Рецензии

Од премногу кратење до нејасна вест – повикот на Црвениот крст остана неразбран

на 1. 06. 2020 | |
Фото: Илустрација
Оригинален напис: Црвен крст повикува на прекин на кибер нападите врз здравствени установи Датум на објавување: 26.05.2020  Датум на рецензија: 29.05.2020 Рецензентка: Ана Мишковска Кајевска Начинот на кој започнува веста, „Лондон, 26 мај 2020“, укажува дека се работи за превод на агенциска вест. Меѓутоа, во објавата на македонски ниту е наведена информативната агенција, ниту е вметнат линк до изворниот текст. Пребарувањето на интернет и споредбата на содржините покажа дека се

Дезинформација за изјавата на Рама – границите не се отвораат само за Албанците

на 29. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Рама е нов пораз за владата на Заев] Изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, за отворање на границите со соседните држави беше погрешно протолкувана дека тие ќе со отворат само за Албанците. Оваа дезинфомрација од бројни медиуми предизвика и реакции од политичката јавност во Македонија. Но, како изјавата на Рама беше погрешно преведена и погрешно интерпретирана од бројни медиуми?
Линк до оригиналниот напис: ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Рама

Тоа што се тврди во насловот – го нема во текстот

на 28. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Горивата поскапуваат, буџетот се полни, џебовите се празнат] Пожелно е насловите да бидат „тизер“ што ќе го заинтересираат читателот. Но, во овој случај, насловот е тенденциозен и тврди нешто за што нема податоци во текстот.
Линк до оригиналниот напис: Горивата поскапуваат, буџетот се полни, џебовите се празнат Датум и време на објавување: 26.5.2020 Датум на рецензија: 27.5.2020 Рецензент: Стојан Синадинов По последната најава за поскапување на горивата во Р. С.

Дезинформација на фан страницата „Сакаме чист Чаир“ – нема двомесечен карантин!

на 28. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација

Фан-страниците на социјалната мрежа „Фејсбук“ може да бидат онлајн канали кои функционираат како „нерешени“ во регулативата и законите на нашата држава, но тоа не значи дека тие го имаат луксузот да објавуваат дезинформации, што можат да ги охрабрат граѓаните да носат погрешни одлуки или пак и да извршат, евентуално, прекршочни или кривични дела. Ова, впрочем е неприфатливо и со политиките и правилата на самиот „Фејсбук“

“Duam Çair të

Навивачка статистика за корона вирусот

на 27. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација
[Рецензија:  Телма математика: 10 % новозаболени дневно, од тестирањата во изминатите 6 денови]
Тезата дека од статистиката за извршените тестови за присуство на корона вирусот, кои се прават врз граѓани – потенцијални пациенти, треба да се „избришат“ оние кои не се правени во т.н. црвени зони, како и оние кои се употребени како означување на крајот на процесот на заздравување, е тенденциознa во стартот на пребројувањето. Јасно, ако

Фотографијата што кружи за трансплантацијата на срце е од Кина и стара три години

на 26. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Фејсбук објава] На медиумски простор,  кој повеќе три месеци главно е окупиран со коронавирусот, деновиве се појави информација дека е изведена првата трансплантација на срце во државата. Тим од врвни лекари, координирани од министерот за здравство Венко Филипче, успешно пресадија срце од починат донор кај лице кое подолго време чекало трансплантација на овој орган.
Линк до оригиналниот напис: Фејсбук објава Датум и време на објавување: 23.5.2020 Датум на рецензија: 25.5.2020 Рецензент: Симона Атанасова

Најавено е дека границите ќе се отворат во јуни, а не во јули

на 26. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Градинките се отвораат во јуни, границите во јули] Рецензираме текст во кој се тврди дека е дадена најава дека границите кон соседните земји ќе се отворат на средината на јули, како дел од олабавувањето на мерките за заштита од коронавирусот. Но, тоа не е точно.
Линк до оригиналниот напис:Градинките се отвораат во јуни, границите во јули
Датум и време на објавување: 22.05.2020 Датум на рецензија: 24.05.2020 Рецензент: Мирослава Бурнс Во

Владата не донела еколошки мерки за почист воздух што ќе важат по пандемијата

на 25. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација

Владата на Северна Македонија не донела одлука дека откако ќе помине пандемијата со вирусот „Ковид-19“, ќе спроведе мерка „еднаш неделно“ за борба против загадувањето на воздухот. Ваква мерка е побарана од граѓанскиот сектор, но таа не е одобрена како владина мерка. Таквата вест е дезинформација за јавноста

Реалитети: Македонија по панедемијата: Интересни мерки, еднаш неделено…
Линк до оригиналниот напис: „Македонија по пандемијата: Интересни мерки, еднаш неделно…“  „“Maqedoni, Pas pandemisë:

Лидер, ама во што, во чаршиски муабети?!

на 22. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Девојката на министерот Димитров со јавни навреди до претседателот Трамп!] Текстот што го рецензираме нема никаква врска со новинарски напис, туку е ставен во функција на политичка пресметка и оцрнување на министерот за надворешни работи Никола Димитров.
Линк до оригиналниот напис: ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Девојката на министерот Димитров со јавни навреди до претседателот Трамп! Датум и време на објавување: 21.05.2020 Датум на рецензирање: 22.05.2020 Рецензент: Ана Анастасовска Написот  има бомбастичен наслов

Нема ништо шокантно во зрната град кои наликуваат на коронавирусот

на 22. 05. 2020 | |
Фото: Илустрација [Рецензија: Шок од небото, паѓал град во облик на коронавирус!? ] Овој текст со изборот на насловот се обидува да „шокира“, но нема ништо шокантно во тоа што зрната град имале облик на коронавирусот, бидејќи според метеоролозите, таквата форма е „сосема нормална“. Исто така, написот е контрадикторен бидејќи во еден дел се тврди дека тоа може да се протолкува како „божји знак“ за луѓето да седат дома, а