verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Извештајот на МКГ низ диоптријата на власта

on 9 - 05 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

think 1

 

[Рецензија: ИЦГ: МАКЕДОНИЈА ЈА ОЧЕКУВА СТРАШНА ВОЈНА, СОСТОЈБАТА СЕ ВЛОШУВА, А СЕ ПЛАНИРА И…]

 

Имаме невистина, манипулација, таблоидство, хиперболизација… Класично спин-четиво напишано во хаос-стил.

 111Линк до оригиналниот напис: ИЦГ: МАКЕДОНИЈА ЈА ОЧЕКУВА СТРАШНА ВОЈНА, СОСТОЈБАТА СЕ ВЛОШУВА, А СЕ ПЛАНИРА И…

Датум и време на објавување: 03.05.2016 20:08

 Датум на рецензирање: 08.05.2016

Рецензент: Владимир Мирчески

 

 

СПИН, МАНИПУЛАЦИЈА, НЕВИСТИНА

Точно е дека Меѓународната кризна група ја позиционираше Македонија меѓу држави со влошена состојба. Точно е дека земјава се најде во друштво со држави како Авганистан, Сирија, Ирак, Гамбија… Тука некаде завршува вистинитоста на четивото за потоа да почнат да се редат манипулациите од типот:

„ИЦГ: Македонија ја очекува страшна војна, состојбата се влошува, а се планира и…“

 

„Главна причина за ставањето на Македонија на оваа неславна листа е политичката криза која кулминираше со најавата за бојкот на изборите од страна на опозицијата и аболицијата од страна на претседателот Иванов, а е резултат на вештачки создадената криза од страна на СДСМ и соросоидните ботови, спонзорирани од странски фондови.“

Невистина, невистина, невистина…

Заради коректност ќе ги пренесеме во целост наодите на МКГ за Македонија изнесени во нејзиниот најнов извештај (crisis watch):

„Политичката криза се влоши, што доведе до широко распространети домашни и критики однадвор и до протести откако опозициските социјалдемократи на 6 април објавија дека ќе ги бојкотираат предвремените избори закажани за 5 јуни поради неуспехот да се спроведат медиумските реформи и прочистување на избирачкиот список; и откако претседателот Иванов на 12 април ги помилува сите политичари кои се соочуваат со кривични истраги, со што се поткопа работата на Специјалното обвинителството кое има задача да ги истражи наводите за нелегално прислушување. На 13 април демонстранти ја демолираа канцеларијата на претседателот. Претседателот на парламентот на 14 април го потврди датумот за избори – 5 јуни, со што ги разгоре протестите кои се одржаа и во места надвор од главниот град. ЕУ ја откажа средбата за кризата планирана за 22 април, откако своето учество опозицијата го услови со одложување на изборите и со повлекување на аболицијата доенсена од претседателот. Специјалната обвинителка Катица Јанева на 14 април рече дека нејзиниот тим ќе продолжи со работата, почнувајќи нова истрага. Сведок на СЈО беше пронајден застрелан во својот дом на 27 април. Во својот годишен извештај американската невладина организација „Фридом хаус“ ги опиша македонските медиуми како неслободни.“

Значи, кризната група никаде не споменува војна, уште помалку страшна војна, не зборува дека „кризата вештачки ја создале СДСМ и соросоидите“. Поточно, аналитичарите на МКГ прават пресек и сублимација на настаните што довеле до заострување на ситуацијата, поради што тие ја ставија Македонија во категоријата држави со влошена состојба.

Тоа што некому му се видело „згодно“ да става свои мислења и ставови во устата на кризна група и тоа да го претставува како реална и легитимна вест е друга работа.

Оттука, јасно е дека основната водилка на написот е спинот. Затоа ќе кажеме дека некој сакал наодите на МКГ дополнително да ги нашминка, најверојатно, по зададени упатства кои наликуваат на партиски директиви.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

делумно

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

многу малку

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

нема коментаторски елементи

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски неуреден

неповрзан со тагови

Претплатете се за најнови вести