verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

За секоја вест треба извор

on 23 - 07 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

 

[Рецензија: Пониски температури во текот на месец август]

 

Во медиумите се објавуваат информации на најразлични теми. Колку и да изгледаат прости и едноставни, информациите секогаш треба да имаат точни и јасно наведени извори.

download (9)Линк до оригиналниот наслов: Пониски температури во текот на месец август

Датум на објавување: 18.07.2015

Датум на рецензија: 20. 07. 2015

Рецензент: Џенис Сулимани

Веста што ја рецензираме се однесува на метеоролошки информации за температурата во Македонија. Во текстот се прогнозира времето, но не се наведува ниту еден извор.

„Како што беше половината на месец јули, така ќе продолжи и втората половина од овој месец, со високи температури.“

Иако може да се мисли дека веста е едноставна, сепак има потреба да се наведе кој е изворот на информацијата. Секое прекршување на нормите, дури и за наједноставни соопштенија, создава можност овие практики да не се основен стандард на новинарството.

Понатаму во информацијата се вели дека за август метеоролозите предвидуваат пониска температура, која нема да надминува 30 Целзиусови степени. Новинарот нема консултирано ниту еден извор или не навел метеоролозите на која институција ги направиле овие прогнози.

За веста да биде веродостојна и точна, новинарот треба информацијата што ја има да ја потпре врз факти и да се консултира со експерти од полето за кое пишува во текстот.

 

(Од Сервисот за проверка на факти во меидумите на албански јазик)

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

издвоено од фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

сензационален

јасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести