verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Другарот Заев не сакал власт, сакал слободен избор?!

on 7 - 07 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

07072014-Vecer-Zaev-crop-resize

Како да се упропасти новинарски извештај во три чекори? Прв чекор: ставаш во наднасловот прашање како теза. Втор чекор: ставаш наслов кој иронизира и дополнително прашува. Трет чекор: Го отвораш текстот со коментари и пристрасни констатации со кои се нафрлаш врз носителот на темата на новинарскиот извештај и – си завршил работа.

Сѐ што потоа следува е врамено во овие први три чекори. Тоа во пропагандата се нарекува фрејмување – кога авторот ја определува рамката на текстот во која „влегува“ содржина која е определена од таа рамка.

Тоа, накусо е случајот со текстот што го рецензираме.

07072014-Vecer-ZaevЛинк до оригиналниот напис: Другарот Заев не сакал власт, сакал слободен избор?!

Датум и време на објавување: 04.07.2014

Датум на рецензирање: 07.07.2014

Рецензент: Зоран Бојаровски

Инаку, потоа, телото на извештајот ги содржи сите потребни елементи: бекграунд, парафрази, атрибуција, односно припишување на делови на текст или цитати на соодветни актери во сторијата, описи… Но, сето тоа е веќе фрејмувано од насловницата и воведните елементи на сторијата и тој јазик и тон на коментирање и пристрасност превладува во целиот текст.

Згора на сѐ, односно, да бидеме попрецизни, најдолу на текстот е додадено парче од коминикето на ривалската и владејачка партија со која се затвора рамката со канонада, сосема прилежна на партиски говор и комуникација, но сосема несоодветна како професионална новинарска постапка која го крши правилото на дистанца од политичките субјекти, како што наведува членот 14 од Кодексот на новинарите.

„Известувањето од политичките процеси, посебно од изборите треба да биде непристрасно и избалансирано.

Новинарот мора да обезбеди професионална дистанца од политичките субјекти.“

Во овој случај, однапред поставената рамка на содржината на текстот ја укинала дистанцата и читаме пристрасен текст.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

неточни наводи

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

2 извори

повеќестрани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

не може да се утврди

нема лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

наведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести