verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Силвана Жежова

Статус на „Фејсбук“ не е доказ дека има нова влада

на 23. 02. 2017 | | sq

 [Рецензија: ГОТОВО Е! ЧЕСТИТО НОВА ВЛАДА НАРОДЕ! ДУИ ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА КОАЛИЦИРАЊЕ СО СДСМ! Директорот на Цивил, Џабир Дерала објави на ФБ!]

  Текстот што го рецензираме ја дезинформира јавноста за формирањето нова влада, повикувајќи се на статус објавен на „Фејсбук“, од страна на првиот човек на „Цивил“, Џабир Дерала. Написот не је зема предвид изјавата од портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, кој на 22 февруари вечерта изјави дека „централното претседателство на ДУИ нема да донесе никаква одлука во однос на тоа дали ќе му се дадат потписите на СДСМ за состав на нова влада или не“. Тој најави дека дебатата во партијата ќе биде маратонска и не ја исклучи можноста работната група на ДУИ да почне да преговара со

Повредено правото на презумција на невиност

на 21. 02. 2017 | |

[Рецензија: Кои биле муштериите на скопскиот дилер на кокаин?]

  Текстот што го рецензираме изнесува непотврдени информации во врска со еден од осомничените во акцијата на МВР, „Мрежа“, С.Р., кому Кривичниот суд  на 20 февруари (2017) му одреди мерка притвор. Без да се почитува правото на презумција на невиност, во текстот се пишува за наводните клиенти на осомничениот и за тоа како тој, наводно, ја набавувал и ја препродавал дрогата. Целиот процес е опишан без да се понудат никакви докази кои, доколку постојат, се предмет на институционално разгледување, односно треба да бидат изнесени пред суд. Наводно, истите потекнуваат од полициски извори, но, сепак, остануваат во сферата на шпекулации и на чаршиски муабети, бидејќи сè уште нема судски докази дека осомничениот

Тенденциозни обвинувања без факти

на 17. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Кокаланов во одбрана на „албанската платформа“ преку исмевање на реакциите на Македонците]

  Текстот што го рецензираме го дискредитира новинарот Сашо Кокаланов, претставувајќи го како предавник на македонскиот народ. За ваквите сериозни обвинувања написот не нуди докази и аргументи ниту, пак, прецизно го посочува  изворот на информациите. Навредливиот говор кон Кокаланов, најверојатно, е испровоциран од некоја негова колумна, но тоа во оваа медиумска содржина не е јасно кажано, а нема ниту атрибуиран линк за да можат читателите изворно да прочитаат и да донесат свои заклучоци за изнесените ставови на авторот. Во текстот има произволни интерпретации и коментари, без да се има директен увид во тоа што точно кажала личноста што се оцрнува. Линк до оригиналниот напис: Кокаланов во одбрана

Текст за броење кликнувања преку промоција на суеверие

на 16. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Вечерва земете ловоров лист и кажете го ова за да се збогатите]

  Написот што го рецензираме ниту информира ниту, пак, третира тема што е корисна за граѓаните. Притоа, нема извор за изнесеното тврдење ниту, пак, потврда  за вистинтоста, а поводот е природна појава, како што е случајот со полната месечина. Насловот е сензационалистички заради привлекување на поголем број на читатели и кликнувања. Текстовите кои спаѓаат во категоријата занимливости, исто како и информативните, треба да ги задоволуваат новинарските стандарди и правила што важат за другите написи, без разлика што третираат забавна тематика. Линк до оригиналниот напис: Вечерва земете ловоров лист и кажете го ова за да се збогатите Датум и време на објавување: 13.02.2016 Датум на рецензирање: 15.02.2017 Рецензент:

Бројки за хомосексуалци извадени од ракав

на 13. 02. 2017 | |

[Рецензија: Хомосексуалци- политичари, полицајци, лекари свештени лица…]

  Текстот што го рецензираме, врамен со тенденциозен и сензационалистички наслов, не нуди докази за бројките што ги прикажува за застапеноста на хомосексуалците во МВР, АРМ, бизнисот, медиумите, свештенството. Истражувањето нема јасен извор, па не се знае дали бројките за хомосексуалците во наведените професии се вистинити. Исто така, дискутабилна е и наведената бројка од 5.056  хомосексуалци  меѓу студентите, бидејќи воопшто нема никаков доказ за ова тврдење. Линк до оригиналниот напис: Хомосексуалци- политичари, полицајци, лекари свештени лица… Датум и време на објавување: 11.02.2016 Датум на рецензирање: 13.02.2017 Рецензент: Силвана Жежова  

ВИСТИНИТОСТА ПОД ГОЛЕМ ПРАШАЛНИК

Написот почнува со (дез)информацијата дека невладините организации во Македонија ги пребројувале хомосексуалците и, наводно, таа бројка изнесувала околу 200.000.

Реален приказ за дефицитарните технички кадри

на 9. 02. 2017 | |

[Рецензија: Фалат бравари, ѕидари, стругари… сè од техничките струки]

  Текстот што го рецензираме дава реален приказ на состојбата со дефицитарните кадри во македонската економија. Низ бројки, примери, изјави, релевантни извори овој материјал ги прикажува проблемите што компаниите постојано ги посочуваат, а тоа е дека образованиот систем продуцира неквалификувани кадри, дека не можат да се најдат работници, а дефицитарни се и техничките струки. Написот е сеопфатен, содржаен и ги нотира сите горливи проблеми кои се поврзани со невработеноста, образованието, нелојалната конкуренција што ја имаат домашните компании со странските. Линк до оригиналниот напис: Фалат бравари, ѕидари, стругари… сè од техничките струки Датум и време на објавување: 20.10.2016 Датум на рецензирање: 09.02.2017 Рецензент: Силвана Жежова    

МНОГУ БРОЈКИ И ИЗЈАВИ

Текстот

„Југохром“ е затворен заради непоставување филтри на оџаците и заради ништо друго

на 6. 02. 2017 | | sq

[Рецензија: Македонци и Албанци останаа без работа од Југохром, а Тетово е повторно најзагаден град]

  Текстот што го рецензираме има селективен пристап кон проблемот со загадувањето, така што како пример е земен градот Тетово, а притоа не се зема предвид, на пример, дека и жителите на други загадени градови, како и на Скопје, во текот на минатата година дишеле загаден воздух со високи концентрации на ПМ1- честичките меѓу 145 и 177 денови. Слична е состојбата и со другите градови, но во текстот нивните градоначалници не се повикани на одговорност, како што е повикана градоначалничката на Тетово, Теута Арифи. Линк до оригиналниот напис: Македонци и Албанци останаа без работа од Југохром, а Тетово е повторно најзагаден град Датум и време

По секоја цена да се стави партиски знак на СЈО

на 3. 02. 2017 | |

[Рецензија: Заев на гости дома кај Ленче од СЈО да ѝ дава инструкции (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО)]

  Текстот што го рецензираме не нуди никакви докази за тврдењето дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, бил кај обвинителката Ленче Ристоска од 22 часот до 1 часот по полноќ. Напишаното без аргументи наликува на измислена приказна, во која  лидерот на СДСМ се претставува  близок со Специјалното јавно обвинителство, со што истовремено се дискредитира и работата на СЈО. Наводната средба во доцните часови ја демантираа и обвинителката Ристоска  и Заев. Линк до оригиналниот напис: Заев на гости дома кај Ленче од СЈО да ѝ дава инструкции (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Датум и време на објавување: 02.02.2017 Датум на рецензирање: 03.02.2017 Рецензент: Силвана Жежова    

ИЗМИСЛЕНИ НАСТАНИ

„Рециклирана“ стара вест

на 13. 01. 2017 | | sq
 

[Рецензија: Ким Јонг Ун се прошета на новиот аеродром, го егзекутирал архитектот]

  Текстот што го рецензираме е стара вест (од јули 2015 година) за прошетката на лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, а објавена е во јануари 2017 година. Иако веста е точна и нема ништо спорно во неа, сепак на читателите им се нуди стара информација, која погрешно информира за времето на настанот. Сите читатели не би знаеле дека ова се случило пред повеќе од една година, па би ја перципирале како актуелна вест. Медиумот што ја пласираше веста по неколку часа напиша извинување до читателите поради актуелизирање на стара вест, но, сепак, не ја избриша веста. Линк до оригиналниот напис: Ким Јонг Ун се прошета на

Заев нападнат иако не е градоначалник, а за другите градови се молчи

на 12. 01. 2017 | |

 

 

[Рецензија: Струмица како Гармиш- Партенкирхен, еве каде може да се санка Заев во центарот на Струмица (ВИДЕО)]

  Текстот што го рецензираме е спин, односно има извртување на вистината, бидејќи за неисчистените улици во Струмица се обвинува „градоначалникот“ Зоран Заев, кој, всушност, веќе не е носител на таа функција. Неговиот мандат како градоначалник му престана во моментот кога го доби пратеничкиот мандат. Во моментов Заев има заменик, а во процедура е, преку Министерство за локална самоуправа, да се назначи в.д. градоначалник. Во текстот има и фотографии од Заев, кои се искористени за повторно извртување на вистината, сакајќи да се прикаже дека додека тој се забавува, струмичани мака мачат со неисчистените улици. Инаку, од Општина Струмица испратија и официјално соопштение

Претплатете се за најнови вести