verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Удри по СДСМ макар и со тоалетна хартија!

on 7 - 11 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

zurnal-1

[Рецензија: ЌЕ СЕ ПО**РАТ И ЌЕ ПЛАЧАТ: СДСМ Кратово најспремни за избори – набавиле цел куп тоалетна хартија и салфети]

 

Недоличен коментаторски текст, полн со шпекулации, кој еднострано напаѓа и дискредитира една политичка партија. Згора на сè, се става во улога на предвидувач на крајниот исход на изборите.

kje-se-poserat-i-kje-plachat-sdsm-kratovo-najspremni-za-izbori-nabavile-cel-kup-toaletna-hartija-i-salfeti-zurnal-netЛинк до оригиналниот напис: ЌЕ СЕ П**ЕРАТ И ЌЕ ПЛАЧАТ: СДСМ Кратово најспремни за избори – набавиле цел куп тоалетна хартија и салфети

Датум и време на објавување: о2.11.2016, 20:13

Датум на рецензирање: 08.12.2015

Рецензент: Симона Атанасова

 

 

МАНИПУЛАТИВНА И НАВРЕДЛИВА ОБЈАВА

Манипулацијата, едностраноста и сензационализмот се главните одлики на овој текст, кој повеќепати ги прекршува принципите пропишани во Кодексот на новинари, особено членот 15, кој вели дека „новинарот мора да ја негува културата на говорот и етиката“ и дека „неспојлива со новинарската професија е непримерната комуникација со јавноста“.

Во текстот се вели „по објавувањето на резултатите од анкетите“, но не е прецизно напишано на кои анкети се мисли и кои биле тие резултати. Во јавноста изминатиот период се појавија голем број анкети со драстични дискрепанции во резултатите. Така, не е јасно на кои анкети се повикува текстот.

Недоличниот однос на написот кон јавноста и кон читателската публика се забележува низ целото четиво, а сензационализмот почнува уште со самиот наслов, кој е поставен само за да ја манипулира јавноста.

Се употребуваат изрази како „ќе се ис***ерат од страв“, „за бришење на изборни солзи и мрсули“, нешто што не доликува на новинарски напис и е во целосна спротивност со новинарскиот Кодекс.

„Како наближуваат изборите, и како е сè поизвесен и неизбежен десеттиот, јубилеен пораз кој СДСМ ќе го доживее на 11-ти декември, стравот и паниката што владее во партијата на Заев, во сите места различно се рефлектира.

 

Некои пак, исчекувањето на поразот го користат поконструктивно и со време решиле да обезбедат доволно обемен материјал за бришење на трагите од стравот и соодветно да се спремат за плачот, тагата, солзите и мрсулите кои ќе бидат неминовен призор вечерта на 11-ти кон 12-ти декември кога ќе бидат соопштени резултатите“.

Написот на читателите им наметнува мислење дека поразот на СДСМ на претстојните предвремени парламентарни избори е неминовен, иако нема аргументирана експликација врз основа на која ја дава таквата прогноза.

Така како што е пишуван, овој материјал остава впечаток дека неговата идеја е да креира слика дека опозицијата е сигурен губитник на изборите.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

анонимни

нерелевантни

не може да се утврди

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

стилски неуреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести