verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Сензација од небитна информација

on 3 - 10 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

press-24

[Рецензија: Каква сцена во градскиот превоз – граѓаните не веруваа кој седеше до нив]

 

Текстот што го рецензираме не содржи никаква суштинска информација. Намерно е ставен сензационалистички наслов за да привлече повеќе читаност и со тоа да собере повеќе кликнувања.

kakva-scena-vo-gradskiot-prevoz-gragjanite-ne-veruvaa-koj-sedeshe-do-niv-press24Линк до оригиналниот напис: Каква сцена во градскиот превоз – граѓаните не веруваа кој седеше до нив

Датум и време на објавување: 30.09.2016

Датум на рецензирање: 03.10.2016

Рецензент: Ана Анастасовска

 

БЕЗ СУШТИНСКА ВЕСТ

Кога ќе го видите насловот на написот: „Каква сцена во градскиот превоз – граѓаните не веруваа кој седеше до нив“, сигурно ќе си помислите дека станува збор за некоја многу популарна личност и ќе ве заинтригира да го отворите текстот, да видите за која ѕвезда станува збор.

И тогаш ќе се разочарате.

„Сепак, овој пат, нивна сопатничка била една позната личност која сите ја забележале. Не затоа што правела нешто посебно туку, затоа што едноставно цела Србија ја познава“.

Фотографијата што е употребена во текстот не остава впечаток дека граѓаните сопатници на познатата личност биле нешто особено изненадени и воодушевени од нејзиното присуство.

Понатаму, сè уште е нејасно за кого станува збор, бидејќи во Македонија оваа личност тешко дека некој ја познава.

Нејзиниот идентитет се открива дури на крајот од текстот.

„Доколку вие не ја познавте, станува збор за докторка во Србија Нада Мацура“.

Доколку сè уште не ја познавате, тогаш „изгуглајте“ и ќе дознаете која е!

Овој текст има цел само да привлече внимание со бомбастичен наслов, а во суштина не содржи информација која е од јавен инетрес во Македонија. Веста, најверојатно, е преземена од српски медиуми, но изворот не е наведен.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

анонимни

нерелевантни

1 извор

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

нема лажни информации

комерцијална пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

сензационален

несоодветен

нејасен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

информира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

нема мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести