Рецензии

Неимар нема да оди во затвор

на 23. 02. 2017 | | sq
 

[Рецензија: Жалбата е одбиена: Неимар две години зад решетки!] 

  Каков заклучок да извлече од оваа медиумска содржина читателот. Популарниот фудбалер ќе оди во затвор или не?!? Насловот гласно вика: „Неимар две години зад решетки!“, а внатре во текстот пишува: „Тоа значи дека и да е прогласен за виновен, Нејмар нема да оди во затвор, со оглед на тоа дека претходно не бил осудуван. Исто така, тоа значи дека Неимар нема да мора евентуално да ја напушти Барселона“. Како може да се помисли дека вакви две, толку спротивставени становишта е можно да има во еден новинарски текст, е навистина несфатливо. Тоа е суштинската грешка во овој тескт, но не помалку грешка е и во една иста реченица еднаш

„Заработи тужба“ и „закана со тужба“ е различно

на 23. 02. 2017 | |

[Рецензија: Мухамед Зекири ист како Заев: Уште не седна во пратеничката фотелја заработи тужба за изречени лаги и клевети]

  Ова е напис со силна доза пристрасност, со сериозна непрециозност која на крајот резултира и со невистинитост. Незнаење или непрофесионалност, конечно не е ни важно зашто фелерот е фелер – „заработи тужба“ и „закана со тужба“ се две различни работи.  Линк до оригиналниот напис: Мухамед Зекири ист како Заев: Уште не седна во пратеничката фотелја заработи тужба за изречени лаги и клевети  Датум и време на објавување: 19.02.2017,  02:15  Датум на рецензирање: 21.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески    

ЧЕТИВО – ЗАСТАПНИК ЗА ЕДНАТА СТРАНА

Внимателноста и прецизноста се исклучително важни елементи во новинарската работа, кои дополнително добиваат значење кога се известува

Текст кој алармира без голема врева

на 23. 02. 2017 | |
   

[Рецензија: Неуспешниот преврат во Црна Гора аларм и за Македонија]

  Драматични настани што ги загрижуваат сите граѓани не се случуваат само во Македонија. Такви настани има и регионално, само што загледани во една точка или кон еден проблем, кон „дрвото“, стануваме дефокусирани за „шумата“, односно за оној сплет на односи, а понекогаш комплекси од релации кои дури како имаат врска со она што ни се случува или ќе ни се случи. Ова е текст кој покажува дека без пренасилена драматика и со релевантни извори може да се говори за некакви светски „планови“ на Балканот. Линк до оригиналниот напис: Неуспешниот преврат во Црна Гора аларм и за Македонија Датум и време на објавување:  20.02.2017, 17:50 Датум на рецензирање: 

Пример кога политичкото новинарство се претвора во жолт печат

на 22. 02. 2017 | | sq

 

Напис: Зошто Весел Мемеди не беше со Села на средбата со Хан?

Лидерот на НДП, Весел Мемеди, кој е дел од Алијансата за Aлбанците, не беше дел од делегацијата предводена од Зиадин Села на синоќешната средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Тој минатата недела го придружуваше Села на средбата со pретседателот Иванов. Според некои анонимни портали и според социјалните мрежи, фамозното интервју на Весел Мемеди за ТВ 21  и неговите ставови за Али Ахмети по сè изгледа го налутиле лидерот на НП-ДПА, Зиадин Села. По порталите се шпекулира дека ова е причината за неприсуството на Мемеди, но ова е демантирано од Алијансата, од која истакнуваат дека сето ова е дел од лансирањето на разните шпекулации по порталите. (ИНА)

Шега извадена од контекст

на 22. 02. 2017 | | sq

[Рецензија:  Бихаќка е новиот центар на Албанците, а не Мала Речица]

  Текстот што е предмет на оваа анализа целосно манипулира и ги извртува фактите, пренесувајќи само еден дел од изјавата на аналитичарот Сефер Тахири. Тој, при гостувањето во дебатната емисија „Топ-тема“ на телевизија „Телма“, прераскажа шега што ја слушнал од негов пријател. Овој напис, пак, користејќи фрагмент од неговиот исказ, креирал тенденциозна приказна, без притоа да наведе дека се работи за шега. Линк до оригиналниот напис: Бихаќка е новиот центар на Албанците, а не Мала Речица Датум и време на објавување: 09.02. 2017 Датум на рецензирање: 17.02.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

МАНИПУЛИРАЊЕ

„Албанскиот аналитичар Сефер Тахири, во синоќешното издание на „Топ Тема” изјави дека според кажувањата на негов

Не смее ли Јанева да оди во „велнес-центар“?!

на 21. 02. 2017 | |

[ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Катица со пари на народот, покрај базен ги релаксира облините!]

    Текстот што е предмет на оваа рецензија е далеку од новинарски напис. Тој е коментаторски и тенденциозен и има цел да ја дискредитира специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Тврдењата во овој текст се неосновани и тој е едностран, бидејќи нема изјава од засегнатата страна. Самиот наслов на текстот е недоличен, бидејќи во него се коментира физичкиот изглед на специјалната обвинителка, што е невкусно и воопшто не е предмет на јавен интерес. Линк до оригиналниот написЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Катица со пари на народот, покрај базен ги релаксира облините! Датум и време на објавување: 18.02.2017 Датум на рецензирање: 20.02.2017 Рецензент: Ана Анастасовска    

А ИЗЈАВА ОД

Повредено правото на презумција на невиност

на 21. 02. 2017 | |

[Рецензија: Кои биле муштериите на скопскиот дилер на кокаин?]

  Текстот што го рецензираме изнесува непотврдени информации во врска со еден од осомничените во акцијата на МВР, „Мрежа“, С.Р., кому Кривичниот суд  на 20 февруари (2017) му одреди мерка притвор. Без да се почитува правото на презумција на невиност, во текстот се пишува за наводните клиенти на осомничениот и за тоа како тој, наводно, ја набавувал и ја препродавал дрогата. Целиот процес е опишан без да се понудат никакви докази кои, доколку постојат, се предмет на институционално разгледување, односно треба да бидат изнесени пред суд. Наводно, истите потекнуваат од полициски извори, но, сепак, остануваат во сферата на шпекулации и на чаршиски муабети, бидејќи сè уште нема судски докази дека осомничениот

Шпекулативна приказна без ниту еден доказ

на 20. 02. 2017 | |
 

[Рецензија: ПАНИКА, ДРАМА И ХАОС ВО ВЛАДИНИТЕ ИНСТИТУЦИИ: Од врвот на ВМРО ДПМНЕ дале наредба сите министерства, владини агенции и општини викендов да уништуваат документација, се спремаат за предавање на власта на СДСМ!!! ]

    Текстот е шпекулативен, без ниту еден конкретен извор ниту, пак, доказ за изнесените тврдења. Повеќе наликува на чаршиско озборување, отколку на новинарски производ кој соопштува проверени и издржани податоци. Линк до оригиналниот напис: ПАНИКА, ДРАМА И ХАОС ВО ВЛАДИНИТЕ ИНСТИТУЦИИ: Од врвот на ВМРО ДПМНЕ дале наредба сите министерства, владини агенции и општини викендов да уништуваат документација, се спремаат за предавање на власта на СДСМ!!!  Датум и време на објавување: 19.02. 2017 Датум на рецензирање: 19. 02. 2017 Рецензент: Димитар Тануров    

Шегите, хуморот или сатирата треба да бидат јасно посочени во веста

на 20. 02. 2017 | | sq

Напис: ДУИ влегува во Гинисовата книга на рекорди

Откако преговараше една недела за можна соработка со лидерот на ВМРО, Никола Груевски, преседателството на ДУИ ќе продолжи со преговорите и со консултациите и неделава што следува. Овојпат на маса се опциите и договорот за соработка со СДСМ. Новинската агенција ИНА дознава дека ДУИ ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди, како партија која имала најмногу средби од која било друга партија, во историјата на политичкиот плурализам. Од друга страна, граѓаните зачудени од овој феномен, ширум отвориле уши и очи за да видат што ќе се случи?! Кој ќе замине во историјата овој пат? (ИНА)  

[Рецензија: „ДУИ влегува во Гинисовата книга на рекорди“]

Иронија, хумор или сериозна информација? Ако не е

За полициски акции не се известува со сензационализам

на 20. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Полицијата пронашла дрога и оружје во домот на братот на функционер на СДСМ]

    За криминалот треба да се известува, тоа не е спорно. Пред правдата сите се еднакви. Тоа го знаат и новинарите. Дури, има и посебни правила кога се известува за криминал, за работата на полицијата. Еден посебен дел од известувањето за полициските акции, за работата на судовите е дури и нагласено регулиран  во Кодексот на новинарите: Начинот на информирање во случаи на несреќи, елементарни непогоди, војни, семејни трагедии, болести, судски постапки мора да биде ослободен од сензационализми. Во судските постапки треба да се почитува принципот на презумција на невиност, да се известува за сите инволвирани страни во спорот и да не се сугерира пресуда. (член
СТРАНА 3 of 32412345...102030...ПОСЛЕДНА »