verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Низ ситото на пропагандата

on 28 - 04 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

vecer

[Рецензија: Еве која увезена банда стои зад Шарената револуција на СДСМ и Заев]

Она што го разликува овој текст од една професионална, аргументирано образложена постапка на оваа тема е однапред поставената цел: да се влијае на мислењето и на однесувањето на колку што е можно поголем дел од публиката за да се предизвика негативна реакција во однос на политичките процеси.

Кога имате однапред поставена цел, сè што треба да се направи е рамката на таа цел да се пополни со содржина што ќе ја оправда целта. Но, таа постапка не e новинарска.

04282016-Vecer-KanvasЛинк до оригиналниот напис: Еве која увезена банда стои зад Шарената револуција на СДСМ и Заев

Датум и време на објавување: 25.04.2016

Датум на рецензирање: 28.04.2016

Рецензент: Зоран Бојаровски

 

ДЕМОНИЗИРАЊЕ НА НЕПРИЈАТЕЛОТ

Бидејќи текстот што го рецензираме ги нема основните елементи за етички исправно и професионално новинарство како што се втората страна, политичка неутралност, сеопфатност…, ни останува да го „пропуштиме“ низ тестот за процена на пропагандните елементи во него за да провериме дали е ова навистина пропаганда или не.

Второто сито е постапката за демонизирање на непријателот. Демонизирањето се однесува на индивидуалци или групи кои изразуваат поинакво мислење од она владејачкото. Затоа, тие ќе се претставуваат како демони, како сили на злото, како луѓе што си ги продале сопствените души на сатаната, како непријатели на доброто на државата, како странски платеници и соработници на странски тајни служби, шверцери, наркомани, дилери, алкохоличари, хомосексуалци, расипници.

Текстот што го рецензираме е најдобра илустрација на оваа постапка.

Од таа постапка, во комбинацијата со техниката за континуирано повторување на една иста идеја, според Гебелсовата максима: „Ако кажувате доволно голема лага и ја повторувате, луѓето ќе почнат да веруваат во неа“, се очекува да преовлада вистината на само едната страна.

Овој текст, како и тезите во него, се едни и исти уште од пред една година кога се појави серија написи во истиот медиум и тоа на истата оваа тема (Ова е бандата експерти за државни удари која стои зад СДСМ и Заев!).

И, се разбира, последното сито на тестот за пропаганда е – пренасочување на вниманието.

Тоа е техниката кога вниманието од главните виновници, кои предизвикуваат одреден револт, се пренасочува кон други теми. Во овој случај, кон демоните и кон предавниците.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

Делумно

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

нерелевантни,

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

Не

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

потикнува на насилство

дискриминира

политичка дискриминација

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски уреден

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести