Рецензии

При оценка за работата на една општина не треба да се претерува со недокажани компарации

на 9. 10. 2019 | |
Претставувањето на општините како најдобри во однос на другите општини стана традиција на некои медиуми, при што се потпираат на еднострани извори на информации – во само една општина, заобиколувајќи ги податоците за другите општини. Ова предизвикува новинарите да бидат небалансирани и да не им даваат простор на сите страни вклучени во написот. Таква е веста што ја разгледуваме. Линк до оригиналниот напис: „ОПШТИНА ЖЕЛИНО ГИ ПРЕДИЗВИКУВА УРБАНИТЕ ОПШТИНИ“ “KOMUNA

Насловот треба да одговара на текстот од веста, не да потикнува!

на 7. 10. 2019 | |
Образованието е едно од основните права загарантирано со Уставот. Исто така, и образование на мајчин јазик. Оттука треба да започне секоја иницијатива на новинарот да известува за случаи кога ова право не се исполнува. Со вакви случаи, медиумите во земјата честопати го исполнуваат нивниот информативен простор. Идејата за веста што ја разгледуваме е добра, но пристапот од кој се започнува во насловот не е. Линк до оригиналниот напис: Челниците на

Дезинформација е дека лековите од аптека мора лично да се земаат

на 4. 10. 2019 | |
[Рецензија: Од денеска нема да може да земете лекарства од аптека за болен роднина- лекови на рецепт само со лична карта и пасош!] Новата мерка на Владата за укинување на квотите за лекови наиде на погрешни толкувања и манипулации од страна на некои портали, кои објавија лажна вест дека оние кои се спречени лично да ги подигнат лековите ќе останат без потребната терапија.
Линк до оригиналниот напис: Од денеска нема

Текстот шири паника дека полицијата е пред колапс

на 4. 10. 2019 | |
[Рецензија: МВР пред колапс – 1.000 полицајци на неплатен одмор, уште 4.000 бараат] Текстот што го рецензираме пренесува информации од анонимен извор, а истите не се проверени. Напишаното експресно беше демантирано од посочената институција. Линк до оригиналниот напис: МВР пред колапс – 1.000 полицајци на неплатен одмор, уште 4.000 бараат Датум и време на објавување: 30.09.2019 Датум на рецензирање: 04.10.2019 Рецензент: Ана Анастасовска Написот има бомбастичен наслов и на прв

Чичаковски не беше разрешен од функцијата претседател на ДИК, туку поднесе оставка

на 4. 10. 2019 | |
[Рецензија: Чичаковски и сопругата на ексспецијалниот обвинител Ајро избрани за управни судии] Написот што е предмет на ова оценување генерално е солидно напишан, но впечатокот за жал е нагрден од една груба грешка што се провлекла во него. Имено, во текстот се вели дека Александар Чичаковски, кој од Судскиот совет деновиве (02.10.2019), беше избран за судија во Управниот суд, „бил разрешен“ од функцијата претседател на Државната изборна комисија (ДИК). Што

Медиумите не треба да шират дискриминаторски јазик и шовинизам дури и кога пренесуваат

на 2. 10. 2019 | |

Мултиетничката природа на Северна Македонија создава идеално опкружување за одредени лица да изразат дискриминаторски јазик со шовинистички тонови. Кога известуваат за вакви негативни појави, медиумите не треба да забораваат на нивната улога дека покрај информирање, треба и да едуцираат. Текстот што го разгледуваме ги нема соодветните филтри, со што при пренесување информации, пренесува шовинизам и дискриминација.

  Линк до оригинален напис: „Македонски новинар: Фатиме ќе се врати во Боговиње, нема

Наместо факти – произволни толкувања

на 1. 10. 2019 | |
[Рецензија: ЕВРОПСКАТА ИДНИНА Е ЗAГPOЗEHА ПОРАДИ KPИMИHАЛНАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ: Време е да се стави крај на ваквто криминaлно владеење] Текстот што го рецензираме личи на партиско соопштение, но во написот нигде не е наведено дека станува збор за партиско соопштение, па оттука тој слободно може да се квалификува како политички памфлет. Линк до оригиналниот напис: ЕВРОПСКАТА ИДНИНА Е ЗAГPOЗEHА ПОРАДИ KPИMИHАЛНАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ: Време е да се стави

„Фејсбук вест“ без информација и со омаловажувања!

на 30. 09. 2019 | |
Кога авторите со своите написи по секоја цена се обидуваат да најдат негативни атрибути на некој функционер, без аргументи и факти, тогаш страдаат новинарството и самите читатели. Веста што ја разгледуваме ги крши стандардите за новинарство. Линк до написот: Месото ги обединува Арбен Таравари со Али Ахмети Mishi e bashkon Arben Taravarin me Ali Ahmetin (FOTO) Датум на објава: 18.09.2019 Датум на рецензија: 24.09.2019 Рецензира: Ајнур Бафќари      

Фотографијата во текстот земајте ја со резерва, таа е можна основа за измама

на 30. 09. 2019 | |
Во анонимни текстови, без информации од јавен интерес, украсени со фотографии од луѓе кои се преправаат дека се некој друг, се објавуваат непотврдени информации што се однесуваат на одреден случај што има публицитет во јавноста. Сето ова се случува во време кога онлајн медиумите заземаат големо место во областа на информациите. Одредени автори не го поминуваат својот текст низ филтрите на новинарските принципи и како резултат на тоа честопати објавуваат

Спонзорирана пи-ар статија затскриена зад новинарски текст

на 30. 09. 2019 | |
[Рецензија: Прочистувачите на воздух станаа неопходност: Зошто на Македонците им е потребен прочистувач?] Во пресрет на зимскиот период, кога температурата на воздухот се намалува а загадувањето на воздухот драстично се зголемува, граѓаните од градовите каде што загадувањето на воздухот е десеткратно поголемо од дозволеното, стануваат очајни за инстант решение на проблемот. Одредени фирми ги искористуваат емоциите на луѓето и за поголем финансиски бенефит протнуваат маркетинг затскриен зад новинарски текст. Линк