verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

Рецензија: ВИДЕО: Обид за убиство во Куманово пред камерата на Сител

on 5 - 11 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

sitel-09876-09809-crop-resize

Ова е текст кој манипулира уште од насловот. За работата да биде уште пострашна, подолу во текстот е објаснето од каде е снимката, но насловот е тој што ја прави целата забуна. Инаку, се работи за извештај од билтен од МВР, а за овој настан подоцна, како што тврди медиумот, добиле и снимка и тоа од куќата која е во близина каде што се случило дејството. Но, тоа во ниту еден случај не е камерата на телевизијата, како што се тврди во написот.

sitelЛинк: ВИДЕО: Обид за убиство во Куманово пред камерата на Сител

Датум и време на објавување: 30.10.2014, 21:41

Датум на рецензирање: 03.10.2014

Рецензент: Владо Ѓорчев

 

ОД КАДЕ Е СНИМКАТА?

Во насловот се тврди дека се работи за обид за убиство кое се случило пред камерите на телевизијата. Сепак, текстот подоцна објаснува дека снимката дошла до нивниот медиум и тоа од куќа во близина на настанот:

„Денеска до Сител беше доставено видео кое што е снимено од камера поставена на куќа веднаш до местото на настанот, без дополнителен кометар во врска со тоа како се случил настанот.“

Притоа, не може со сигурност да се каже дали навистина оваа снимка дошла директно кај телевизијата, зошто во следниот пасус е наведено дека:

„Истата снимка е доставена и до полицијата и до Основно јавно обвинителство во Куманово, пишува Сител.“

Можеби се работи за снимка која ја набавило Министерството за внатрешни работи, која подоцна дошла и до телевизијата. Инаку, не може со сигурност да се утврди кој е изворот.

Ова е текст кој во поголем дел е коректен, односно се работи за билтен од МВР. Тоа што не е во ред со стандардите е насловот, кој е манипулација. Во новинарски производ, насловот мора точно да ја преслика ситуацијата, а не да манипулира со гледачите или со читателите.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

не може да се утврди

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор, наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

информира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за најнови вести