verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: Заев зимувал во монденски италијански скијачки центар?

on 26 - 01 - 2015       
Овој напис го има и на: Албански

Заев зимувал во монденски италијански скијачки центар-crop-resize

 

Овој текст е пример за чаршиско новинарство, кое во последно време се применува во нашите медиуми, а сè за да се нападне некоја личност без, притоа, да се користат некакви факти или докази за тоа. Очигледно е дека намерата на авторот на овој текст била да се деградира по секоја цена лидерот на најголемата опозициска партија, Зоран Заев, и да се обвини дека зимувал во некој скап италијански скијачки центар, но без извори и без факти, ваквото обвинување, лесно може да „падне во вода“.

Заев зимувал во монденски италијански скијачки центарЛинкуван наслов на анализираниот напис: Заев зимувал во монденски италијански скијачки центар?

Датум и време на објавување: 20.01.2015

Датум на рецензирање: 23.01.2015

 Рецензент: Ана Анастасовска

Вистинитоста на овој напис многу е тешко да се утврди, имајќи предвид дека и самиот автор на текстот го користи зборот „најверојатно“, а напишаното се потпира на изјави од анонимни извори.

„Лидерот на опозицискиот СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев, најверојатно зимувал во Италија, дознава Нетпрес. Нашите извори велат дека тој се вратил пред неколку денови, а претпоставките се дека Заев престојувал во монденски зимски центар.“

Новинарот не треба да претпоставува туку да истражува. Ако авторот дошол до некаква информација, требалo убаво да ја провери. За да биде задоволено минималното ниво на сеопфатност на написот, би требало авторот да се потруди да земе изјава од Заев за тоа дали навистина зимувал во некој монденски скијачки центар во Италија. Во краен случај, требало да го дознае името на местото каде зимувал опозицискиот лидер или, пак, сумата пари што ја потрошил. Вака пренесен текстот, отвора сомнеж кај читателот дали напишаното е вистина, или, пак, целта е да се нападне Заев по секоја цена.

„Како што пишува Нетпрес, интересно е тоа што во периодот додека тој најверојатно зимувал и скијал по монденското италијанско туристичко место, се појави негово интервју во медиумите блиски на опозицијата.“

Во овој дел од текстот, логички е да се постави прашањето, кое е тоа интервју, кога тоа било објавено и во кој медиум, односно за кој период станува збор. Нема ниту извор, ниту линк до наводното интервју. Авторот само ја наметнува дилемата дали Заев го дал интервјуто или во негово име зборувал „неговиот партиски тим задолжен за односи со јавноста на чие чело е новинарот Роберт Поповски“. Во денешно време со развиена технологија, интервју може да се направи и по електронска пошта или преку социјалната мрежа „Фејсбук“, така што и ова тврдење во текстот нема никаква основа.

Подолу во текстот има навраќање на пишувањата во некои медиуми од  15 август минатата година, во кои се обвинуваше Заев дека летувал во Грција во сопствена луксузна вила, иако уште тогаш СДСМ ја демантираше ваквата информација.

„Молчи и портпаролот и сопартијците но струмичани знаат дека Заеви се чести гости во Грција каде поседуваат луксузна куќа. Заев за време на својот одмор престојувал во луксузна куќа на грчкото крајбрежје, која е во негова сопственост.“

Авторот во текстот се навраќа и на пишувањата на дневниот весник „Дневник“ од 18 јуни минатата година, дека опозицискиот лидер пеш ја минувал границата со Грција и тоа неколкупати, за што се крена прав во дел од медиумите.

Од авион може да се види дека овој текст има една и единствена цел, да се нападне лидерот на опозицијата и градоначалник на Струмица, дека се луксузира и троши пари по скапи летувалишта и скијачки центри. Но, ваквите тврдења, без никакви факти, не можат да се оценат како вистинити. Сè додека не се излезе со конкретни докази за тоа каде навистина го поминал зимскиот одмор Зоран Заев и колку пари потрошил, ваквиот напис може да најде место во книга од типот „Приказни за деца за добра ноќ“.

 


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

нема факти

не може да се утврди точноста на наводите

не може да се утврди веродостојноста на наводите

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

има евидентирани извори

анонимни

нерелевантни

повеќе извори

еднострани

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

делумно прикажува вистина

не може да се утврди

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија

наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

информира

некреативен

сензационален

соодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

соодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

нема навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

читлив

солидни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Претплатете се за најнови вести