verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Од него ќе биде човек, ама од овој текст не бива вистина

on 19 - 09 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

ФОТО-Од-него-ќе-биде-човек-–-погледнете-го-ова-дете-http_denesenmk_web-crop-resize

 

[Рецензија: ФОТО: Од него ќе биде човек – погледнете го ова дете од автобус на ЈСП]

 

Оваа куса фото-вест  е неточна. Со фотографија снимена во Турција, се дезинформира јавноста дека е овековечена несекојдневна глетка од градски автобус во Скопје.

ФОТО_ Од него ќе биде човек – погледнете го ова дете _ - http___denesen.mk_web_Линк до оригиналниот напис: ФОТО: Од него ќе биде човек – погледнете го ова дете од автобус на ЈСП

Датум и време на објавување:  17.09.2015, 16:19

Датум на рецензирање:  19.09.2015

Рецензент:  Оливера Војновска

 

ВО АВТОБУС, АМА ВО ТУРЦИЈА!

Веста има само три реченици кои се инспирирани од фотографијата за која се тврди дека е направена во автобус на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП).  Што е целосна невистина.

Сликата е снимена во автобус, ама во Турција, каде се вртела на социјалните мрежи уште во април годинава. Тоа многу лесно може да се провери само се еден десен клик на илустрацијата и со користење на опцијата „Search Google for this image“.

Во написот, инаку, е наведено дека фотографијата е преземена од една забавна веб-страница (иако не е ставен линкот), каде претходно е објавена вест со слична содржина.

Тоа, пак, не ја намалува одговорноста на овој, но и на други медиуми, кои ја објавиле фотографијата без да ја проверат и потоа направиле драматична приказна.

Спротивно на добрата новинарска практика која наложува дека точноста на информацијата треба да се провери колку што е тоа можно (првиот  амандман од новинарскиот Кодекс).

Или, можеби, свесно не направиле таква проверка за да привлечат што поголемо внимание и кликнувања.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

неточни наводи

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални

нерелевантни

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

прикажува невистина

лажни информации

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

издвоено од фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

делумна копија

ненаведен автор, ненаведен извор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

манипулира

наведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести