verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Самоубиство?! Кој вели така?

on 27 - 07 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

Самоубиство-во-Волково-Момче-се-фрли-под-воз-Вечер-crop-resize

 

[Рецензија: Самоубиство во Волково: Момче се фрли под воз]

 

Написот кој е предмет на оваа рецензија e во ред, но тој има проблем со насловот и е пример за тоа како некогаш се прават грешки во новинарството, така што предвреме се изведуваат заклучоци.

Самоубиство во Волково  Момче се фрли под воз   ВечерЛинкуван наслов на анализираниот напис: Самоубиство во Волково: Момче се фрли под воз

Датум и време на објавување: 23.07.2015

Датум на рецензирање: 27.07.2015

Рецензент: Ана Анастасовска

Овој напис информира за несреќа на пругата што ги дели населбите Волково и Ново Село, а во која воз прегазил младо момче, кое починало на местото на несреќата.

„Луѓето кои ги сретнавме таму претпоставуваат дека станува збор за самоубиство, бидејќи момчето се обидело да ја премине пругата токму во моментот кога возот минувал преку улицата.“

Значи, луѓето претпоставувале дека било самоубиство. Не е потврдено дека било самоубиство за така сензационално да се пренесе во насловот дека се случило самоубиство во Волково и дека момче се фрлило под воз.

МВР направилo увид на местото и допрва ќе се утврдуваат причините за несреќата. Дали било самоубиство, ќе кажат надлежните, а не новинарите. Очевидци на настанот имало и тие можат да раскажат што било. Задача на новинарот е да ги пренесе тие приказни, но не и да изведува заклучоци од нив.

SOS_linija_3136-400

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални

релевантни

повеќе извори

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

сеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

нема извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

не аплиактивно

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

издвоено од фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

делумна копија

наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

некреативен

сензационален

соодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

информира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести