verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Ерол Ризаов

Заробени медиуми: Само Груевски е задоволен од медиумите

на 9. 06. 2014 | |
 

Надуваниот балон од медиумски слободи во Македонија ќе пукне од срам

  Пишува: Ерол Ризаов   Има само еден премиер во Европа кој е задоволен од медиумите во својата држава. Тоа е претседателот на нашата влада Никола Груевски. Сите влади страхуваат од медиумската критика, нашата спокојно ужива во високите оценки за нејзината работа. Додека цел свет предупредува дека сме на дното заедно со диктатурите, Груевски е категоричен, вели: одлично

Заробени медиуми (3): Како суди судот на Груевски

на 23. 05. 2014 | |

Скандалозна пресуда на судиката Весна Калковска која убаво го отсликува режимот, судството и новинарството

  Пишува: Ерол Ризаов   Деновиве падна уште една скандалозна судска пресуда која убаво го отсликува режимот на Никола Груевски и на ВМРО ДПМНЕ. Искусната судика Весна Каловска по речиси пет годишен судски маратон, кој го водea тројца судии, конечно го оконча во граѓанска постапка и донесе пресуда на која може да позавиди и Соломон. Како

Превирањата во опозицијата и молкот на медиумите

на 10. 05. 2014 | |

Провладините и провмровски медиуми сите до еден видливо диригирани од еден центар глумат неутралност. Нагло секнаа нападите против Бранко Црвенковски, кој до вчера беше изложен на невидена црна кампања, сатанизација и хајка (…) Острите критичари, пак, на власта и режимот на Груевски деновиве го прозваа Бранко Црвенковски по едногодишниот молк да се огласи во јавноста. Откако тоа Црвенковски го направи, сега тие молчат.

  Пишува: Ерол Ризаов   Опозицијата има

Претплатете се за најнови вести