verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Југослава Дуковска

Рецензија: Професорот Росоклија бил во право дека причината за смртта на Тамара не е сколиоза

на 5. 03. 2015 | |
  Медицински случај, кој поради сплет на околности заврши трагично за деветгодишната Тамара Димовска од Велес, ги разбранува не само духовите во Република Македонија, туку и политичката сцена, предизвика граѓански протести, како и оставки на двајца високи функционери во здравството, а тоа се одрази и на начинот на кој беше третиран во медиумите. Еден од написите кој генерираше најмногу коментари беше и информацијата која е предмет на оваа рецензија. Иако тоа што е објавен на веб-страница чијашто потесна профилираност (вести од областа на медицината, здравството и социјални теми) би требало да подразбира известување неоптоварено со дневна политика, овој напис покажува дека, во случајов, политиката имала влијание врз објективноста и професионалниот третман на материјата. Веста што е објавена е ексклузивна, а

Рецензија: Фото: Младиот пленумец блесна во својата поза на млад Адам

на 27. 02. 2015 | |
  Фотографија на млад човек, без облека, но која не ги надминува границите на добриот вкус, дури ни за младата публика, се објавува на страниците на еден медиум, притоа проследена со груби и навредливи инсинуации, па и отворени дисквалификации, кои несомнено укажуваат на намерата таа личност да биде оцрнета и исмејана во очите на јавноста. Ова е, накусо, основното обележје на сочинението што е предмет на рецензијава. Нема дилема дека материјалот нема никаква врска со новинарство бидејќи ги занемарува, па и гази сите општи принципи на кои почива новинарската професија и етика – вест во написов не постои, материјалот е целосно нерелевантен за јавноста, приватноста на еден човек, инволвиран во протести на студентите на македонските универзитети, е грубо повредена, а

Рецензија: Македонија гори одвнатре: Пеколот на Заев

на 20. 02. 2015 | |
  Пред нас имаме четиво кое недвосмислено е мотивирано од потребата да се пренесе ставот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и да се даде прилог во контракампањата насочена кон претседателот на опозицискиот СДСМ, по обелоденувањето на податоците за прислушување. Текстот нема јасен новинарски концепт – тој е „ни риба и ни девојка“, нешто помеѓу анализа и коментар, чија јасна одредница е – едностраноста и пристрасноста. Конкретно, текстот нуди политичко-партиска аргументација, со која се обидува да ги побие доказите презентирани од Заев за манипулациите и за злоупотребите на судскиот систем, за кои јавноста можеше да посведочи од снимките на разговорите на високи функционери во извршната и во судската власт, како и на новинари наклонети кон власта. Веќе од опремата на текстот – насловот

Рецензија: Нов шок за ЕУ: Франција се приклучува кон грчкото бунтување кон германската политика

на 11. 02. 2015 | |
  Кусо и јасно: Франција не се приклучува кон грчкото бунтување кон германската политика. Ова би било, резимирано, она што е најпроблематично во информацијата што ја рецензираме – насловот е неточен исказ бидејќи исход на првата официјална посета на новиот грчки министер за финансии, Јанис Варуфакис, на Франција, по инаугурацијата на новата грчка влада на премиерот Ципрас и неговите разговори со францускиот колега Мишел Сапин, не беше договорен „бунт“ на Грција и на Франција против цврстите финансиски „узди“ на Германија во рамките на ЕУ, туку токму спротивното – Варуфакис доби јасна порака од Сапин дека Грција не може да очекува Франција да се скара со Германија поради грчкиот долг. Точно е дека претседателот на Франција, Мануел Валс, даде малку „помека“

Рецензија: СДММ го измисли екстерното тестирање за студентите

на 8. 12. 2014 | |
  Веќе насловот на написот што го рецензираме зборува за тоа кои се вистинските мотиви за пишувањето на ова новинарско четиво, а тоа е обид на студенското движење наречено „Студентски пленум“, кое застана зад протестите против екстерното тестирање во високото образование, да му се залепи политичка етикета и да се девалвираат ставовите и легитимното право на оваа групација на граѓани јавно да го искажат своето мислење за едно општествено важно прашање кое нив конкретно, и нивните соученици, ги тангира. За да нема никакви дилеми во вистинските намери зад написов, првата негова реченица гласи: „Младината на СДСМ е главниот организатор на протестите за наводното екстерно тестирање.“ Сепак, за ваквото тврдење потоа не се дава никаква солидна аргументација освен неколку фејсбук-статуси и

Рецензија: Секоја изјава на Венизелос препеана од политичари, аналитичари и новинари во Македонија

на 26. 11. 2014 | |
  Дежурната теза за новинари и за опозиционери-предавници во текстот кој го рецензираме изгледа како да е истретирана „во ракавици“. „Некои политичари“, „одредени новинари, аналитичари“ – ова е адресата на која се упатени сериозните обвинувања дека тие работат во корелација со грчките власти и на тој начин ѝ наштетуваат на Македонија. Сè во овој текст и ТВ-прилог е проблематично: нема извори, но има произволни квалификации, отворена пристрасност, коментирање маскирано во информативна обланда и очигледен мотив за дискредитација на неистомисленици на власта. За „вината“ – предавство, како докази се „нудат“ изјавите на овие лица, кои зборуваат за недостигот од демократија во Македонија, неслободни медиуми, потребата од ограничување и контрола на политичката власт, споредени со изјавата на грчкиот министер за внатрешни работи

Рецензија: Боливудско бизнис-шоу без хепиенд

на 17. 11. 2014 | |
Ненаметливо, но аргументирано, сеопфатно, а сепак читливо и непретенциозно четиво, тоа накусо би бил описот на текстот кој е предмет на рецензијата, а обработува прилично „експлозивна“ дневно политичка тема – за нималку холивудскиот крај на приказната наречена „инвестицискиот рај на Субрата Рој во Македонија“. Повеќе соговорници, практика што полека одумира во написите што се занимаваат со контроверзи и со политички чувствителни теми во домашните медиуми, е нешто што веднаш паѓа в очи, кога се чита овој текст. Дадени се и рамноправно истретирани изјавите на двете најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, отсуствуваат елементи на пристрасност и на коментирање, со што читателската публика е потсетена на тоа како, всушност, треба да звучи и изгледа една професионално сработено новинарско информативно четиво. Можеби

Рецензија: УСТАВЕН КАКО ВЛАДАТА: АБОРТУСОТ ЗАБРАНЕТ, ВАКЦИНАТА ЗАДОЛЖИТЕЛНА

на 21. 10. 2014 | |
Предмет на оваа рецензија е текст за кој е нејасно што треба да претставува – извештај од актуелен настан или новинарски коментар-колумна, бидејќи содржи елементи и од двата новинарски жанра, а истовремено не ги исполнува критериумите на ниту еден од нив целосно. Темата со која тој се занимава е одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка за оценување на уставноста и на законитоста на некои одредби на Законот за прекинување на бременоста, чиешто преоценување беше побарано од група подносители, како и идентичната одлука на судот во врска со барањето на група граѓани за оспорување на одредби од неколку закони кои се однесуваат на задолжителното вакцинирање на децата. Текстот кој го рецензираме е објавен непосредно по завршетокот на седницата на

Рецензија: ФОТО Документ од ФБИ докажува дека Хитлер побегнал во Аргентина

на 10. 10. 2014 | |
Теоријата за тоа дека Хитлер ја преживеал Втората Светска војна и дочекал длабока старост во Аргентина во повеќе наврати „гостувала“ во светските медиуми во зависност од тоа кој и со кои намери повремено ја пласирал. Написот кој е предмет на оваа рецензија се надоврзува на текстови во странски медиуми за објавување на декласификувани тајни документи на американската агенција ФБИ, во кои се зборува за сведоштва на аргентински агенти, кои тврделе дека знаат каде точно Хитлер живе во Јужна Америка. На својот сајт, ФБИ објави четири комплета од по неколку стотици факсимили на документи кои датираат главно од октомври 1945 па до 1947 година, од кои се гледа дека ФБИ добивал информации од разни лица во периодот по Втората Светска војна,

Рецензија: Oд наредниот месец Facebook ќе наплаќа 143 денари за месечно користење

на 2. 10. 2014 | |
Дезинформација за читателите и голем професионален пропуст за медиумот е објавувањето на „веста“ дека популарната социјална мрежа Фејсбук од 1 ноември 2014 година ќе наплаќа 143 денари за месечно користење. Се работи за пара- или псевдо-вест, која припаѓа на жанрот познат уште и како „кромид“ според американскиот сајт, кој прв почна со објавувањето на ваквите содржини theonion.com. Феноменот „кромид-новинарство“ доби глобални размери со зголемувањето на присуството на овие сатирични или квази-новинарски портали на Интернет и неретко се случува конзументите на интернет-содржините да „паднат“ на нивните штосови, верувајќи дека се работи за вистинита информација. Притоа, тука важна улога играат и социјалните мрежи – Фејсбук, Твитер, преку кои ваквите лажни вести се шират како шумски пожар. Но, најчесто, пред да осамнат

Претплатете се за најнови вести