verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сервис за проверка на факти од медиумите

Проект на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија
USAID Logo

ЗА

Британски дипломат: Расцеп на Македонија, сценарио спроведено со надворешна и внатрешна помош (ВИДЕО)

kikopiko
seenje strav kaj narodot deka makedonija paga pod albanskoto vodstvo, so ovoj napis se see omraza kaj makedonskiot narod protiv albancite - bazirano na cel ovoj post, a osobeneno: "...Идејата за Голема Албанија во Македонија со години систематски ја реализираат албански екстремисти, а во последните години таа доби силен замав преку парламентарната проалбанска партија СДСМ на чело со Зоран Заев и Радмила Шеќеринска. Голем поттик на оваа идеја ѝ даваат и албанските партии во Македонија, кои без разлика дали се парламентирани или не и на која ориентација ѝ припаѓаат, работат со иста агенда на иста цел – Голема Албанија. Освен тоа, не смее да се превиди и влијанието на странскиот фактор, кој е голем сојузник на проалбанската СДСМ и албанските партии во Македонија...." da spomnam i toa deka golema albania nema, i nema da ima, no ETNICKA albanija imalo, ima i ke ima. Mislam deka makedonskiot narod ne gi razlikuva ovie poimi, pa mediumite pravaat "bombi" so ovie nesta, i provladinite mediumi seat omraza kaj narodot protiv albancite, se so cel podeluvanje na narodot i predizvikuvaje nemiri vo drzava...


21 - 12 - 2016


ЗА

ФОТО: Ван Хојте му се заканува со затвор на Филип Петровски поради објава на Фејсбук

Ангела Илиевска
Овој текст го достигна дното на режимските новинари . Во овој текст се објавува моја фотографија и се напишани најпримитивните клевети. Како граѓански активист поднесов пријава до Советот за етика во медиумите откако минатата година беа објавувани слични текстови со истата фотографија. Советот одлучи во моја корист т.е. дека има повреда на 4 члена . Деновиве повторно се појавуваат натписи во кои се користи истата фоТографија. Иако моето име никаде не се споменува сепак фотографијата најгрубо се злоупотребува.


20 - 12 - 2016


ЗА

Могерини и Хан честитаа на победниците ВМРО-ДПМНЕ

Марјан Забрчанец
Повеќе медиуми изјавија дека Могерини, Хан и Стејт Департмент наводно нешто честитале (честитале регуларни избори или честитале победа на ДПМНЕ). Не е точно - ни едно ни друго. Зборот честитка не постои во изјавите на ЕУ САД. Единствено стои дека изборите биле конкурентни и дека минале на мирен и уреден начин, со добар одѕив на гласачите. Еве повеќе линкови каде во наслов е употребен зборот честитка: http://www.press24.mk/han-i-mogerini-ja-chestitaa-pobedata-na-vmro-dpmne http://www.mrt.com.mk/node/36620 http://netpress.com.mk/mogerini-han-cestitaa-na-mirnite-izbori-vo-makedonija-ocekuvaat-brzo-formiranje-vlada-aktivna-opozicija/ http://tvnova.mk/vesti/makedonija/eu-so-chestitki-do-pobednicite-od-porazenite-pobara-da-bidat-aktivna-opozicija/ http://kurir.mk/makedonija/vesti/mogerini-i-han-chestitaa-za-mirnite-izbori-vo-makedonija-i-ochekuvaat-brzo-formirane-vlada/ http://plusinfo.mk/vest/96475/mogerini-i-han-cestitaa-na-mirnite-izbori-vo-makedonija- http://24vesti.mk/han-i-mogerini-chestitaa-na-mirnite-izbori-vo-makedonija


14 - 12 - 2016


СТРАНА 10 of 268« ПРВА...89101112...203040...ПОСЛЕДНА »

Претплатете се за најнови вести