verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Сеад Ризвановиќ

Се претера и со пропагандата – трагикомична хронологија на односот кон Катица Јанева

на 18. 10. 2015 | |
 

Она што веќе станува карактеристично за овој тип пропагандни текстови е што освен што се користат исти наслови и текстови, нема потпис на истите текстови. Авторот на текстовите речиси никогаш не е напишан, а нема никаква редакциска интервенција ниту во самите текстови. Тоа јасно укажува дека се работи за писание дадено од еден центар и дека медиумите што го преобјавуваат не ни смеат да интервенираат во текстот

  Пишува: Сеад

Лицемерието како систем

на 1. 10. 2015 | | sq
 

„Родителите не размислуваат баш за иднината на своите деца на долг рок, затоа ние мислиме“, Никола Груевски, одговор на пратеничко прашање во македонското Собрание.

  Пишува: Сеад Ризвановиќ   Бранејќи го концептот на екстерното испитување, воведен од Владата што ја води речиси една деценија, премиерот Никола Груевски успеа да го достигне врвот на својата ароганција, проектирајќи апсурден став во форма на комбинација на безобѕирна лага вэббанкир и на безочна манипулација. Јас не сакам

Специјалниот обвинител – нова „палома“ или почеток на вистинска правна држава

на 11. 09. 2015 | |
Клуб на пратеници и македонската политичка врхушка која го „готви“ специјалниот јавен обвинител. Фото: „Мета“, колаж: СПФМ  

Воопшто нема да зачуди медиумска кампања во која специјалниот обвинител ќе биде оцрнуван, друштво ќе му прават идните министри кои на предлог на СДСМ ќе влезат во владата, а речиси е сигурно дека на медиумите што ја поддржуваат власта нема ни да „припари“ идниот преоден премиер, додека претседателот на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски,

Македонската криза создава опасен регионален и меѓународен преседан

на 8. 07. 2015 | |
Никола Груевски. Фото: EPP, 2013  

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и на Владата не се почвуствува одговорен за тоа што безбедносните служби со години прислушувале илјадници граѓани, па дури тоа да е направено и според верзијата на Груевски, накитена со „жолтите комбиња“ и со „странските служби“

  Пишува: Сеад Ризвановиќ   Кога лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за косовската телевизија „21“, кажа дека објавувањето на „бомбите“ на СДСМ го загрозува угледот

Македонските медиуми „паднаа“ во известувањето за кумановскиот инцидент

на 13. 06. 2015 | |
Ќе дознаеме ли што точно се случи во Куманово? Фото: Ian Bancroft, 23 мај 2015  
  • Македонските медиуми потфрлија во пренесувањето на случувањата поврзани со кумановскиот инцидент, а во јавноста останаа неодговорени низа контроверзи во однос на случувањата.

  • Клучни прашања се: кој e организатор на вооружената група и кои биле мотивите за нејзиното постоење, дали постоеле и од каква природа биле контактите на групата со македонските безбедносни служби.

  Пишува:

Атрофија на медиумите и контролирана мултиплекс склероза

на 5. 06. 2015 | |
Заробени зборови. Фото: See-ming Lee, 2009  

Очигледната кохезија на дел од медиумите со власта, појава која во поголемиот број демократски општества би била спорна, во Македонија не постои како проблем кој им пречи на граѓаните кои редовно и циклично гласаат за двете владејачки партии. Се разбира дека главно прашање е од каде потекнува „слепилото“ да се видат нерегуларностите и недостигот од слобода.

  Пишува: Сеад Ризвановиќ   Колегата Боби

Претплатете се за најнови вести