verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Жолт облак над Белград поради кој минувачите викаа „Апокалипса!“

on 11 - 06 - 2014       

apokalipsa1-0987009980-09800-crop-resize

Овој текст кога ќе го прочитате насловот очекувате и навистина да дознаете зошто би дошол судниот ден. Но, го нема. Исто како и во другите вакви слични текстови, кои поради насловот треба да ѝ се продадат на публиката. Инаку, да, ако напишете дека се насобраа црни облаци и ќе врне и ќе грми, тоа би го прочитале евентуално земјоделците.

apokalipsa1Линк до оригиналниот напис: Жолт облак над Белград поради кој минувачите викаа „Апокалипса!“

Датум и време на објавување: 09.06.2014, 17:53

Датум на рецензирање: 10.06.2014

Рецензент: Владо Ѓорчев

 

ЗОШТО БИ СЕ ПИШУВАЛО ЗА ОБЛАК

Има облаци, нормално. Кога врне, пак, ги има уште повеќе. Тоа секогаш е така. Така е најверојатно и во Белград. Но, зошто би пишувале за облаци, нели. Освен ако не е апокалиптично. И е. Богами текстот е апокалиптичен.

Текстот нуди како извор фотографија, и, ако можеме да и веруваме на фотографијата (притоа да не се занимаваме со можни фотошопирања), навистина облаците се жолти. Ама, има едно „ама“ дека подоцна извесен господин од тамошните служби за оценување на времето кажува зошто е тоа така. И тој не прави никакви оградувања. Кратко и јасно кажува човекот. Ама, зошто тој, пак, би се нашол во насловот.

Нема содржина овој текст, ама, ете, еден облак се нашол да биде главна вест.

Инаку, пристрасноста во текстот се гледа во тоа што авторот сакал да добие што повеќе кликови. Се надевам дека немал некоја друга намера. На пример, да му поверуваме.

 

ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИ ЕДЕН НАСЛОВ

Насловот и текстот се коментаторски. Иако на крајот дури има и изјава, официјална, ама се одлучило насловот да биде коментар.

Не се знае дали веста е преземена или е авторска, затоа што нема наведено, ниту, пак, има линк. Но, тоа не е ниту толку важно. Тука важното е што од неважна вест е направена апокалиптична.

Насловот, се чини, е и најголемиот проблем. Иако и во првиот пасус текстот го надградува насловот. Ете што може да направи само наслов.

Фотографијата е од описот кој што го нуди текстот. Нема автор, ниту е кажано од каде е, па не може да се потврди ниту нејзината веродостојност.

Добро, сме рекле дека вакви текстови имало и ќе има. Но, се надевам дека барем ќе имаат помалку публика во иднина. Затоа што колку повеќе „лајкови“ на ваква вест по социјалните мрежи, толку е поголема можноста утредента да се разбудите со уште една, поголема АПОКАЛИПСА.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

неофицијални, анонимни

1 извор

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

Не може да се утврди

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

не може да се одреди

ненаведен автор, ненаведен извор

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

дезинформира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

манипулира

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести