Рецензии

Шпекулативен текст со вулгарен и недоличен наслов

на 1. 07. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Се продавало името како к***ање на улицата пред МРТВ ] Тенденциозен текст полн со шпекулации, политичка пристрасност и тврдења без докази. Написот е целосно базиран на неосновани коментаторски заклучоци кои го изразуваат личниот став на авторот кој не е потпишан, и во никој случај не претставува вест. Сепак, најпроблематичен од сè е насловот кој во најмала рака е недоличен.
Линк до оригиналниот напис: Се продавало името како к***ање

Нема три аболиции за Заев, но има политичка пристрасност

на 29. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација Новинарски извештај од настан „гарниран“ со коментари кои го одразуваат политичкиот став на авторот или на редакцијата никогаш не е рецепт за добро новинарство. Тој може да помине како пропаганден текст, но никогаш нема да се зема сериозно од професионален аспект бидејќи го носи печатот на политичка пристрасност
Линк до оригиналниот напис: Тројно аболираниот Заев „блеска“: Сите треба да бидат еднакви пред законот! Датум и време на објавување:22.6.2020 Датум

Нема потврда дека струјата ќе поскапе после изборите

на 29. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација

Текст со наведувачки и манипулирачки наслов кој тврди дека навидум ќе се случи нешто, но за тоа што го тврди нема допирна точка со аргументи. Насловот е сензационалистички, напишан со големи букви за да привлече внимание и кликови, а притоа, факти за поткрепа нема

Линк до оригиналниот напис: После изборите ЌЕ СЕ ПОКАЧУВА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА! Датум и време на објавување: 25.6.2020 Датум на рецензија: 28.6.2020 Рецензент: Симона Атанасова Во насловот се

Дуковски не кажа дека Боки 13 отишол да раскаже како парите од рекетот завршиле кај Заеви

на 29. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација

Текстот кој е предмет на оваа рецензија преку манипулација постигнува ефект на политичка поентa во полза на една опозициска партија, во услови кога во земјава во тек е изборна кампања за изборите на 15 јули. Тоа е направено преку манипулација во насловот зад кој не стојат факти

Линк до оригиналниот напис: Бојан Јовановски во Обвинителство ќе раскаже како парите од рекетот завршиле кај Вице и Зоран Заеви Датум и

Фотошопирана фотографија се користи за ширење лажни вести за Заев

на 25. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација

Овој текст шири невистини и дезинформации врз основа на фотошопирана фотографија, а задача на новинарот е секогаш да ја информира јавноста со прецизни, точни и проверени информации. Затоа и читателите, при вакви текстови, треба да бидат внимателни и да се обидат да ја идентификуваат фотографијата, во смисла дали е вистинита или лажна

Линк до оригиналниот напис: (ФОТО)СРЕДБА САШО МИЈАЛКОВ И ЗОРАН ЗАЕВ ВО МЕРИОТ? Дали се потпишува нова изборна

Дебакл има ама во насловот на текстот, а не на здравствениот систем

на 23. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација

Насловот треба да информира, а не да дезинформира. Насловот на еден текст се извлекува од самата содржина на текстот и тој треба да биде реален, а не како во случајов да манипулира и да шири лаги

Скриншот од веста што се рецензира
Линк до оригиналниот напис: ДЕБАКЛ: Здравствениот систем пред КОЛАПС.. видете ја конечната бројка за денес Датум и време на објавување: 18.06.2020 Датум на рецензирање: 22.06.2020 Рецензент: Ана Анастасовска Овој текст

Не се најавени никакви нови рестрикции во борба против коронавирусот

на 23. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација

Новинарите треба да ги поткрепуваат своите информации со изјави, да ги проверуваат, а доколку се работи за шпекулација, тоа јасно да го нагласат. Во насловот се сугерира потенцијално враќање на полицискиот час што може да предизвика револт и погрешно информирање кај граѓаните, во услови кога се најавува олабавување на ,,тврдите мерки“

Скриншот од веста што ја рецензираме
Линк до оригиналниот напис: Во најава нови рестрикции: Комисијата за заразни болести

Нема да се објавуваат сите што се во самоизолација, туку само несовесните

на 22. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација

Насловот на овој текст е неточен, ја наведува јавноста да донесе погрешен заклучок и со тоа врши груба манипулација Во насловот се тврди дека оние кои што одат во самоизолација, поради постоење веројатност дека се заразени со коронавирусот, ќе бидат јавно објавени. Ова не е точно

Линк до оригиналниот напис: ОФИЦИЈАЛНО: Доколку одите во самоизолација почнувајќи од денеска јавно ќе бидете објавени Датум и време на објавување: 19.6.2020 Датум на

Логото на ,,Сакам да кажам” фалсификувано заради ширење лажни вести

на 19. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Изборите на 15 јули ќе се искористат гласачите да се вакцинираат преку проектот на Бил и Мелинда Гејтс] На Твитер, поточно на профилот на корисник потпишан како ,,Пази леџа, движење бојкотирам”, се појави фабрикувана вест со провокативен и лажен наслов во кој се тврди дека „изборите на 15 јули ќе се искористат гласачите да се вакцинираат преку проектот на Бил и Мелинда Гејтс“. Не само што оваа информација

Бомбастични тврдења, а ниту еден извор на информации

на 17. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација [ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ ОДВИВАЛА СИНОЌА: АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА МУ СЕ ЗАКАНИЛА НА МИЦКОВСКИ, АКО ГО ОТКАЖЕ И 15-ТИ ЈУЛИ ТОГАШ ЌЕ МУ ДОЗВОЛИ НА ЗАЕВ ДА ОДИ САМ НА ИЗБОРИ БЕЗ ОПОЗИЦИЈАТА!!!] Овој текст без посочени извори на информации произволно си пласира вест полна со шпекулации за „нервозни“ амбасадори и „вжештени“ телефонски линии.
Линк до оригиналниот напис: ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ ОДВИВАЛА СИНОЌА: АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА МУ СЕ ЗАКАНИЛА НА