verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Силен порив да се оцрни Спасовски

on 7 - 04 - 2016       

spasovski

[Рецензија: Оливер Спасовски во обид да предизвика хаос пред да си ја поднесе оставката]

 

Текстот што е предмет на оваа рецензија зрачи со силен порив за дискредитација на  техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Написот, всушност, го запазува континуитетот на оцрнување на Спасовски, кое почна од неговото стапување на челната позиција во МВР и со несмален интензитет се форсира за цело време на извршувањето на функцијата.

Овојпат, тој неосновано се обвинува за „предизвикување хаос“ во Министерството за внатрешни работи, без да бидат понудени соодветни факти дека Спасовски демонстрирал вакво однесување. Ваквата порака се соопштува уште во тенденциозниот наслов, а таква интонација има и целата објава.

OliverЛинк до оригиналниот наслов: Оливер Спасовски во обид да предизвика хаос пред да си ја поднесе оставката

Датум и време на објавување: 06.04.2016

Датум на рецензија: 07.04.2016

Рецензент: Силвана Жежова

 

КОМЕНТИРАЊЕ

За смената на кадрите, за кои се зборува на почетокот на текстот, не се нуди ниту еден доказ што ќе го поткрепи тврдењето. Оваа еднострана и необјектива медиумска содржина, на споменатите лица им  припишува политичка припадност, повторно, без да ја докаже.

За „незаконските спорни решенија“ во написот не се посочува никакво законско образложение за нивната спорност. Нема ниту повикување на Законот за работни односи за да се докаже дека споменатите решенија навистина се незаконски.

„Според информации на Пресс24, Спасовски донел 100 решенија за уназадување на раководители на организациони единици во сектори на МВР, а на нивно место унапредил други лица надвор од процедурите.Според извори од МВР се работи за кадри блиски до СДСМ. До сега техничкиот министер има донесено околу 500 спорни решенија кои се незаконски.“

ПРИСТРАСНОСТ

Во однос на решенијата за привремената мерка на Управниот суд, со која се стопираа решенијата на Спасовски за назначување нови началници и за унапредување на 17 лица, тој поднесе жалба до Вишиот управен суд,  така што не станува збор за игнорирање на судот, како што  се тврди во текстот.

Исто така, во написот се забележува тенденција на поврзување на однесувањето на Спасовски со лидерот на матичната партија, Зоран Заев, правејќи притоа наменска конструкција дека двајцата не ги почитуваат институциите на системот.

„Управниот суд, со времена мерка, ги стави вон сила и решенијата на Спасовски со кои беа унапредени уште 17 лица. Но, Спасовски одлучи уште на почетокот на годинава да го игнорира судот и неговите одлуки, по примерот на партискиот лидер Заев да не ги почитува институциите.“

Текстот не се ни обидува да биде барем малку посодржаен  и со издржана аргументација да ги поткрепи тврдењата кои се изнесуваат. А без соодветни факти и докази, не е задоволен првиот услов за професионален новинарски текст, а тоа е вистинитоста. Со отсуство на овие елементи, а со тврдењата кои се искажани и кои главно се коментаторски и еднострани, материјалот е шпекулативен и ставен во функција на политичка пресметка.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални, анонимни

нерелевантни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

делумна копија

ненаведен автор, наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

информира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

политичка дискриминација,

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести