Рецензии

Новинарите треба да избегнуваат сензационализам и да презентираат факти

на 27. 09. 2019 | |
Сообраќајните несреќи никако да се ослободат од медиумските сензации и теориите на заговор. Во случајот со министерот за култура, Хисни Исмаили, беше додаден елемент „сомнежи за атентат“. Ова е спротивно на принципите на новинарството. Текстот што го разгледуваме не ги почитува овие принципи.- Линк до оригиналниот напис: „За сообраќајката на министерот Исмаили постојат сомнежи дека бил атентат“: “Aksidenti i ministrit Ismaili dyshohet se ishte atentat” Датум на објава:

Половични информации може да поттикнат дискриминација, омраза или насилство

на 27. 09. 2019 | |
Важните информации не можат да се пренесат само со неколку зборови и без официјални извори. Вестите за одредени судири од религиозно потекло секогаш го привлекуваат вниманието на читателите, затоа претпазливоста кога се информира за такви прашања мора да биде на високо ниво. Информацијата што ја разгледуваме не ги почитува новинарските принципи. Линк до оригиналниот напис: Полицијата со инспектори оди во џамијата во Струмица за да го намали тонот на езанот

Подрасната и тазе бојадисана коса не е смена на личен опис

на 26. 09. 2019 | |
  [Рецензија: БОКИ 13 ГО СМЕНИ ЛИЧНИОТ ОПИС: КАЈ РУСКОСКА ПРИСТИГНА СО НОВА ФРИЗУРА(ВИДЕО)] Текстот што го рецензираме има наслов за кликови. Насловот не е објаснет во текстот, односно нема врска со тоа што е напишано во содржинскиот дел. Линк до оригиналниот напис: БОКИ 13 ГО СМЕНИ ЛИЧНИОТ ОПИС: КАЈ РУСКОСКА ПРИСТИГНА СО НОВА ФРИЗУРА(ВИДЕО) Датум и време на објавување: 23.09.2019 Датум на рецензирање: 26.09.2019 Рецензент: Ана Анастасовска Кога за

Текстот се „скарал“ со етичкото и објективно известување

на 25. 09. 2019 | |

[Рецензија – Али Ахмети денес ќе му даде гол на Зијадин Села во Струга : Ali Ahmeti sot do t’i shënojë një gol Ziadin Selës në Strugë]

Новинарот е должен да развива јазик на почитување спрема различностите или диверзитетот, било да се етнички, културни, религиозни или политички. Неговата комуникација со јавноста треба да биде примерна додека информирањето објективно, без емотивни нијанси што би рефлектирале пристрасност. Текстот што го рецензираме е

Конфузен напис: Кога насловот ќе ве одведе до една личност, а текстот до друга

на 25. 09. 2019 | |
 

[Рецензија – Зекири: Еве кој го брани Али Ахмети: Zekiri: Ja kush e mbron Ali Ahmetin]

  Брзањето при објавување на написи за добивање што повеќе кликови и, уште полошо, нечитањето на тоа што е објавено може да доведе до пропусти од страна на авторот, што предизвикува читателот да биде неинформиран, или наместо информација да добие дезинформација. Текстот што го разгледуваме има таков пропуст. Линк до написот: Зекири: Еве

Нема скратено работно време за граѓаните пред пензија

на 24. 09. 2019 | |

[Рецензија:Одлична новина за идните пензионери-жените со навршени 60 и мажите со 62 години старост ќе работат по 6 часа, а ја задржуваат целата плата ]

Насловот на текстот што го рецензираме дезинформира околу тоа дека ќе има скратено работно време за граѓаните кои се пред пензија. Оваа информација ја демантираше и надлежното Министерство за труд и социјална политика, односно министерката Мила Царовска, која вели дека вакво нешто не е предвидено

Сексистички текст за новата соработничка на министерката за финансии

на 23. 09. 2019 | |
 

[Рецензија:ЕКСПЛИЦИТНИ ФОТОГРАФИИ: Ова е новата советничка на Нина Групер ]

Навредлив и понижувачки напис со сексистички и шовинистички коментари е реалниот опис на овој текст. Линк до оригиналниот напис: ЕКСПЛИЦИТНИ ФОТОГРАФИИ: Ова е новата советничка на Нина Групер Датум и време на објавување: 15.9.2019 Датум на рецензија: 17.9.2019 Рецензент: Симона Атанасова Откако новата министерка за финансии, Нина Ангеловска, го објави составот на својот кабинет, на дел од порталите и на

Новинарот на колена пред партиските интереси

на 7. 03. 2017 | | sq

 

Напис: Али Ахмети и Муса Џафери го клекнаа на колена Зоран Заев

Вечерва на средбата одржана во седиштето на ДУИ во Мала Речица меѓу лидерите на ДУИ и на СДСМ бил присутен и Муса Џафери, кој во текот на средбата неколкупати се замешал остро давајќи му до знаење на Зоран Заев дека потписите на пратениците на ДУИ не се само имиња, туку дека тие се клучот за формирање на идното мнозинство. Исто така, извори блиски до порталот „Пика“ ни даваат до знаење дека токму Муса Џафери на директен начин му дал до знаење на Зоран Заев дека ДУИ нема да измени ниту една запирка од нејзините услови како што се јазикот, правната држава, пропорционалната поделба на буџетот. Зоран Заев

Опасно, манипулативно и хушкачко четиво

на 6. 03. 2017 | | sq

[Рецензија: ФОТО: Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши]

  Кога наместо факти се користат шпекулации, кога наместо извори на информации се користат произволни рекла-кажала фрази, кога наместо фотографии се користат фотомонтажи, кога наместо вест имаме спин и хушкање, е тогаш значи дека читаме текст како овој.  Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши  Датум и време на објавување: 27.02.2017  14:29  Датум на рецензирање: 28.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески     НАПИС БЕЗ УМ! Материјал – измислица, со извори и со факти „мерени на грамови“, со опасни спин-елементи кои одат во насока на дополнително електризирање на и онака напнатата ситуација во земјата. Ова е пример за неодговорен  новинарски напис. Овој матетријал, фактички, е чиста

Дволичноста на новинарството без факти се сведува на навредливи коментари

на 3. 03. 2017 | | sq

Напис: Дволичноста на Заев и изневерените Aлбанци

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во една дебатна емисија на ТВ21, за време на предизборната кампања, кога имаше потреба за гласовите на Aлбанците, наспроти неколку аналитичари Aлбанци, истакна дека за да ги оствари ветувањата околу остварувањето на двојазичноста во Македонија, и  ако има потреба, ќе го менува и Уставот. Тој и за време на кампањата се обидуваше да ги измами Aлбанците, велејќи дека ако тој стане премиер, ќе го официјализира албанскиот јазик, но пред Mакедонците тој го негираше тоа и велеше дека нема да го менува Уставот. Оваа негова дволичност и измамите на СДСМ денес Aлбанците ги чувствуваат на своја кожа и гледаат дека Зоран Заев е потомок на СДСМ, на „чизмата“ која