verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Само да се нападне Заев

on 9 - 11 - 2016       
Овој напис го има и на: Албански

kurir-1

[Рецензија: Заев убеден во поразот, си обезбедува пратеничко место и имунитет!]

Текстот што е предмет на рецензија е коментаторски и најмалку може да се најде во рубриката „вести“. Во насловот  се констатира дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е „убеден во поразот“, што е спротивно на  изјавите што тој ги дава за  изборите на 11 декември, во кои кажува дека е убеден во победа. Ваквиот наслов  го наметнува прашањето зошто некој би учествувал на избори ако се знае дека тоа е однапред изгубена битка?!

zaevЛинк до оригиналниот наслов: Заев убеден во поразот, си обезбедува пратеничко место и имунитет!

Датум и време на објавување: 07.11.2016

Датум на рецензија: 09.11.2016

Рецензент: Силвана Жежова

 

ДА СЕ ПРИКАЖЕ ЗАЕВ КАКО ГУБИТНИК

Во насловната конструкција се вели дека Заев преку пратеничко место, наводно, сака да си обезбеди имунитет, но текстот не нуди факти и аргументација за тоа.

Критикувајќи ја определбата на Заев да биде носител на листа во четвртата изборна единица за вонредните парламентарни избори на 11 декември, написот потсетува на неговата одлука да не се кандидира за пратеник на изборите во 2014 година.

„Имено, пред само две години на предвремените парламентарни избори кои се одржаа во 2014 година, Зоран Заев и СДСМ на големо го претставија таканаречениот Нов партиски концепт и стратегија, каде што тогашното највисоко партиско раководство каде покрај Зоран Заев, беа и РадмилаШекеринска, СтевоПендаровски и Фросина Ременски, донесоа одлука да не се кандидараат за пратеници, наводно убедени дека ќе бидат дел од следната извршна власт која ќе добие мандат да ја состави идната влада во Република Македонија“.

Но, во текстот не се земени предвид политичките околности за одржување на изборите тогаш и сега. За разлика од пред две години, изборите на 11 декември, меѓу другото, се последица на „бомбите“ што ги објави Заев. Целиот политички амбиент се промени токму поради тие „бомби“, па оттука е можеби и одлуката на лидерот на опозицијата да биде носител на листа на изборна единица.

Одлуката за тоа дали еден лидер на партија ќе биде носител на листа или не, не може да се доведе во корелација со неговата убеденост за победа на изборите, како што тоа го прави оваа објава:

 „Оттука останува дилемата во јавноста, зошто и каде исчезнаа убеденоста и сигурноста на Зоран Заев и СДСМ во победата на престојните парламентарни избори како што беше случајот и во 2014 година кога не се кандидираа за пратеници и очекуваа тие да бидат победници на тогашните парламентари  избори“.

Текстот со ништо не ги поткрепува тврдењата дека „исчезнале убеденоста и сигурноста на Заев“ дека неговата партија ќе победи на изборите. Самата кандидатура за пратеник не е гаранција ниту дека некој ќе победи, ниту дека ќе изгуби.

Гледано во целина, написот е штур, едностран и по секоја секоја цена сака да ги прикаже СДСМ и Заев како сигурни губитници на изборите на 11 декември.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

делумно

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

официјални

релевантни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

оригинално дело

ненаведен автор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

политичка дискриминација,

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

има контекстуални линкови

стилски уреден

поврзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести