verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Теми за разговор и прашања, не е исто

on 17 - 01 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

КАНАЛ 5 - Телевизија - http___kanal5.com.mk_vesti_detail.asp_ID=88095 11

[Рецензија: Шилегов не знае дека Заев две недели ги имаше прашањата за интервјуто на Канал 5?!]

 

Прилогот го рецензираме по предлог на наш читател кој со право констатира дека „ Има разлика помеѓу теми за разговор и прашања што се знаат однапред.“

КАНАЛ 5 ТелевизијаЛинк до оригиналниот напис: Шилегов не знае дека Заев две недели ги имаше прашањата за интервјуто на Канал 5?!

Датум и време на објавување: 14.01.2016

Датум на рецензирање: 15.01.2016

Рецензент: Ана Анастасовска

 

ШИЛЕГОВ ИЛИ ПРИЛОГОТ Е ДАЛЕКУ ОД ВИСТИНАТА?

Уште во насловот, со значителна доза иронија се поставува прашањето како портпаролот на СДСМ не знаел дека неговиот лидер ги имал две недели претходно прашањата за интервјуто на „Канал 5“. Веднаш потоа во прилогот се оценува дека изјавата на Шилегов е „далеку од вистинита“ и дека „Заев бил на интервју со ненарачани прашања“.

Но, кој, всушност, е далеку од вистината? Ако внимателно се погледне прилогот, ќе се види дека токму овој материјал е далеку од вистината.

Имено, во него се тврди:

„Прашањата му беа испратени на господинот Зоран Заев уште кон крајот на минатата година, а во меѓувреме ниедно од прашањата не беше ниту сменето, ниту дополнето.“

На гледачите им се презентира и принтскрин од поканата испратена до претседателот на СДСМ на 26 декември 2015 година. Меѓутоа, во неа се наведени темите за кои ќе се разговара, а не прашањата.

А теми за разговор и прашања, сепак, не се исто. И тоа е позната работа во новинарството, само овој прилог  по секоја цена сака да го нападне Шилегов и затоа става знак на равенство.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

извртување на вистина (спин)

нема лажни информации

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

несензационален

соодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

нема

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести