Рецензии

Без докази искажани тешки обвинувања

на 20. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: ЗАЕВ ЈА ПРОДАДЕ МАКЕДОНИЈА: Ова го прифати СДСМ за да дојде до власт!]

    Текст без каква било аргументација, напис без информативна тежина, материјал на кој му недостигаат безмалку сите елементи на еден веродостоен медиумски производ, почнувајќи од факти, па до извори…  Линк до оригиналниот напис: ЗАЕВ ЈА ПРОДАДЕ МАКЕДОНИЈА: Ова го прифати СДСМ за да дојде до власт!  Датум и време на објавување: 15.02.2017   09:30  Датум на рецензирање: 18.02.2017  Рецензент: Владимир Мирчески     

А КАДЕ СЕ ФАКТИТЕ?!

Објавата што е предмет на оваа рецензија нема некоја допирна точка со професионалното новинарство. Таа повеќе наликува на содржина креирана во одреден политичко-партиски центар. Во прилог на ваквата констатација има повеќе елементи. Така, на пример, формулацијата дека СДСМ ја прифатил

Информативен и сеопфатен текст

на 20. 02. 2017 | |

[Рецензија: Оштетената гасоводна цевка можеше да однесе половина Скопје]

  Овој текст заслужува позитивна рецензија бидејќи е напишан според сите новинарски стандарди. Написот е информативен и професионално сработен, користени се повеќе извори што укажува дека се имало сеопфатен пристап. Линк до оригиналниот напис: Оштетената гасоводна цевка можеше да однесе половина Скопје Датум и време на објавување: 14.02.2017 Датум на рецензирање: 17.02.2017 Рецензент: Ана Анастасовска    

ПРОФЕСИОНАЛЕН ПРИСТАП

Во време кога сè почесто се сретнуваме со пропагандистички написи, професионално изработени текстови се вистинска реткост. Еден таков коректно сработен материјал е написот што го рецензираме. Текстот во воведот ја содржи веста која подолу ја обработува, а тоа е дека „голема хаварија настанала во Скопје кога при изведување градежни работи

Цитирана непостоечка изјава од Лавров

на 20. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Предлогот на Рорабакер- верзија на стар руски предлог?]

  Во овој напис е преземен дел од текст објавен во друг медиум без претходно да се провери, па таков – непроверен – на читателската јавност ѝ се претставува како вистинит. Австрискиот весник „Дер Штандард“, правејќи паралела на изјавата на американскиот конгресмен Дајна Рорабакер за поделба на Македонија, потсетува на „изјава“ на министерот за внатрешни работи за Русија, Сергеј Лавров, која тој, всушност, никогаш не ја кажал. Линк до оригиналниот напис: Предлогот на Рорабакер- верзија на стар руски предлог? Датум и време на објавување: 09.02. 2017 Датум на рецензирање: 17.02.2017 Рецензент: Симона Атанасова    

ПРЕЗЕМЕНА НЕТОЧНА ИНФОРМАЦИЈА

„Сличен предлог за поделба на Македонија, која во времето на бегалската криза и

Неетичка и оцрнувачка објава

на 17. 02. 2017 | |

[Рецензија: ЕВЕ ЗОШТО ЗОРАН ПОПОВСКИ Е ОЧАЕН КАДАР НА ДПМНЕ И КАБИНЕТОТ ВО АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО]

  Материјалот пред нас е неетички и оцрнувачки, наликува на евтина чаршиска приказна која не заслужува да биде пласирана како новинарски текст. Објавата нема ниту еден елемент на професионално новинарско информирање, таа изобилува со неосновани навредливи коментари насочени кон дискредитација на директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Поповски, но и на други личности кои се споменуваат во содржинскиот дел. Линк до оригиналниот напис: ЕВЕ ЗОШТО ЗОРАН ПОПОВСКИ Е ОЧАЕН КАДАР НА ДПМНЕ И КАБИНЕТОТ ВО АГЕНЦИЈА ЗА ХРАНА И ВЕТЕРИНАРСТВО  Датум и време на објавување: 13.02. 2017 Датум на рецензирање: 17. 02. 2017 Рецензент: Димитар Тануров    

НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА

Политички спин спакуван во божемна грижа за амбасадорите

на 17. 02. 2017 | |

[Рецензија: Соросоиди брутално против странските дипломати кои не се во нивна служба]

  Овој текст е класичен пример на пропаганден текст маскиран во новинарски производ, напишан во манирот на замена на тези и, како таков, подметнат на читателите, односно на гледачите, наместо информативен материјал. За шлагворт е земен неодамнешниот случај на кривична пријава за 34-годишен скопјанец, обвинет дека преку „Фејсбук“ му се заканувал на амбасадорот на САД, на неговото семејство и на соработниците, за на него да се накалеми спинот дека за божемната загрозеност на странските дипломатски претставници во Македонија се виновни „соросоидите“, поточно медиумите и цивилниот сектор кои не се под капата на власта. Но, и покрај наброените неколку случаи во кои новинари кои не се со провладина

Погодена тема, промашен пристап

на 17. 02. 2017 | | sq

 

Напис: Жителите на Шутка не сакаат базен, бараат гинеколог

Скопје, 10 февруари – Општина Шутка има околу 8.000 жени, но ниту еден гинеколог да им служи, се жалат жителите на оваа општина, кои се револтирани со владиниот план да се потрошат 700.000 евра за изградба на базен во оваа општина. „Ние имаме толку многу проблеми, што да се има базен не претставува никаква предност. Парите потрошени за базенот може да се користат за да се решат многу поакутни проблеми, како што е, на пример, вработување на еден гинеколог“, велат од Женската иницијатива на Општина Шутка, пренесува „Журнал“. Бремените жени од оваа општина често се породуваат во домашни услови и смртноста на новороденчињата е многу повисока отколку кај другиот дел

Спин со „докази“ од „Фејсбук“

на 17. 02. 2017 | |

[Рецензија: Американската амбасада финансира и организира тајни координативни средби на соросоидните организации]

  Имаме текст кој со употреба на неофицијални извори на информации прави обид за спин со јасна цел – дискредитација на невладина организација, дипломатско претставништво и на политичка партија. Недостигот од официјални ставови од посочените институции укажува на несеопфатност, а коментарите што се поврзуваат без конкретни докази укажуваат на едностраност со силен сомнеж за политичка пристрансост. Линк до оригиналниот напис: Американската амбасада финансира и организира тајни координативни средби на соросоидните организации
Датум и време на објавување: 16.02.2017, 11:15 Датум на рецензирање: 16.02.2017 Рецензент: Александар Пешев    

ТЕНДЕНЦИОЗНОСТ

Насловот е видно тенденциозен и обвинувачки. Во текстот, наместо факти, имаме пример за класично спинување на информации објавени од нерелеватни

Тенденциозни обвинувања без факти

на 17. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Кокаланов во одбрана на „албанската платформа“ преку исмевање на реакциите на Македонците]

  Текстот што го рецензираме го дискредитира новинарот Сашо Кокаланов, претставувајќи го како предавник на македонскиот народ. За ваквите сериозни обвинувања написот не нуди докази и аргументи ниту, пак, прецизно го посочува  изворот на информациите. Навредливиот говор кон Кокаланов, најверојатно, е испровоциран од некоја негова колумна, но тоа во оваа медиумска содржина не е јасно кажано, а нема ниту атрибуиран линк за да можат читателите изворно да прочитаат и да донесат свои заклучоци за изнесените ставови на авторот. Во текстот има произволни интерпретации и коментари, без да се има директен увид во тоа што точно кажала личноста што се оцрнува. Линк до оригиналниот напис: Кокаланов во одбрана

Нема лек за непрофесионален напис

на 17. 02. 2017 | | sq

 

Напис: ДУИ бара услуга од ВМРО: Уништете ја Беса!

Резултатите од изборите од 11 декември им ги расипаа сите есапи и на ВМРО, но и на нејзиниот партнер, албанската партија ДУИ. Заедничка точка на овие две партии и нивната борба полна со инает е кон Движењето Беса. На ВМРО ѝ пречи редефинирањето на Беса, а на ДУИ ѝ пречи сè што има врска со Беса, затоа што Беса ѝ нанесе голема штета на партијата на Ахмети не само на терен, туку насекаде. Сега, ДУИ на Али Ахмети спасот го бара кај „брат“ Никола, молејќи го да ја уништи Беса што побргу. Народот вели: Од овие можеш да очекуваш сè и сешто! ДУИ заедно со ВМРО можат да монтираат лажни

Цело е кога има втора страна

на 16. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: (ВИДЕО) Директорката Темелкова со сила спречи снимање за долг на Студентскиот дом од 70 илјади евра]

  Текстот што е предмет на оваа рецензија има проблем со веродостојноста. Не е консултирана втората страна, а нема ниту поткрепа на тврдењето кое е содржано во насловот, дека „директорката на еден од државните Студентски домови со сила спречила снимање за долг на домот од 70 илјади евра“. Изворите се еднострани, а тоа не е доволно за читателите да добијат целосна и јасна слика за напишаното. Линк до оригиналниот напис(ВИДЕО) Директорката Темелкова со сила спречи снимање за долг на Студентскиот дом од 70 илјади евра Датум и време на објавување: 14.02.2017 Датум на рецензирање: 16.02.2017 Рецензент: Ана Анастасовска     „Даниел
СТРАНА 4 of 324« ПРВА...23456...102030...ПОСЛЕДНА »