verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Тензично новинарството поради политички пропаганди

on 20 - 05 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

FireShot Screen Capture #197 - 'Tensionohet situata në Lagjen e Trimave, pas ardhjes së Zijadin Selës – LAJM' - lajmpress_com_tensionohet-situata-ne-l

Напис: Се затегнува ситуацијата во Диво Насеље, по доаѓањето на Зијадин Села

Иако Советот на Диво Насеље се изјасна против политизирање на одбележувањето на првата годишнина на кумановскиот конфликт, сепак пред неколку минути таму пристигнал претседателот на ДР-ДПА, Зијадин Села. Неговото доаѓање предизвикало тензии и незадоволство во Диво Насеље, бидејќи сметаат дека маршот е злоупотребен од една група луѓе кои се блиски до министерот за внатрешни, Митко Чавков.

[Рецензија: Се затегнува ситуацијата во Диво Насеље, по доаѓањето на Зијадин Села]

Неосновани обвиненија. Класично дезинформирање. Вест без структура. Сето ова во еден текст од 3-4 редови што придонесува за дезориентација на јавноста. Овој текст може да се земе како пример за да се покаже како функционира намерната манипулација со јавноста во нашите медиуми, која бележи постојан раст.

lajmpress11Линк до оригиналниот напис: „Се затегнува ситуацијата во Диво Насеље, по доаѓањето на Зијадин Села

Датум и време на објавување: 09.05.2016

Датум на рецензирање: 12.05.2016

Рецензент: Џенис Сулимани

Обидувајќи се што побрзо да се стави сенка врз присутноста на еден политичар во одбележувањето на годишнината на Кумановските настани, текстот известува за амбиентот по неговото доаѓање во Куманово. Меѓутоа, текстот е нецелосен, без конкретни извори и дополнителни информации за текот на организираниот марш во Куманово.

Иако Советот на Диво Насеље се изјасна против политизирање на одбележувањето на првата годишнина на кумановскиот конфликт, сепак пред неколку минути таму пристигнал претседателот на ДР-ДПА, Зијадин Села. Неговото доаѓање предизвикало тензии и незадоволство во Диво Насеље, бидејќи сметаат дека маршот е злоупотребен од една група луѓе кои се блиски до Министерот за внатрешни, Митко Чавков.

Првата манипулација на овој текст е поврзана со Советот на Диво Насеље – Куманово, кој не се изјаснил воопшто во врска со учеството на споменатиот политичар во маршот организиран од страна на семејствата вклучени во кумановскиот случај, како и од граѓаните на Куманово.

Втората манипулација, истакнувањето дека доаѓањето на еден политичар предизвикало тензии, е невистинито и тенденциозно. Инаку, со ниеден аргумент не се потврдува влошувањето на ситуацијата. Јавноста не знае дали се информира од терен, дали новинарот ја прикажува фактичката состојба, или ова тврдење го слушнал од некој трет и истото го пренесува.

И последна – тврдењето дека маршот во Куманово е злоупотребен од една група блиска до екс-министерот за внатрешни Митко Чавков. И ова невистинито тврдење беше демантирано од сите други медиуми, кои за маршот во Куманово известија дека се се одвивало без проблеми, како што беше најавено. Граѓаните марширале мирно и во тишина, изразувајќи на овој начин револт за молкот на компетентните институции и неоткривањето на вистината за 9-10-ти Мај во Куманово.

Професионалниот новинарски стандард препорачува: медиумите треба да бидат независни, непристрасни и чесни во известувањето за настани што се важни за јавноста. Тие се обврзани да се ангажираат за постигнување на највисоките стандарди за точност и непристасност, како и да го избегнат намерното манипулирање на јавноста. Новинарите и медиумите треба да се резистентни кон притисоците и влијанијата, од било кој субјект или извор.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

неточни наводи

неверодостојни наводи

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не ја прикажува вистината

извртување на вистина (спин)

лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

не апликативно

нема контекстуални линкови

стилски неуреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести