verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Рецензија: За СДСМ Скопје 2014 сега е гламур, а го оценуваа како кич

on 30 - 09 - 2014       
Овој напис го има и на: Албански

09302014-NetPress-SDSM-vo-M-crop-resize

Во текстот што го рецензираме нема ништо од една од најбитните препораки на сите новинарски кодекси и правила – професионална дистанца од политичките субјејкти и непристрасно и избалансирано известување како што налага и Кодексот на новинарите во членот 14:

„Известувањето од политичките процеси, посебно од изборите треба да биде непристрасно и избалансирано. Новинарот мора да обезбеди професионална дистанца од политичките субјекти.“

Независноста на духот и на мислата, заедно со новинарската позиција на неутралност, се принципите во фокусот на новинарството. Застапувајќи ја независноста и неутралноста, новинарите не треба да ја преминат линијата која ќе ги одведе во ароганција.

09302014-NetPress-SDSM-vo-MЛинк до оригиналниот напис: За СДСМ Скопје 2014 сега е гламур, а го оценуваа како кич

Датум и време на објавување: 30.09.2014, 11:23

Датум на рецензирање: 30.09.2014

Рецензент: Зоран Бојаровски

Авторите на овој текст, во кој ептен се препознава потребата да нескриено да се ликува од политичката наива на еден од политичките субјекти и нивните припадници, можеле да ги испочитуваат професионалните новинарски стандарди и со истата жар да пишуваат за овој настан.

Наместо силен политички текст напишан според неопходните професионални стандарди, на публиката и е предочена медиумска содржина од која блика сеирџиство и ликување во форма на најексплицитни коментари кои со ништо не се скриени и на ниту еден начин не се обележани како такви. А, правилото кое произлегува од членот 13 на Кодексот на новинарите, вели:

„Новинарот треба да прави разлика меѓу фактите и мислењата, меѓу веста и коментарот.“

Сепак, има нешто за што на овој текст може што може да му се оддаде признание. Тоа е видео прилогот од говорот на премиерот кој во 2011 година сосема прецизно го препознал настанот за кој се известува.


Оваа рецензија е изработена во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Рецензијата e овозможенa сo поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД. За повеќе информации за работата на УСАИД во Македонија, ве молиме посетете ги веб-страницата (http://macedonia.usaid.gov) и Фејсбук-страницата на УСАИД (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

ИНФОГРАФИК

infoVistinitostВИСТИНИТОСТ

има факти

точни наводи

делумно

infoVistinitostИЗВОРИ НА ИНФОРМАЦИИ

нема евидентирани извори

infoVistinitostСЕОПФАТНОСТ

несеопфатнo

можеби се прикриени информации

infoVistinitostПРИСТРАСНОСТ

не може да се утврди

нема извртување на вистина (спин)

не може да се утврди

наклонетост

политичка пристрасност

infoVistinitostКОМЕНТИРАЊЕ

има коментаторски елементи

интегрирано со фактите

infoVistinitostПЛАГИЈАТ

целосна копија

наведен извор без линк

infoVistinitostКВАЛИТЕТ НА НАСЛОВОТ

не информира

некреативен

сензационален

несоодветен

тенденциозен

infoVistinitostФОТОГРАФИЈА

има

несоодветна

ни манипулира ни информира - ставена е само како илустрација

ненаведен автор(извор)

infoVistinitostГОВОР НА ОМРАЗА

навредлив говор

нема говор на омраза

не потикнува на насилство

не дискриминира

infoVistinitostУРЕДЕН ЗА ВЕБ

средно читлив

неквалитетни мултимедијални елементи

нема контекстуални линкови

делумно стилски уреден

неповрзан со тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Претплатете се за најнови вести