verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Фотографија која прави „од мравка – слон“

on 14 - 12 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

plusinfo

 

[Рецензија: Пожар во училиштето „Ј.Х.Песталоци“]

 

Фотографијата која е во прилог на текстот насловен „Пожар во училиштето „Ј.Х. Песталоци“, не соодветствува со реалноста за настанот. Иако информацијата е дека е опожарена само покривната конструкција, фотографијата прикажува нешто сосема  друго, како да гори целото училиште. Бидејќи се работи за чувствителна информација, секое искривување на вистината може да предизвика паника и вознемиреност кај граѓаните, односно родителите на децата кои учат во училиштето.

pozhar-vo-uchilishteto-j-h-pestalociЛинк до оригиналниот напис: Пожар во училиштето „Ј.Х.Песталоци“

Датум и време на објавување: 01.12.2016

Датум на рецензирање: 14.12.2016

Рецензент: Силвана Жежова

 

ПОГРЕШНА ФОТОГРАФИЈА

Според билтенот на МВР, настанот навистина се случил, ама во веста нема извор на информацијата, кој, сепак, треба да биде наведен. Инаку, оваа куса вест ги содржи другите потребни информации во однос на реакцијата на надлежните институции, како и она што најмногу ги интересира граѓаните – дека при овој пожар нема повредени.

„Вчера во 16.30 часот во Скопје во ОУ „Ј.Х.Песталоци“ избувнал пожар на кровната конструкција. По брзата интервенција на пожарникарите, пожарот е локализиран, а повредени нема. Опожарен бил само дел од кровната конструкција“.

Во текстот што е предмет на рецензија спорни се фотографијата и ненаведениот извор на информации. Кога се работи за чувствителна информација, фотографијата на текстот, сепак, треба да биде соодветно избрана за да соодветствува со реалноста. Во спротивно, ако некој не го прочита текстот, ќе добие впечаток дека училиштето „Песталоци“ изгорело, а не дека имало пожар само на покривната конструкција, кој веднаш бил локализиран.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

нема извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

креативен

несензационален

соодветен

јасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести