски тек“ заменет со бегалската криза (19. 07. 2015)
 2. Кој и зошто ѝ се нафрли на „Ал Џазира Балканс“ во Македонија? (05. 04. 2015)
 

ПАРТИСКИ МЕДИУМСКИ ПРЕДАТОРИ: 10 написи на Зоран Бојаровски во 2015 година

на 30. 12. 2015 | |
Зоран Бојаровски. Фото: ФОСИМ  
 1. Гласниот марш на партиските медиумски предатори(21. 12. 2015)
 1. МРТ: Нов почеток или почеток на крајот?(15. 12. 2015)
 1. Пиромани во куќата од слама (12. 12. 2015)
 1. Медиумите и стравот на листата на диктаторот (26. 11. 2015)
 1. Медиумите и политиката во спиралата на молкот (15. 11. 2015)
 1. Бомбите и стравот од слободата (07. 10. 2015)
 1. Подалеку партиските раце од телевизијата на народот(25. 07. 2015)
 1. Програмата „dick pics“, сикрет-сервисот и приватноста на граѓаните(28. 04. 2015)
 1. Новоговорот на пропагандата(30. 03. 2015)
 1. „Длабоко грло“ во новинарството (21. 03. 2015)
   

Белешки за популизмот: 10 КОЛУМНИ НА САШО ОРДАНОСКИ ВО 2015 ГОДИНА

на 30. 12. 2015 | |
Сашо Орданоски. Фото: „Цивил“, скриншот  
 1. По Договорот од Пржино: Нема „свети крави“ во македонските медиуми (29. 09. 2015)
 1. Белешки за популизмот: Десет причини да се продолжи со протестите (16. 09. 2015)
 1. ЕКСКЛУЗИВНО: На Груевски му е подметнато последното интервју! (28. 05. 2015  )
 1. Белешки за популизмот: Да си Гордана Јанкулоска (07. 05. 2015)
 1. Белешки за популизмот: Зошто Груевски не го апси Заев?  (16. 04. 2015)
 1. Пропагандата на власта до гуша во… проблеми (06. 04. 2015)
 1. Белешки за популизмот: Луѓе со потрес на мозокот (26. 03. 2015)
 1. Кога наративот се распаѓа, вистината избива на површина (20. 03. 2015)
 1. Белешки за популизмот: Сто нијанси на црно (09. 03. 2015)
 1. Белешки за популизмот: Внимавајте, деспотот повторно ќе лаже (18. 02. 2015)
 

Апел од колегиумот на „Вест“ до меѓународната заедница: Власта сака да го скрши весникот

на 20. 12. 2015 | | en
Уредничкиот колегиум на редaкција „Вест“ упати апел до претставниците на меѓународната заедница во врска со последните случувања во весникот, а поврзани со непродолжувањето на договорот на главниот и одговорен уредник Горан Михајловски. Во апелот се предупредува дека среде преговорите за слобода на медиумите според Договорот од Пржино, редакцијата се соочува со политички обид да се затвори „Вест“, најпопуларниот дневен весник во Македонија. „Се сомневаме дека моментот за политичкото преземање на „Вест“ е намерно темпиран за време на престојните празници, за да се избегне вниманието на јавноста и особено на претставниците на меѓународната заедница во Македонија. Колегиумот на „Вест“ на чело со Михајловски стравува дека смената е отворен обид од Владата да го скрши „Вест“, како уште еден силен глас што

Програма „Медиумски лидери 2016“

на 19. 11. 2015 | | sq
Отворено е аплицирањето за програмата „Медиумски лидери од Македонија 2016“. Таа предвидува избрани кандидати да учествуваат во четиримесечна работа во САД во тамошна медиумска организација, при што се добива медиумска и лидерска обука и можности за запознавање и за комуникација со медиумски експерти од САД. Краен рок за аплицирање е 18 декември 2015 година на следнава адреса: http://www.irex.org/project/macedonia-media-leaders-program.   Дополнителни информации можат да се добијат на: mmlp@irex.org.

Поддршка од заедницата на „Глобал војсис“ за застапниците на слободата на изразување од Мароко

на 19. 11. 2015 | | sq, en


Објавено на 19 ноември 2015 8:24 GMT


Заедницата на „Глобал војсис“ бара правда за седумте застапници на слободата на говор кои се соочени со судење во Мароко поради нивниот активизам.
  Седумте застапници настојуваа да ги бранат човековите права, бараа отчетност на властите пред јавноста и се залагаа за владеење на правото во нивната земја. Пет од нив се обвинети за загрозување на внатрешната безбедност на државата, а двајца се соочуваат со обвиненија за примање странски фондови без да го известат Генералниот секретаријат на Владата. Ја повикуваме Владата на Мароко да ги исполни обврските преземени со меѓународните договори за заштита на човековите права и да ги отфрли сите обвинувања против седумтемина. Меѓу обвинетите е и Хишам Алмираат, лекар и долгогодишен

Претплатете се за најнови вести